Data modyfikacji:

Blizna po cesarskim cięciu

Cięcie cesarskie jest najczęściej wykonywaną operacją położniczo-ginekologiczną. Blizna po cc może sprawiać, że świeżo upieczona mama nie będzie czuła się komfortowo we własnej skórze. Choć nie ma możliwości, by bliznę usunąć w sposób całkowity, odpowiednia rehabilitacja, stosowanie dobrych produktów na blizny i medycyna estetyczna są w stanie skutecznie polepszyć jej wygląd. Sprawdź, jak dbać o bliznę po cc, jak mobilizować bliznę po cc i jaki krem na bliznę po cc jest najlepszy. Przeczytaj.

blizna po cesarskim cięciu

Cięcie cesarskie – gdzie?

Kiedyś cięcie było wykonywane wzdłuż kresy białej. Teraz przeprowadza się je nad spojeniem łonowym, czyli w miejscu niewidocznym nawet po założeniu bikini. Długość cięcia najczęściej nie przekracza 15 cm długości. 

Rana po cesarskim cięciu – co musisz wiedzieć?

Skóra jest zszywana za pomocą szwów niewchłanialnych, które w około ósmej dobie po operacji należy zdjąć u lekarza podczas wizyty kontrolnej. Szwów wewnętrznych się nie zdejmuje. Rozpuszczają się po około trzech miesiącach od momentu ich założenia.

Rana przez pierwsze doby będzie boleć. Trzeba się po prostu na to przygotować, by to przetrwać. Możesz mieć na początku wrażenie, że rana boli cię bardziej podczas karmienia piersią. Przyczyną zwiększonej bolesności może być oczywiście nieprawidłowe trzymanie noworodka, ale nie tylko. Okazuje się, że podczas karmienia wydzielane są hormony, które obkurczają macicę, co też jest częstą przyczyną bólu.
Oczywiście ból po cc można, a nawet trzeba uśmierzyć za pomocą leków przeciwbólowych. Ich rodzaj i dawkę zawsze ustala lekarz. To bardzo ważne, ponieważ karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do stosowania części leków.

Cięcie cesarskie – kiedy prysznic?

Przez pierwszą dobę rana jest okryta opatrunkiem, którego nie należy moczyć. Dlatego, idąc pod prysznic, należy ją dobrze zabezpieczyć, np. za pomocą ręcznika, i dla pewności nie kierować strumienia wody w jej okolicę.

Ranę możesz moczyć dopiero po kilku, kilkunastu dniach, gdy pojawi się strup na całej jej długości. Wcześniej nie zaleca się tego robić, bo wilgotne środowisko nie sprzyja gojeniu się ran ciętych. 
Po zdjęciu szwów należy oczyszczać ranę za pomocą wody z mydłem, ale pamiętaj, że musisz ją potem dokładnie osuszyć, np. za pomocą jednorazowych ręczników papierowych, by goiła się w sposób prawidłowy.  Następnie warto przetrzeć ją za pomocą chusteczek nasączonych alkoholem salicylowym, które dostaniesz w każdej aptece.

Zdjęcie szwów po cesarskim cięciu. Co dalej?

Szwy zdejmuje się w ósmej dobie po cc. Nie jest to przyjemny zabieg, kobieta w połogu może odczuwać bolesność, ale nie będzie ona większa niż ta, którą odczuwała w pierwszych dniach po cc. Poza tym, samo zdjęcie szwów trwa bardzo krótko (1-3 minuty). 

W miejscu cięcia pojawia się biała kreska, która z czasem zacznie blednąć. W tej chwili to niezabliźniona jeszcze rana, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Po pierwsze, stosuj 2-4 razy dziennie produkty przeznaczone do leczenia ran i skaleczeń. Po drugie, nie drap rany. Jeśli zacznie cię swędzieć, to postaraj się to po prostu przeczekać. Swędzenie gojącej się rany po cc (i każdej innej) jest normalne i jak najbardziej prawidłowe.

Blizna po cesarskim cięciu. Czym smarować?

Krem na bliznę po cesarskim cięciu, maść czy olej na bliznę po cc nie sprawią, że ona zniknie. Zadaniem takich produktów jest sprawienie, by była ona mniej widoczna, bledsza i bardziej spłaszczona. Aby zauważyć pierwsze efekty, takie preparaty należy stosować regularnie, kilka razy dziennie przez kilka miesięcy. 
Podczas nakładania produktu na bliznę, należy też się skupić na masażu tej okolicy. Staraj się masować bliznę kolistymi ruchami wokół blizny i poprzecznie wzdłuż cięcia. To powinno zmniejszyć odkładanie się kolagenu w tej okolicy, co korzystnie wpłynie na wygląd blizny.

Czy bliznę po cc można opalać?

Nie zaleca się jej wystawiać na słońce. Blizna nie opali się tak równomiernie, jak reszta ciała. Będzie bledsza, przez co będzie ci się wydawało, że jest jeszcze bardziej widoczna. Jeśli bardzo ci zależy na ekspozycji okolicy blizny na słońce, to koniecznie zastosuj wcześniej krem z wysokim filtrem UV.

Terapia blizny po cc – kiedy?

Praca z blizną zależy od jej fazy. Można wyróżnić aż jej trzy etapy:

  • I faza – faza zapalenia;
  • II faza – faza proliferacji i angiogenezy (rozrostu);
  • III faza – faza modelowania i przebudowy.

Pierwsza faza trwa zazwyczaj około 2-5 dni. Rana w tym czasie jeszcze się nie goi, dominują tutaj procesy zapalne. Gojenie się rany rozpoczyna się w fazie II, czyli w fazie proliferacji. Ten etap trwa około 6-8 tygodni po operacji. Ostatnia faza, czyli faza modelowania, jest najdłuższą ze wszystkich faz, bo trwa 6-24 miesiące od operacji. Z punktu pracy z blizną, to najważniejszy etap procesu gojenia. 
Rehabilitacja blizny po cc zapobiega powstawaniu zrostów i rozluźnia te, które już zdążyły powstać. Jej celem jest przywrócenie prawidłowej ruchomości blizny i oddzielenie jej od otaczających ją tkanek, ponieważ blizna powinna być jak najbardziej ruchoma i elastyczna.

Terapia blizny po cesarskim cięciu jest przeprowadzana przez fizjoterapeutów. Zaleca się umawiać na sesje terapeutyczne 1-2 razy w tygodniu i wykonywać te ćwiczenia w domu, które zalecił specjalista. 

Blizna po cc – laser pomoże?

Laserowe usuwanie blizny po cc to nieinwazyjna metoda, która polega na zmienianiu struktury skóry. Światło lasera złuszcza zgrubiałą warstwę skóry, hamuje aktywność naczyń i je zamyka oraz remodeluje strukturę i kolor blizny. Tkankę bliznowatą z czasem zastępuje nowa, zdrowa tkanka. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Ile kosztuje usuwanie blizny po cc?

Cena laserowego usuwania blizny po cc to około 1500-5000 zł, w zależności od jej wielkości, głębokości i efektu, który chcesz uzyskać za pomocą laseroterapii. Usługę oferują kliniki medycyny estetycznej i gabinety dermatologiczne w całej Polsce.