Data publikacji:

Sapka niemowlęca – jakie są objawy, jak rozpoznać i ile trwa?

Sapka niemowlęca to często występująca dolegliwość, która utrudnia małemu dziecku swobodne oddychanie i jedzenie. Sprawdź, jakie są jej przyczyny, jak odróżnić ją od kataru i jak się ją leczy.
sapka niemowlęca

Czym jest sapka niemowlęca?

Sapka niemowlęca to inaczej niedrożność nosa, który występuje u noworodków i młodych niemowląt. Dzieje się tak dlatego, że po pierwsze – dzieci w tym wieku oddychają wyłącznie przez nos (nie potrafią jeszcze oddychać ustami), po drugie – noworodki i młode niemowlęta mają bardzo wąskie przegrody nosowe. Wystarczy zatem zaledwie odrobina wydzieliny lub delikatny obrzęk śluzówki, aby pojawiły się charakterystyczne objawy.

Sapka niemowlęca – przyczyny

 Sapka niemowlęca może mieć bardzo różne przyczyny i są to:
  • infekcje dróg oddechowych, którym towarzyszy obrzęk śluzówki nosa; warto dodać, że infekcje u dzieci w tym wieku mogą zdarzać się dość często z uwagi na niewykształcony układ odpornościowy,
  • alergia pokarmowa – zazwyczaj jest to uczulenie na białko mleka krowiego; należy wiedzieć, że objawy alergii pojawiają się również na skórze i są to między innymi czerwone krostki oraz plamy,
  • niewłaściwa higiena; sapka niemowlęca częściej występuje u dzieci, które nie mają regularnie oczyszczanego noska,
  • zbyt suche powietrze w mieszkaniu,
  • zbyt wysoka temperatura w sypialni dziecka lub ogólnie – w mieszkaniu,
  • zbyt rzadkie wychodzenie z dzieckiem na spacery.

Sapka niemowlęca – objawy

Typowe objawy sapki niemowlęcej to częściowo zatkany nos u dziecka, pojawianie się charakterystycznych dźwięków podczas oddychania (może być to np. świst albo „furczenie”), płaczliwość malca, problemy ze snem oraz z karmieniem – można zauważyć, że w czasie picia mleka dziecko wyraźnie się męczy.

Katar a sapka niemowlęca – jak rozpoznać problem?

Sapka niemowlęca to nie to samo, co katar (który może oznaczać początek infekcji). Różnica polega na tym, że gdy dziecko cierpi na katar, z jego noska wypływa wydzielina – najczęściej przezroczysta. W przypadku sapki nos wydaje się być „suchy”.

Sapka niemowlęca – ile trwa?

Sapka niemowlęca może utrzymywać się bardzo długo – dzieci po prostu przyzwyczajają się do funkcjonowania z częściowo zatkanym noskiem. Warto jednak próbować pozbyć się dolegliwości – nie tylko dlatego, że sapka niemowlęca jest źródłem dyskomfortu, ale także z uwagi na fakt, że jest ona czynnikiem, który zwiększa ryzyko występowania u dziecka infekcji dróg oddechowych.

Leczenie sapki niemowlęcej

Jeśli podejrzewasz, że sapka niemowlęca u twojego maluszka ma związek z alergią pokarmową, koniecznie udaj się do lekarza – być może konieczna będzie zmiana mleka modyfikowanego albo modyfikacja twojej diety. W pozostałych przypadkach skuteczne będzie stosowanie się do ogólnych zasad pielęgnacji i higieny, tj.:
  • utrzymywanie prawidłowej temperatury w mieszkaniu lub domu – w tym również w pokoju, w którym śpi dziecko; optymalna temperatura wynosi maksymalnie 22 stopnie Celsjusza,
  • nawilżanie powietrza w domu lub mieszkaniu (np. poprzez wieszanie bardzo wilgotnych ręczników na kaloryferach),
  • codzienne wychodzenie z dzieckiem na spacer,
  • codzienne czyszczenie nosa dziecka; do noska należy wkraplać sól fizjologiczną lub izotoniczną wodę morską, trzeba również delikatnie oczyszczać go przy pomocy aspiratora (po około 5 minutach od aplikacji soli fizjologicznej lub wody).

Sapka niemowlęca – kiedy do lekarza?

Jeśli twoje wysiłki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, udaj się do pediatry. Lekarz może przepisać leki, które obkurczą naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, co przełoży się na znaczące zwiększenie komfortu niemowlęcia.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.