Data publikacji:

Opuchnięte stopy w ciąży

Opuchlizna pod koniec ciąży jest normalnym objawem, który niestety może utrudniać normalne funkcjonowanie. Sprawdź, jak w prosty sposób zapobiec puchnięciu stóp i nóg. Dowiedz się, kiedy należy zgłosić się z opuchlizną do lekarza. Sprawdź, jakie kremy na opuchnięte stopy można stosować w ciąży.
Opuchnięte stopy w ciąży

Czy opuchnięte stopy i nogi w ciąży to powód do niepokoju?

Lekka opuchlizna i uczucie ciężkości w stopach odczuwalne szczególnie wieczorem, przed pójściem spać nie powinno być powodem do niepokoju, szczególnie jeśli opuchlizna znika lub znacznie się zmniejsza przez noc. W podobny sposób mogą puchnąć inne części ciała – np. łydki, nadgarstki i dłonie. Możesz wtedy odczuwać wzmożone napięcie skóry w okolicy opuchlizny oraz delikatne mrowienie. Jest to normalne w zaawansowanej ciąży i raczej nie powinnaś się tym martwić.
Stopy i nogi puchną częściej u kobiet, których końcówka ciąży przypada w lecie. Wysokie temperatury sprzyjają powstawaniu obrzęków. Opuchlizna nasila się też często, gdy ciężarna przez długi czas stoi lub siedzi w tej samej pozycji.

Kiedy porozmawiać z lekarzem o opuchliźnie w ciąży?

Ciało kobiety przygotowuje się do porodu przez ostatni miesiąc ciąży, dlatego puchnięcie stóp i nóg w ósmym miesiącu ciąży jest normalnym zjawiskiem. Organizm zabezpiecza się w ten sposób, magazynuje płyny, które mogą okazać się cenne, gdy kobieta straci dużo krwi podczas porodu. Można więc powiedzieć, że lekka opuchlizna jest normalnym, prawidłowym zjawiskiem charakterystycznym dla końcówki ciąży.
Niestety, opuchlizna może też być ważnym objawem, który świadczy o poważnych nieprawidłowościach. Opuchlizna całego ciała może być objawem np. stanu przedrzucawkowego (zatrucia ciążowego), który może grozić przedwczesnym porodem.

Kiedy zgłosić się też do lekarza z opuchlizną w ciąży?

  • Gdy opuchlizna ciała pojawia się przed 36. tygodniem ciąży.
  • Gdy opuchlizna jest znaczna i uniemożliwia normalne funkcjonowanie organizmu.
  • Gdy opuchliźnie towarzyszą inne objawy, np. gorączka, nadciśnienie.

Puchnięcie stóp w ciąży – jak sobie radzić? Domowe sposoby

  • Unikaj siedzenia w tej samej pozycji. Rób sobie częste przerwy, jeśli pracujesz w pozycji siedzącej. Wystarczy, gdy 2 razy w ciągu godziny wstaniesz na chwilę się rozprostować czy pójdziesz do toalety. To już wystarczy, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się obrzęków.
  • Wypoczywaj z nogami w górze. Nie musisz od razu podnosić ich pod sufit. Wystarczy, gdy położysz je po prostu powyżej bioder. Przydatne będą na pewno poduszki, które będziesz mogła włożyć sobie pod uda i stopy.
  • Śpij na lewym boku. Taka pozycja podczas spania sprawi, że twój ciężar ciała nie będzie uciskał żyły głównej, przez co układ krążenia nie będzie dodatkowo obciążony.
  • Mocz nogi w chłodnej wodzie z dodatkiem soli. Może to być np. twój rytuał wieczorny. 
  •  Stosuj chłodne okłady na opuchnięte stopy. Wykorzystaj chłodny ręcznik zwilżony wodą lub namoczone w chłodnej (ale nie zimnej) wodzie liście kapusty do wykonania prostego okładu. Niska temperatura zmniejsza opuchliznę.
  • Zapisz się na masaż stóp lub poproś partnera o odprężający masaż stóp po wieczornej kąpieli. Nie tylko zmniejszy to obrzęk, ale też sprawi ci ogromną przyjemność.
  • Nie bój się ćwiczeń. Dostosuj trening do swoich możliwości, do etapu ciąży i po prostu do samopoczucia. Nie rób niczego na siłę, ale też nie unikaj sportu. Ruch poprawia krążenie. Dlatego już zwykłe rozciąganie się czy spacer mogą sprawić, że poczujesz się lepiej.

Co na opuchnięte stopy w ciąży? Krem czy żel?

Wypróbuj kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży, które borykają się z opuchniętymi stopami czy nogami. Takie produkty są bezpieczne dla kobiet w ciąży i przynoszą ulgę – zmniejszają opuchliznę, ale też łagodzą bolesność czy dyskomfort związane z puchnięciem ciała.
Autor: Natalia Ciszewska