Takie mleko nie nadaje się już do podania noworodkowi. W przypadku mleka wcześniej zamrożonego i rozmrożonego w lodówce, okres przechowywania w temperaturze pokojowej wynosi 4 godziny. Jeżeli zastanawiasz się co podawać dziecku zamiast mleka matki - przeczytaj ten artykuł!
Wystarczy włożyć porcję zamrożonego pokarmu do lodówki (wtedy pokarm może być przechowany przez 24 godziny), lub rozmrażać w temperaturze pokojowej czy kąpieli wodnej (wówczas mleko może być przechowywane w temperaturze pokojowej przez 4 godziny).
Są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu możesz łatwo dobrać odpowiedni rozmiar do porcji, która uzbierała się w pojemniku zbiorczym w laktatorze.
Możesz też używać plastikowych pojemników na żywność z pokrywką lub szklanych pojemników.
Szkło można sterylizować, co jest jego wielką zaletą, ale ma też jedną ważną wadę – niektóre składniki pokarmu mogą osiadać na jego ściankach (np. przeciwciała, które wzmacniają odporność noworodka), przez co pogarsza się jakość mleka.
Warto kupić pojemniki z gotowymi etykietami lub przykleić kartkę z informacjami dotyczącymi mleka za pomocą zwykłej taśmy klejącej. Mamy radzą sobie na różne sposoby i tak naprawdę każdy jest dobry, jeśli jest skuteczny.
Na każdej porcji pokarmu musi się znaleźć data i godzina odciągnięcia mleka oraz jego objętość. Warto też dodać symbol na każdej etykiecie porcji, która ma zostać zamrożona. Dzięki temu, po rozmrożeniu, będziesz wiedziała, że takiego mleka nie możesz już ponownie zamrozić.
Symbolem może być zwykła kropka, gwiazdka czy cokolwiek innego. Ważne, by wszystkie osoby, które karmią twojego malucha wiedziały, co ten symbol oznacza.
Dopiero, gdy temperatura obu pokarmów będzie taka sama, możesz śmiało podać dziecku takie wymieszane mleko.
Lekarze zalecają, by mieszać takie mleko tylko, jeśli istnieje taka potrzeba – np. musisz gdzieś wyjść bez dziecka i nie masz odpowiednich zapasów pokarmu. Nie zaleca się praktyki mieszania pokarmów „na zaś”. Każda porcja powinna być przechowywana w oddzielnym, opisanym pojemniku.