Data modyfikacji:

Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Co to są rozstępy? Dlaczego niektóre kobiety w ciąży mają ten problem, a inne nie? Poznaj rodzaje rozstępów. Dowiedz się, czy można im skutecznie zapobiec. Sprawdź, czy rozstępy to tylko problem estetyczny i czy należy je leczyć.
Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży – co to? Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy na skórze brzucha powstają w wyniku pękania włókien kolagenowych i elastynowych. Taka sytuacja ma miejsce, gdy skóra w krótkim czasie bardzo się rozciąga – np. w okresie dojrzewania, gdy dziewczynkom rosną piersi i zmienia się ich sylwetka, u osób, które przybrały na wadze w krótkim okresie czasu oraz u kobiet w ciąży.

 Inne możliwe przyczyny powstawania rozstępów to zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne (predyspozycja do powstawania rozstępów) i choroby tkanki łącznej.
Rozstępy mogą mieć kolor biały, śniady lub czerwono-fioletowy. Zdarzają się zarówno rozstępy wypukłe, jak i wklęsłe. Ich częstotliwość występowania (odległość rozstępów od siebie) to także kwestia indywidualna. Brzuszek ciążowy może mieć tylko kilka rozstępów na skórze lub może być usiany licznymi rozstępami.

Należy zaznaczyć, że rozstępy są jedynie problemem natury estetycznej. Nie trzeba ich leczyć.

Rozstępy w ciąży – czy da się im zapobiec?

Tak i nie. Niestety to, czy u ciebie wystąpią rozstępy, w dużej mierze zależy nie od ceny kremu na rozstępy w ciąży, ale też od czynnika genetycznego i innych, dodatkowych czynników, np. przyrostu masy ciała w czasie trwania ciąży.

Wykazano, że kobiety, u których rozstępy nie pojawiły się na ciele w czasie dorastania, rzadziej są narażone na wystąpienie rozstępów na brzuchu w czasie ciąży. Warto podpytać mamę i babcie, czy miały one rozstępy, gdy same były w ciąży. Predyspozycja do wystąpienia rozstępów może mieć charakter dziedziczny.
Kobiety otyłe i ze znaczną nadwagą są bardziej narażone na rozstępy, gdy zajdą w ciążę. Jeśli chcesz im zapobiec, warto zawalczyć o zdrową sylwetkę. Co ważne, prawidłowe BMI pozytywnie wpłynie też na twoje samopoczucie, zmniejszy prawdopodobieństwo zakończenia ciąży przez cesarskie cięcie i wpłynie na wiele innych procesów w twoim organizmie.

To samo tyczy się kobiet, które znacznie tyją podczas ciąży. Przyrost masy ciała w ciąży jest oczywiście normalnym, pożądanym zjawiskiem, ale kobiety, które tyją 15-20 kilogramów mogą niestety mieć problemy z rozstępami. Są też bardziej narażone na wystąpienie trudnego porodu. Stąd zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży może nie tylko negatywnie wpłynąć na wygląd skóry brzucha, ale też na samo zdrowie ciężarnej.

Jaki krem na rozstępy w ciąży?

Czy da się zapobiec rozstępom, stosując odpowiednie kremy lub oleje? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet planujących zajście w ciążę i tych, które w ciąży już są. W drogeriach i aptekach (także tych internetowych) znajdziesz wiele produktów do pielęgnacji ciążowego brzuszka. Mają one formę żelu, kremu lub oleju.
Wybranego produktu używaj zgodnie z zaleceniami dołączonymi do opakowania. Brzuszek zaleca się smarować zazwyczaj rano i wieczorem, produktem przeznaczonym do pielęgnacji skóry w czasie ciąży. Rano możesz stosować lekki, nawilżający krem, który nie ubrudzi ci ubrania i szybko się wchłonie, a wieczorem, po kąpieli, olej przeciwko rozstępom lub tłusty krem dla kobiet w ciąży.

Olej i krem na rozstępy w ciąży – ranking:

Autorka: Natalia Ciszewska