Warto wprowadzić u dziecka nawyk picia przegotowanej wody. Możesz podawać mu też niesłodzone soki i niesłodzone herbatki dla niemowląt, ale to woda powinna stać się z czasem podstawą nawadniania, chyba że mama wciąż karmi piersią, ma dużo pokarmu i dziecko chętnie pije mleko mamy.
Ile powinno jeść 6-miesięczne niemowlę?
Zalecanej ilości pokarmu dla półrocznego malucha nie sposób jasno określić. To wszystko zależy, czy dziecko pije jeszcze
mleko modyfikowane lub mleko mamy, czy jest zainteresowane stałym pokarmem i jakie ilości go zjada. W dużej mierze należy się tutaj kierować intuicją, ale nie tylko. Dziecko żywione preparatem mlekozastępczym powinno spożywać około 150 ml pokarmu w ramach jednego posiłku. Niestety, nie da się tego zmierzyć u dzieci karmionych prosto z piersi. Dlatego warto ważyć malucha raz w tygodniu i sprawdzać jego przyrosty masy ciała, porównując wyniki z poprzednich tygodni.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to warto porozmawiać o nich z pediatrą lub skonsultować się z dietetykiem, który specjalizuje się w żywieniu niemowląt i starszych dzieci.
Ile razy dziennie karmić 6-miesięczne niemowlę?
Dziecko, które jest żywione preparatem mlekozastępczym, powinno otrzymywać około 5 porcji pokarmu, którego objętość średnio wynosi 150-160 ml w ciągu doby. Rozszerzanie diety należy rozpocząć od zastąpienia jednego z posiłków pokarmem stałym. Niemowlę do 9.-12. miesiąca życia powinno zjadać 4-5 posiłków w ciągu doby.
Sprawa wygląda zupełnie inaczej u dzieci karmionych piersią na żądanie. Wówczas ilość posiłków jest zazwyczaj zwiększona. Półroczne dziecko może zjadać 6, 7, 8 lub więcej posiłków w ciągu doby i nie ma w tym nic złego.