Kiedy przychodzi nam zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest kąpiel naszego szkraba, pierwszym pytaniem jakie sobie zadajemy jest: w czym to zrobić? Na rynku dostępnych jest wiele różnych wanienek przeznaczonych do kąpieli maluszków i ciężko zdecydować, która najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Wszelkie wątpliwości odnośnie tego, jak wybrać idealną wanienkę dla niemowlaka, rozwiejesz, zaglądając do naszego artykułu na ten temat. (KLIK)
Do mycia naszego maluszka możemy oczywiście użyć myjki, jednak powinna być ona bardzo miękka, by nie podrażniać wrażliwej skóry noworodka. Z uwagi na gromadzące się w niej bakterie należy również taką myjkę często prać i prasować oraz przynajmniej raz w miesiącu wymieniać na nową. Najbardziej popularnym i naturalnym sposobem jest jednak mycie noworodka gołą ręką. Nasza dłoń jest ciepła, delikatna, a przy tym skuteczna i precyzyjna. Ponadto czuły dotyk mamy lub taty jest dla maluszka przyjemny i pomaga mu się oswoić z nową sytuacją, jaką jest kąpiel.
Skóra maluszka jest bardzo delikatna i skłonna do podrażnień, dlatego wybór pierwszych kosmetyków naszego dziecka jest niezwykle ważny. Czym myć noworodka? Na to pytanie odpowiadamy TUTAJ.
Na grafice: 1. Leżaczek do kąpieli Angelcare, 97,90 zł
Odpowiednia temperatura wody do kąpieli noworodka to ok. 37ºC, warto więc zaopatrzyć się w termometr, który pomoże nam w pomiarach. Z biegiem czasu przestanie być on nam potrzebny, bowiem nabierzemy wprawy i nauczymy się oceniać ją „na oko”. Planując kąpiel noworodka, powinniśmy dbać nie tylko o odpowiednią temperaturę wody, lecz także powietrza. Jeśli jest zbyt chłodno, to nasz maluszek może zmarznąć. Najbardziej optymalną temperaturą pomieszczenia jest 25ºC. Jeśli więc w naszym pokoju jest zimniej, to na kwadrans przed kąpielą włączmy grzejnik elektryczny.
Pępek noworodka przyjmuje postać niewielkiego strupka, na który szczególnie musimy zwracać uwagę. Jak pielęgnować to miejsce, by szybciej się zagoiło? Przede wszystkim musimy zadbać o to, żeby pępek naszego szkraba cały czas był suchy. W miarę możliwości unikajmy jego zamoczenia aż do momentu, kiedy się zagoi i sam odpadnie. Więcej na temat pielęgnacji pępka noworodka znajdziecie TUTAJ.