Data modyfikacji:

Schemat żywienia niemowląt, czyli jak karmic małe dziecko?

Schematy żywienia niemowląt powstały z myślą o rodzicach, dla których rozszerzanie diety jest czymś zupełnie nowym. Sprawdź, jak bezpiecznie rozszerzyć dietę niemowlęcia, kiedy wprowadzić pokarmy stałe do diety niemowlaka i jak często karmić 6-miesięczne dziecko. Przeczytaj.

schemat żywienia niemowląt

Schemat żywienia 4-miesięcznego dziecka

Niemowlę w 4. miesiącu życia powinno być żywione tylko i wyłącznie mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym. Można mu podawać też przegotowaną wodę w butelce, ale tylko wtedy, gdy takie zalecenie wyda pediatra.

Dla niektórych dzieci w tym wieku może to być jednak za mało. Mleko może nie zaspokajać podstawowych potrzeb części maluchów. Jeśli te osiągnęły wysoką masę ciała, ale nagle przestały przybierać na wadze lub wręcz chudną, pediatra może zalecić rozszerzenie diety pociechy jeszcze przed ukończeniem 6. miesiąca.

Schemat żywienia 5-miesięcznego dziecka

Podstawą diety dziecka w wieku 5. miesięcy wciąż powinno być mleko mamy lub mleko modyfikowane. To dobry czas na rozpoczęcie rozszerzenia diety, ale zanim podasz maluszkowi upieczonego batata czy gotowaną marchewkę, o wprowadzeniu do diety niemowlaka nowych produktów warto porozmawiać ze specjalistą, czyli pediatrą.
Dietę maluszka w tym wieku można rozszerzać, jeśli ten interesuje się już stałym pokarmem, trzyma sztywno głowę i potrafi zjadać pokarm podany łyżeczką. Nie karm niemowlęcia na siłę, jeśli wypluwa pokarm. Okaż dziecku cierpliwość i nie stresuj się, jeśli zje tylko kilka łyżeczek przygotowanego posiłku. To normalne. Pociecha w tym wieku uczy się rozdrabniać pokarm za pomocą języka, przez co może go wypychać

Schemat żywienia 6-miesięcznego dziecka

Przygodę z rozszerzaniem diety można rozpocząć już od 4. miesiąca życia, jeśli istnieją ku temu powody (np. mama ma coraz mniej mleka, a dziecko podnosi i trzyma sztywno główkę, i jest zainteresowane tym, co jesz). Ostateczną decyzję powinien podjąć pediatra. Większość dzieci jednak nie jest jeszcze na to gotowa. 
6. miesiąc życia to najlepszy czas na stopniowe wprowadzanie do diety malucha nowych produktów. Posiłki uzupełniające pomogą zaspokoić zwiększające się potrzeby energetyczne niemowlęcia, wywierają korzystny wpływ na rozwój mięśni twarzy i rozwijają zmysły smaku i zapachu malucha.

Jak zacząć rozszerzanie diety niemowlęcia?

Na początek  spróbuj zastąpić jeden posiłek, np. ten podawany przed południem za pomocą gotowanej marchewki, gotowanego ziemniaka, pieczonej dyni lub za pomocą gotowego pokarmu w słoiczku. Przez pierwsze dwa tygodnie dziecko powinno być karmione warzywami. Jeśli będzie je dobrze tolerować, to możesz po tym czasie wprowadzić do diety owocowe przeciery, mięso, jaja i zboża.
Daj maluchowi czas, by oswoił się z nową strukturą pokarmu i z nowymi smakami. Nie rezygnuj z podawania mu np. ziemniaków gotowanych na parze tylko dlatego, że raz nie był zainteresowany ich zjedzeniem. Po upływie kilku dni spróbuj podać mu je raz jeszcze, ale może bardziej je rozdrobnij lub podaj za pomocą innej łyżeczki. 

Rozszerzaj dalej dietę dziecka. Możesz zastępować stałym pokarmem kolejne posiłki, np. podwieczorek, potem kolację, obiad i śniadanie. Oczywiście mama może karmić dziecko tak długo, jak ona i jej dziecko tego chcą. Według zaleceń WHO należy karmić dziecko mlekiem naturalnym (jeśli jest to możliwe) przynajmniej do 6. miesiąca życia. To bardzo ważne z punktu ochrony zdrowia malca. Mleko mamy to nie tylko składniki odżywcze, ale też cenne przeciwciała, które będą chronić dziecko przed zachorowaniem na niektóre infekcje do czasu, aż jego układ odpornościowy nie wykształci się prawidłowo. 
Możesz przyrządzać dania z warzyw, mięsa i owoców, które twoje dziecko polubiło. Na początku najlepiej sprawdzi się minimalizm, czyli blendowanie ugotowanej marchewki z groszkiem lub dynią. Gdy dziecko pozna już smak kilku warzyw, do diety możesz wprowadzić owoce, np. przecier  z jabłek. Kolejnym etapem rozszerzania diety jest w prowadzenie mięsa, w tym także mięsa ryb, jaj i zbóż. 

Ryby należy podawać raz lub dwa razy w tygodniu. Możesz też dawać dziecku do zjedzenia rozdrobnione kawałki ugotowanego na parze indyka, wymieszanego z puree warzywnym. Co drugi dzień lub rzadziej warto podawać też maluchowi ugotowane (na twardo) jajko. Według najnowszych wytycznych, niemowlę może zjadać zarówno żółtko, jak i białko. Dziecko powinno też zjadać jeden produkt zbożowy w ciągu dnia. Może to być na przykład kaszka ryżowa lub kukurydziana, podana z pieczoną dynią.
Warto wprowadzić u dziecka nawyk picia przegotowanej wody. Możesz podawać mu też niesłodzone soki i niesłodzone herbatki dla niemowląt, ale to woda powinna stać się z czasem podstawą nawadniania, chyba że mama wciąż karmi piersią, ma dużo pokarmu i dziecko chętnie pije mleko mamy.

Ile powinno jeść 6-miesięczne niemowlę?

Zalecanej ilości pokarmu dla półrocznego malucha nie sposób jasno określić. To wszystko zależy, czy dziecko pije jeszcze mleko modyfikowane lub mleko mamy, czy jest zainteresowane stałym pokarmem i jakie ilości go zjada. W dużej mierze należy się tutaj kierować intuicją, ale nie tylko. Dziecko żywione preparatem mlekozastępczym powinno spożywać około 150 ml pokarmu w ramach jednego posiłku. Niestety, nie da się tego zmierzyć u dzieci karmionych prosto z piersi. Dlatego warto ważyć malucha raz w tygodniu i sprawdzać jego przyrosty masy ciała, porównując wyniki z poprzednich tygodni. 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to warto porozmawiać o nich z pediatrą lub skonsultować się z dietetykiem, który specjalizuje się w żywieniu niemowląt i starszych dzieci.

Ile razy dziennie karmić 6-miesięczne niemowlę?

Dziecko, które jest żywione preparatem mlekozastępczym, powinno otrzymywać około 5 porcji pokarmu, którego objętość średnio wynosi 150-160 ml w ciągu doby. Rozszerzanie diety należy rozpocząć od zastąpienia jednego z posiłków pokarmem stałym. Niemowlę do 9.-12. miesiąca życia powinno zjadać 4-5 posiłków w ciągu doby. 

Sprawa wygląda zupełnie inaczej u dzieci karmionych piersią na żądanie. Wówczas ilość posiłków jest zazwyczaj zwiększona. Półroczne dziecko może zjadać 6, 7, 8 lub więcej posiłków w ciągu doby i nie ma w tym nic złego. 

Jak przyprawić posiłki dla niemowlęcia?

Przyprawiać czy nie przyprawiać? To spędza rodzicom sen z powiek. Musisz wiedzieć, że niemowlęta mają o wiele bardziej wyczulony smak, w porównaniu do osób dorosłych. Ugotowany w nieosolonej wodzie ziemniak może dziecku jak najbardziej smakować, podobnie jak inne niesolone produkty. 

Możesz korzystać z naturalnych, suszonych lub świeżych ziół, ale nie dosalaj żadnych potraw przygotowywanych z myślą o maleństwie. Zwróć uwagę, że gotowana marchewka wyciągnięta z garnka z rosołem też może się nie nadawać do zjedzenia przez niemowlę, jeśli do rosołu dodano kostkę rosołową, która jest bogata w sól lub inne przyprawy podkręcające smak, między innymi sztuczne składniki i konserwanty.