Spośród wszystkich testów ciążowych domowego użytku, największą czułością wyróżnia się test cyfrowy. Jeśli zależy ci na pewnej odpowiedzi, warto wybrać właśnie ten rodzaj. Nie oznacza to jednak, że płytkowe, paskowe i strumieniowe testy nie odpowiedzą na to ważne pytanie. Warto pamiętać, że domowy test ciążowy należy wykonać nie wcześniej, niż w terminie spodziewanej miesiączki – w przeciwnym wypadku wynik może okazać się zafałszowany.
Fałszywy wynik testu ciążowego często jest efektem jego nieodpowiedniego stosowania. Wynik fałszywie ujemny pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy test został wykonany zbyt wcześnie (stężenie hormonu hCG jest wówczas za niskie). W przypadku testów domowych zakłamany wynik bywa rezultatem zastosowania zbyt małej ilości moczu lub moczu z innych pór dnia niż poranek.
Wyniki fałszywie dodatnie zdarzają się rzadko. Ich powodem jest najczęściej zażywanie niektórych leków, a także obecność torbieli na jajnikach. Co ciekawe, fałszywie dodatni wynik może pojawić się również u świeżo upieczonej mamy – poziom hormonu hCG spada jeszcze przez dłuższy czas po porodzie.
Niezależnie od wybranego domowego testu ciążowego, pamiętaj o zasadach, które pozwolą ci uzyskać najbardziej pewny wynik.
- Test ciążowy najlepiej wykonywać z moczu porannego – wówczas stężenie hormonu hCG jest najwyższe. Wykonując test ciążowy w ciągu dnia lub wieczorem, możesz uzyskać wynik fałszywie ujemny.
- Test wykonuj nie wcześniej niż w terminie spodziewanej miesiączki. Nawet, jeśli producent testu deklaruje możliwość wykrycia ciąży już tydzień po zapłodnieniu, dla pewniejszego wyniku warto zaczekać.
- Przed wykonaniem testu, dokładnie zapoznaj się z instrukcją producenta. Mały błąd może zaważyć na zakłamaniu wyniku lub na tym, że test ulegnie uszkodzeniu.
Skuteczność testów ciążowych jest zróżnicowana, w zależności od ich rodzajów. Wiesz już, że pewną odpowiedź uzyskasz tylko w laboratorium. Zanim jednak udasz się na badania, warto sięgnąć po test ciążowy do domowego użytku. Używając go prawidłowo, masz szansę uzyskać wiarygodny wynik, który skłoni cię do wykonania badań.