Data publikacji:

Jaka piaskownica dla dzieci?

 Z punktu widzenia dziecka piaskownica ma być ogromna i wypełniona zabawkami. Dla dorosłego zaś, piaskownica powinna spełniać względy bezpieczeństwa, być łatwa do zmontowania i trwała. Czy wybrać piaskownicę drewnianą czy plastikową? Czy ma być otwarta czy z zamykaną pokrywą? Z daszkiem czy bez daszku? Do tego dochodzi fundamentalne pytanie o rozmiar piaskownicy dla dziecka i już rodzic nie śpi kilka nocy, myśląc o wadach i zaletach poszczególnych wariantów. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, jaka będzie odpowiednia piaskownica dla dzieci?
piaskownica

Piaskownica dla dzieci plastikowa

 Plastikowa piaskownica jest najmniej trwała. Jest delikatna, niezbyt gruba i przez to ma niską wytrzymałość, więc posłuży na krócej niż jej drewniany odpowiednik. Jej zaletą jest niewielka waga - można ją przenosić z miejsca na miejsce, zmieniając usytuowanie z nasłonecznionego na zacienione. Piaskownica dla dzieci plastikowa zamykana chroni przed dostaniem się do niej wody, liści oraz zagradza wstęp kotom szukającym miękkiego podłoża w celu skorzystania z toalety. Piaskownicę plastikową bez problemu opróżnisz z piasku, umyjesz i napełnisz piachem ponownie. Schowasz ją na zimę do garażu. Taka piaskownica nie wymaga montażu. Szybko nagrzewa się w słońcu, intensywne kolory blakną i jest mało estetyczna (biorąc pod uwagę urok przydomowych ogrodów). Jednak tylko piaskownica plastikowa spełni marzenie twojego dziecka o posiadaniu wielkiego motyla, żółwia czy muszelki.

Piaskownica dla dzieci drewniana

 Piaskownice z drewna dla dzieci, jeśli drewno jest prawidłowo zaimpregnowane, charakteryzują się długą żywotnością i wyglądają dobrze w ogrodzie. Warto wybrać taki impregnat, który dobrze zabezpieczy piaskownicę przez zniszczeniami i zbyt szybkim zużyciem, a przy tym będzie bezpieczny dla dziecka. Piaskownica z drewna dla dzieci przeważnie ma szeroki rant, na którym maluch może przysiąść na czas zabawy. Dobrym wyborem jest piaskownica dla dzieci drewniana zamykana, ponieważ chroni piasek przez zanieczyszczeniami i zwierzętami. Warto też zakładać plandekę przeciwdeszczową oraz wyłożyć dno piaskownicy geowłókniną, która zapobiegnie zachwaszczaniu pola zabaw twojego dziecka. 

Piaskownica dla dzieci z daszkiem oraz piaskownica dla dzieci zamykana

Piaskownica z daszkiem zabezpiecza przez nadmiernym promieniowaniem słonecznym, aby maluch nie został poparzony ani się nie przegrzał. Na rynku dostępnych jest wiele modeli piaskownic z daszkiem, a wśród nich te najbardziej solidne to piaskownice drewniane z daszkiem. Przy wyborze zawsze kieruj się solidnością i wytrzymałością konstrukcji, bo wpływają one na bezpieczeństwo zabawy dziecka. Wiele piaskownic drewnianych z daszkiem to także piaskownice dla dzieci zamykane. Stanowią ochronę przed zabrudzeniem i odchodami zwierząt, przed deszczem i rosą.

 Jaki rozmiar piaskownicy wybrać?

Piaskownica dla dziecka - im większa, tym lepsza. Duża piaskownica zajmie sporo miejsca na podwórku, ale za to pomieści kilkoro dzieci (a nawet dorosłych!). Minusem jest też koszt, bo im większa powierzchnia do zabawy w piasku, tym cena zakupu wyższa. A później… obszerniejsze pole do czyszczenia, mycia i impregnacji. Taką piaskownicę trudniej też zakryć przed deszczem, zanieczyszczeniami i zwierzętami (z pomocą przechodzi tu piaskownica zamykana). Dzieciom do lat 3 powinna wystarczyć piaskownica o bokach 120 cm, a starszakom - 150 cm.
Piaskownica dla dzieci o wysokości boku minimum 20 cm ograniczy nadmierne wysypywanie piachu na zewnątrz.

 Piaskownica dla dziecka - jak zrobić?

 Samodzielnie najprościej jest wykonać piaskownicę do ogrodu z drewna.
Krok 1. to przygotowanie miejsca na piaskownicę. Wyznacz pole, najlepiej w cieniu i w miejscu dobrze widocznym z innych zakątków ogrodu oraz okien domu, ale nie pod drzewem (unikniesz ciągłego czyszczenia z liści). Wykop płaską nieckę o głębokości 10 cm, bez kamieni, patyków i korzeni. Wyłóż ją nieprzepuszczalną matą, agrowłókniną (alternatywa: czarna folia z ponakłuwanymi dziurami), by piasek nie wilgotniał, a rośliny nie wrastały w piaskownicę od dołu.
Krok 2. to wykonanie boków piaskownicy. Zaimpregnowane deski połącz za pomocą listwy narożnej i wkrętów do drewna ze stali nierdzewnej.
Krok 3. - zrób miejsca do siedzenia wokół piaskownicy. Cztery deski zetnij pod kątem 45° i wkrętami do drewna zamontuj do listew narożnych od góry. Piaskownica dla dziecka gotowa.

Dobra piaskownica dla dzieci - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przed zakupem piaskownicy dla dzieci zwróć uwagę na kilka aspektów:
- bezpieczeństwo
- sprawdź jakość drewna oraz jego łączeń;
 - wytrzymałość
– oceń, z czego i jak wykonane są elementy metalowe (polecamy stal nierdzewną);
- jakość wykonania
- sprawdź, czy nigdzie nie wystają śruby;
- zastanów się nad potrzebnymi funkcjonalnościami: czy potrzebna ci jest piaskownica dla dzieci z przykryciem, czy z daszkiem;
- jaką ilością miejsca w ogrodzie dysponujesz, by stanęła tam piaskownica dla dziecka.

 Jeśli uwzględnisz podane powyżej składowe, powinieneś znaleźć idealną piaskownicę - miejsce bezpiecznej i wesołej zabawy twojej pociechy.

 Piaskownica dla dziecka - znajdź bezpieczne miejsce na podwórku

Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze, także gdy bawią się one pod czujnym okiem rodzica w przydomowym ogródku. Ustaw piaskownicę tak, aby nie stwarzać dodatkowych zagrożeń dla dziecka. Wybierz stanowisko jasne, ale nie skąpane w słońcu, by uniknąć poparzenia i przegrzania. W razie potrzeby zamontuj parasol ogrodowy, by dawał cień. Z kolei stale zacienione stanowiska to siedlisko komarów i wilgoci. Ustaw piaskownicę w pobliżu innych ogrodowych zabawek dla dzieci (huśtawek, domku, trampoliny). Oddal piaskownicę od oczka wodnego, stawu, rowu oraz od roślin trujących, ciernistych i parzących. 
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.