Data publikacji:

Jak usunąć plamę z czekolady?

Czekolada to ulubiony przysmak wielu osób niezależnie od wieku. Nie dziwi więc fakt, że plamy po tym produkcie pojawiają się bardzo często. Gdy dotyczą jasnych tkanin, wiele osób martwi się, że nie uda im się ich usunąć. Jak się okazuje, niepotrzebnie. Zabrudzenia tym produktem nie są bowiem najtrudniejsze w czyszczeniu. Poniżej przedstawiamy odpowiedź na pytanie, jak usunąć plamę z czekolady. To sprawdzone sposoby, które na pewno przyniosą oczekiwane efekty.
jak usunąć plamę z czekolady

Przeczytaj również: Siłownia dla dzieci. Czy jest bezpieczna? Jakie ćwiczenia?

Jak usunąć plamy z czekolady domowym sposobem?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z kremem czekoladowym, czekoladą w płynie, nadzieniem czy roztopioną kostką plama z czekolady może wywołać szybsze bicie serca. Zawartość kakao sprawia, że plamy z czekolady są bardzo widoczne, jednak prawdziwym problemem jest tłuszcz, który jest w tym produkcie.
Nie od dziś wiadomo, że najskuteczniejszym sposobem na usuwanie wszelkich codziennych zabrudzeń jest wykorzystanie innych substancji, które znajdują się w domach każdego z nas. Nie inaczej jest w przypadku czekolady.

Istnieje kilka sprawdzonych metod na usuwanie plamy z czekolady domowym sposobem. Przede wszystkim z pomocą przyjść może nam mleko. Pod jego wpływem bardzo szybko i skutecznie usuniemy tłustą część plamy. Aby to zrobić, wystarczy jedynie zamoczyć w nim na chwilę zabrudzoną część tkaniny. Następnie ubranie pierzemy w wodzie z mydłem.
Wywabić plamy z czekolady możemy również za pomocą jajka i gliceryny. W tym przypadku należy zmieszać dwa te produkty do czasu uzyskania piany, a następnie nanieść ją na pranie. Powinna znajdować się na tkaninie przez ok. 10 minut. Po tym czasie możemy po prostu wyprać zabrudzone ubranie.

W wywabianiu plam z czekolady (szczególnie w przypadku jasnych i białych tkanin) niezastąpiona okazuje się również soda oczyszczona. To środek, który pomaga w zwalczaniu wielu codziennych zabrudzeń. Aby usunąć plamę z czekolady, należy wymieszać dwie łyżeczki sody oraz łyżkę wody. Stworzoną w ten sposób pastę nakładamy na plamę i zmywamy po upływie 10 minut za pomocą wody z mydłem.

Jak usunąć plamę z czekolady – dopasuj metodę do rodzaju tkaniny

Oczywistym jest, że zabrudzenia z czekolady pojawiają się na różnych tkaninach – zarówno na ubraniach, jak i dywanach czy tapicerce meblowej. Dlatego też warto znać wiele sposobów na to, jak usunąć plamy z czekolady, by dopasować tę, która będzie nie tylko skuteczna, ale również całkowicie bezpieczna dla danego materiału.
Przykładowo, gdy mamy do czynienia z zabrudzeniami, które pojawiły się na naturalnych włóknach, z powodzenia możemy wykorzystać do ich usunięcia spirytus denaturowany, którym należy przecierać tkaninę. Warto w tym miejscu zaznaczyć jednak, że jest to metoda dla tkanin jasnych. W przypadku tych o ciemniejszym kolorze warto dokonać próby, czy nie dochodzi do powstawania odbarwień. Kolejną metodą, którą można użyć, jest wykorzystanie octu lub mieszaniny łyżki boraksu i pół litra wody. Po wykorzystaniu tych środków tkaninę pierzemy jak zwykle.

Warto wspomnieć również o tym, że jeśli dojdzie do zabrudzenia warto usunąć pozostałości czekolady w taki sposób, by nie rozcierać plamy oraz nie wcierać jej w głąb tkaniny. Jak usunąć plamę z czekolady? Możemy ją zeskrobać lub delikatnie starać się usunąć czekoladę za pomocą wilgotnej gąbki nasączonej ciepłą wodą. Dzięki temu domowe metody, które znajdziesz wyżej, będą bardziej skuteczne.
Jak widzisz, istnieje wiele skutecznych metod wywabiania plam z czekolady z różnych rodzajów tkanin. Niezbędnych do ich wywabienia składników nie powinno zabraknąć w każdej kuchni. Dlatego też, jeśli na ubraniach lub innych tkaninach w mieszkaniu pojawią się ślady słodkiego szaleństwa – nie wpadaj w panikę. Z łatwością je usuniesz.
Autorka: Kamila Łada