Data modyfikacji:

Prezent na 12. urodziny dla dziewczyny - jaki prezent na 12. urodziny dla dziewczyny wybrać?

Kupowanie prezentów zawsze jest przyjemne, ale najprzyjemniejsza jest sama reakcja na widok trafionego prezentu. Upominek powinien być dopasowany do gustu czy marzenia dwunastoletniej dziewczyny (nie kupujemy przecież go dla siebie). Pomysły na prezent bywają różne, przy czym trzeba brać pod uwagę nie tylko cenę, ale i to, czy zbyt kosztowny dar nie sprawi zakłopotania rodzicom dwunastolatki. Sprawę ceny można pominąć, jeśli prezent dedykowany jest członkom rodziny. Sprawdź, jaki prezent może sprawić dziewczynie w tym wieku największą radość!

Dwunastoletnia dziewczyna to jeszcze dziecko, ale już prawie nastolatka. Wybór prezentu nie będzie łatwy, gdyż trzeba wyczuć subtelną granicę przeobrażania się dziecka w nastolatkę. Zabawka, która jeszcze rok temu by dziewczynę ucieszyła, teraz już może wywoływać zdziwienie. Do wyboru prezentu trzeba podejść poważnie - można podpytać rodziców, o czym marzy ich dziecko, pomocne też będzie rodzeństwo czy dziadkowie. Warto jest kupić taki prezent na 12. urodziny dla dziewczyny, który nie stanie bezużytecznie na półce, ale przyczyni się do rozwoju jej zainteresowań czy pasji.

Przeczytaj również: Prezent na święta dla nastolatków. Co pod choinkę dla młodzieży?

prezent

Jaki prezent dla dziewczyny na 12. urodziny, która ma zamiłowania artystyczne?

Dwunastolatce, która wykazuje zdolności plastyczne, można kupić modne w ostatnim czasie zestawy do malowania po numerach. Zabawa z płótnem i z farbami pomaga odkrywać w sobie artystę, pobudza do interesowania się sztuką, stanowi świetną zabawę, a finalnie może przekształcić się w domową galerię obrazów (na przykład z kotami, psami, jednorożcem). Zestaw prezentowy można wzbogacić odpowiednim tabletem do rysowania. Zawsze mile widziane będą kredki, farby i wszelkiego typu zestawy do malowania.

Prezent na 12 urodziny dla dziewczyny: gdy dziewczynka kocha czytanie książek

Jeśli dwunastolatka nie potrafi oderwać się od książek, to można ustalić listę prezentowych książek odpowiednich dla jej wieku. Można też wesprzeć jej zamiłowanie do literatury i kupić czytnik do e-booków. Takie prezenty mają wiele zalet, jak, między innymi:
• korzystniejsza cena e-booków (w porównaniu do książek tradycyjnych),
• e-book może być zawsze pod ręką (nie trzeba dźwigać książek, nie ma problemu z czytnikiem w trakcie podróży),
• możliwość korzystania z wypożyczalni e-booków,
• brak konieczności gromadzenia księgozbioru w mieszkaniu.

Propozycja uniwersalnych prezentów na 12. urodziny dziewczyny

Dość ciekawym (w sensie użytkowym) pomysłem prezentowym będzie smartfon (oczywiście nie z najwyższej półki) - rzecz na tyle przydatna, że w przypadku nastolatków czy osób dorosłych trudno jest wyobrazić sobie brak tego urządzenia. Rodzice powinni wyrazić zgodę na zakup smartfona - niektórzy chcą sami decydować, od którego roku życia ich dziecko może posiadać smartfona i ile czasu w ciągu dnia może z niego korzystać. Limitowanie użytkowania może wynikać z obawy, że ich dziecko za dużo czasu będzie spędzać ze smartfonem (zamiast z rówieśnikami). Ogromnym plusem tego prezentu jest to, że dziecko może zawsze skontaktować się z rodzicami (i odwrotnie) - zatem jest zdecydowanie bezpieczniejsze, gdy przebywa poza domem.
Fajnym dodatkiem do smartfona będzie smartband, gdzie za pomocą aplikacji można monitorować chociażby aktywność fizyczną. Ruch jest niezwykle ważny w życiu dzieci, z uwagi na zagrożenie otyłością z powodu nadmiernego spożywania słodyczy, spożywania fast foodów, a także z powodu unikania zabaw na świeżym powietrzu czy zajęć ruchowych w szkole. Aplikacja może sprawić, że dwunastolatka pokocha na przykład jazdę na rowerze czy inne formy aktywności.
Fantastycznym pomysłem na prezent może być właśnie rower, zwłaszcza jeśli dziewczyna o nim marzy, a z wielu powodów nie jest w jego posiadaniu. Korzyści z jazdy na rowerze jest wiele (zdrowotne, spalanie kalorii, dbałość o prawidłową sylwetkę) - przy czym rower można uznać za świetny środek niezależnego transportu, jeśli dziecko musi codziennie dojeżdżać do szkoły (a droga nie jest ruchliwa i można ją uznać za bezpieczną). Poza tym rowerowe wycieczki, na przykład do lasu, to super przygoda (tak samo poznawanie dziedzictwa kulturowego swojej okolicy).

Jakich prezentów nie kupować na 12. urodziny dla dziewczyny?

W zasadzie wiele pomysłów na prezent może okazać się strzałem w dziesiątkę, za pewnymi wyjątkami:
• zwierzęta domowe: bez wyraźnej zgody rodziców nie wolno kupić w prezencie jakiegokolwiek zwierzaka, nawet jeśli dwunastolatka o to bardzo prosi. Niestety bardzo często taki prezent bywa przejściową zachcianką, a obowiązek opieki nad zwierzakiem spada na rodziców. Problemem będzie, jeśli rodzice są za bardzo zapracowani i nie mają czasu na dodatkowe obowiązki w ciągu dnia. Sporym problemem może być też koszt utrzymania zwierzęcia (zakup odpowiedniej karmy, środków do pielęgnacji, usługi weterynaryjne). Nie każdy też lubi zwierzęta w domu. Dlatego taki prezent musi być poprzedzony świadomą zgodą - zwierzaki nie są zabawkami i powinny trafiać wyłącznie do rodzin, które są w stanie pokochać je z całego serca;
• słodycze: o ile prawie każdy lubi słodycze, to słodki prezent niekoniecznie dobrze będzie widziany w rodzinach, gdzie promowany jest zdrowy styl życia. Rodzice mogą sobie nie życzyć, by ich dziecko spożywało słodkości lub wprowadzają na to spożycie limity;
• odzież i obuwie bez wcześniejszego ustalenia preferencji modowych dwunastolatki. Tutaj uwaga do troskliwych ciotek, które z chęcią by coś dziewczynce kupiły, ale nie do końca wiedzą co, ale cena w e-sklepie kusi. Otóż to tak nie działa - dwunastolatka ma swój modowy gust i trzeba się z nim liczyć. Lepiej zapytać, co się dziewczynce podoba, jakie lubi marki lub razem ustalić wybór w czasie przeglądania oferty dostępnej na Ceneo.pl.
Autorka: Katarzyna Wendzonka
Autor: Dorota Zgutka