Data modyfikacji:

Kiedy wraca okres po porodzie – karmienie butelką

Podczas ciąży dochodzi do bardzo wielu zmian w ciele kobiety. Organizm bardzo szybko musi dostosować się do nowej sytuacji. Poród, niezależenie od tego, czy odbywa się siłami natury, czy za pomocą cesarskiego cięcia, zawsze kosztuje kobietę dużo wysiłku, zarówno fizycznego, jaki emocjonalnego. Połogiem nazywany jest okres do sześciu tygodni po porodzie. Wtedy organizm intensywnie regeneruje się. To, w jakim czasie układ rozrodczy wróci do stanu sprzed porodu, jest indywidualną kwestią każdej kobiety. Jeśli jesteś świeżo upieczoną matką, zapewne zastanawiasz się, kiedy powróci miesiączka i czy wybrany sposób karmienia ma znaczenie. Poniższy artykuł przybliży ci tę kwestię.
okres po porodzie

Przeczytaj również: Blizna po cesarskim cięciu

Czym jest plamienie po porodzie?

Obfitego, krwisto-brunatnego plamienia pojawiającego się po porodzie nie należy mylić z miesiączką. Są to tzw. odchody płodowe, czyli wydzielina zawierająca resztki błon płodowych, krwi oraz śluzu. Macica, zanim zacznie się zrastać i regenerować, musi pozbyć się wszystkich pozostałości po porodzie.

Występuje zarówno u kobiet rodzących siłami natury, jak i tych, które poddały się cesarskiemu cięciu. Może trwać od jednego do pięciu tygodni. Pod koniec mogą pojawiać się skrzepy, a wydzielina zmieniać kolor z krwistego na brunatny lub różowy. Cały proces, ze względu na długotrwałe krwawienie, stanowi dyskomfort. Ważne jest, by w tym czasie zachować szczególną higienę, a także używać delikatnych płynów do higieny intymnej lub innych produktów poleconych przez ginekologa.
Aby uniknąć poplamienia, należy zaopatrzyć się w specjalnie podkłady na łóżko, dostępne w różnych rozmiarach.
Dużym ułatwieniem są także majtki poporodowe, zarówno jedno-, jaki i wielorazowe.
Wydalaniu wydzielin połogowych towarzyszy ból w podbrzuszu i skurcze macicy, która obkurcza się do pierwotnego rozmiaru. Aby załagodzić nieprzyjemne dolegliwości, możesz sięgnąć po leki rozkurczowe dostępne bez recepty. Pamiętaj jednak, by upewnić się wcześniej, czy możesz je stosować podczas laktacji.
Pomocne może być także położenie na podbrzuszu termofora z ciepłą wodą. Dyskomfort może sprawiać również swędzenie, a nawet ból pojawiający się w wyniku zrastania krocza oraz ciągłego krwawienia. Wówczas warto zastosować środki antyseptyczne, np. preparaty do irygacji pochwy.

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie w przypadku karmienia piersią?

Jeśli karmisz naturalnie, miesiączka może się nie pojawiać do momentu odstawienia od piersi. Spowodowane jest to faktem, że podczas laktacji produkowana jest prolaktyna, która hamuje owulację, a tym samym – miesiączkę. Może jednak zdarzyć się tak, że okres pojawi się po sześciu tygodniach pomimo laktacji. To wszystko zależy tak naprawdę od twojego organizmu. Owulacja pojawi się tak szybko, jak szybko twój organizm uzna, że jest gotowy zarówno na wykarmienie dziecka za pomocą piersi, jak i drugiego poprzez macicę.

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka w przypadku karmienia butelką?

Kobiety rezygnujące z karmienia piersią najczęściej dostają pierwszą miesiączkę po porodzie znacznie szybciej. Czas, w którym pojawia się krwawienie, oscyluje między 4. a 8. tygodniem po porodzie.

Czy pierwsze miesiączki po porodzie są regularne?

Pierwsze okresy po porodzie bywają nieregularne i nie powinno to stanowić powodu do niepokoju. Bardzo często kobiety, których miesiączkom przed porodem towarzyszył ból, po porodzie nie odczuwają nieprzyjemnych dolegliwości. Nieregularne miesiączki mogą być także rozregulowane przez niedobory ważnych związków, np. żelaza. Dlatego suplementacja i zbilansowana dieta są w tym okresie szczególnie ważne.
Także przemęczenie i stres towarzyszące opiece nad dzieckiem może sprzyjać nieregularności miesiączek. Kobiecie w tym czasie potrzebne jest wsparcie najbliższych i możliwość relaksu – wtedy organizm szybciej zregeneruje się po ciąży i porodzie.
Autorka: Natalia Ciszewska