Data publikacji:

Rodzaje testów ciążowych. Który wybrać?

Jak dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży? To proste – należy wykonać test ciążowy. Jego wybór nie jest jednak taki łatwy, jak mogłoby się wydawać. Do dyspozycji kobiet pozostaje kilka rodzajów testów ciążowych, w tym również te do samodzielnego wykonania w domu. Który z nich da ci najbardziej pewną odpowiedź na to najważniejsze pytanie?
rodzaje testów ciążowych

Jak wybrać najlepszy test ciążowy?

 1. Jaki test ciążowy wybrać?
 2. Test ciążowy z krwi – jak działa?
 3. Domowe testy ciążowe – rodzaje
 4. Który z testów ciążowych da pewny wynik?
 5. Skuteczność testów ciążowych – co ją obniża?
 6. Test ciążowy – jak wykonać go poprawnie?

Kiedyś symptomów ciąży można było dopatrywać się tylko i wyłącznie w sygnałach płynących z ciała. Zatrzymanie miesiączki, powiększenie brzucha i piersi to niektóre z objawów, które alarmowały kobiety o odmiennym stanie. Testy ciążowe to stosunkowo młody wynalazek, który pozwala uzyskać wiadomość o poczęciu dziecka jeszcze przed nastąpieniem objawów ciąży.

Dziś, planując zajście w ciążę, możesz przebierać spośród różnych rodzajów testów ciążowych. Te do użytku domowego łączy niska cena i prostota obsługi. Którą z metod wybrać, aby na pewno uzyskać odpowiedź, czy wkrótce zostaniesz mamą?
Testy ciążowe można podzielić na te, które wykonywane są w warunkach laboratoryjnych (test ciążowy z krwi i moczu) oraz te, które potencjalna przyszła mama może wykonać samodzielnie w domu. Testy laboratoryjne dają praktycznie całkowicie pewny wynik – czułość testu ciążowego z krwi lub moczu oscyluje w okolicach 100%.


Przeczytaj także: Badania przed ciążą. Zobacz, o czym warto pomyśleć


Pomimo to, pierwszy test ciążowy, po który kobieta sięga w razie podejrzeń, to ten przeznaczony do samodzielnego wykorzystania. Domowe testy są tanie i łatwe w użyciu, a ponadto mogą być całkiem trafnym wskazaniem do umówienia badania w laboratorium. Trzeba jednak wiedzieć, że domowe testy ciążowe mają znacznie mniejszą czułość niż testy medyczne. W niektórych sytuacjach mogą wskazywać wynik fałszywie dodatni bądź ujemny.

Zarówno test ciążowy z krwi, jak i ten z moczu badają obecność hormonu hCG, który produkowany jest w okresie ciąży. Jego obecność można wykryć już w drugim tygodniu ciąży. Testy laboratoryjne są uważane za najbardziej wiarygodną metodę diagnostyki ciąży, a także za najczulsze testy ciążowe.

Jeśli podejrzewasz ciążę, jeszcze przed wykonaniem testów w laboratorium możesz zrobić domowy test ciążowy.

 • Test ciążowy strumieniowy

To najprostszy w użyciu test ciążowy. Jego wykonanie polega na skierowaniu strumienia moczu na końcówkę testu, a następnie odczekaniu kilku minut na wynik. Zwykle należy zaczekać od 3 do 5 minut, aby na tarczy pojawiła się odpowiedź w postaci jednego (brak ciąży) lub dwóch pasków (ciąża).

 • Test ciążowy paskowy

Paskowy test ciążowy polega na zanurzeniu paska diagnostycznego w moczu. Wcześniej mocz należy zebrać do dołączonego do zestawu pojemniczka.

 • Test ciążowy płytkowy

Wykonanie testu płytkowego wymaga nieco więcej uwagi. Mocz najpierw należy zebrać do pojemniczka, a następnie nabrać go dołączoną pipetą. Następnie kilka kropel moczu należy umieścić w wyznaczonej strefie na płytce.

 • Cyfrowy test ciążowy

Nowością na rynku jest test ciążowy cyfrowy, wyróżniający się wysoką czułością. Ponadto, jeśli test cyfrowy wykryje ciążę, wskaże również jej tydzień.

Spośród wszystkich testów ciążowych domowego użytku, największą czułością wyróżnia się test cyfrowy. Jeśli zależy ci na pewnej odpowiedzi, warto wybrać właśnie ten rodzaj. Nie oznacza to jednak, że płytkowe, paskowe i strumieniowe testy nie odpowiedzą na to ważne pytanie. Warto pamiętać, że domowy test ciążowy należy wykonać nie wcześniej, niż w terminie spodziewanej miesiączki – w przeciwnym wypadku wynik może okazać się zafałszowany.

Fałszywy wynik testu ciążowego często jest efektem jego nieodpowiedniego stosowania. Wynik fałszywie ujemny pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy test został wykonany zbyt wcześnie (stężenie hormonu hCG jest wówczas za niskie). W przypadku testów domowych zakłamany wynik bywa rezultatem zastosowania zbyt małej ilości moczu lub moczu z innych pór dnia niż poranek.

Wyniki fałszywie dodatnie zdarzają się rzadko. Ich powodem jest najczęściej zażywanie niektórych leków, a także obecność torbieli na jajnikach. Co ciekawe, fałszywie dodatni wynik może pojawić się również u świeżo upieczonej mamy – poziom hormonu hCG spada jeszcze przez dłuższy czas po porodzie.

Niezależnie od wybranego domowego testu ciążowego, pamiętaj o zasadach, które pozwolą ci uzyskać najbardziej pewny wynik.

 • Test ciążowy najlepiej wykonywać z moczu porannego – wówczas stężenie hormonu hCG jest najwyższe. Wykonując test ciążowy w ciągu dnia lub wieczorem, możesz uzyskać wynik fałszywie ujemny.
 • Test wykonuj nie wcześniej niż w terminie spodziewanej miesiączki. Nawet, jeśli producent testu deklaruje możliwość wykrycia ciąży już tydzień po zapłodnieniu, dla pewniejszego wyniku warto zaczekać.
 • Przed wykonaniem testu, dokładnie zapoznaj się z instrukcją producenta. Mały błąd może zaważyć na zakłamaniu wyniku lub na tym, że test ulegnie uszkodzeniu.

Skuteczność testów ciążowych jest zróżnicowana, w zależności od ich rodzajów. Wiesz już, że pewną odpowiedź uzyskasz tylko w laboratorium. Zanim jednak udasz się na badania, warto sięgnąć po test ciążowy do domowego użytku. Używając go prawidłowo, masz szansę uzyskać wiarygodny wynik, który skłoni cię do wykonania badań.