Cięcie cesarskie – gdzie?
Kiedyś cięcie było wykonywane wzdłuż kresy białej. Teraz przeprowadza się je nad spojeniem łonowym, czyli w miejscu niewidocznym nawet po założeniu bikini. Długość cięcia najczęściej nie przekracza 15 cm długości.
Rana po cesarskim cięciu – co musisz wiedzieć?
Skóra jest zszywana za pomocą szwów niewchłanialnych, które w około ósmej dobie po operacji należy zdjąć u lekarza podczas wizyty kontrolnej. Szwów wewnętrznych się nie zdejmuje. Rozpuszczają się po około trzech miesiącach od momentu ich założenia.
Rana przez pierwsze doby będzie boleć. Trzeba się po prostu na to przygotować, by to przetrwać. Możesz mieć na początku wrażenie, że rana boli cię bardziej podczas karmienia piersią. Przyczyną zwiększonej bolesności może być oczywiście nieprawidłowe trzymanie noworodka, ale nie tylko. Okazuje się, że podczas karmienia wydzielane są hormony, które obkurczają macicę, co też jest częstą przyczyną bólu.
Oczywiście ból po cc można, a nawet trzeba uśmierzyć za pomocą leków przeciwbólowych. Ich rodzaj i dawkę zawsze ustala lekarz. To bardzo ważne, ponieważ karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do stosowania części leków.
Cięcie cesarskie – kiedy prysznic?
Przez pierwszą dobę rana jest okryta opatrunkiem, którego nie należy moczyć. Dlatego, idąc pod prysznic, należy ją dobrze zabezpieczyć, np. za pomocą ręcznika, i dla pewności nie kierować strumienia wody w jej okolicę.
Ranę możesz moczyć dopiero po kilku, kilkunastu dniach, gdy pojawi się strup na całej jej długości. Wcześniej nie zaleca się tego robić, bo wilgotne środowisko nie sprzyja gojeniu się ran ciętych.