Data publikacji:

Spuchnięta powieka u dziecka: jakie mogą być przyczyny?

Szukasz przyczyny, dla której widoczna jest spuchnięta powieka u dziecka? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym opisujemy najczęstsze powody opuchnięcia. Dowiesz się tutaj także, jak postępować w takiej sytuacji.
spuchnięta powieka u dziecka

Spuchnięta powieka u dziecka - nie panikuj!

Twoje dziecko przyszło ze spuchniętą powieką ze spaceru lub ze szkoła czy przedszkola? A może obudziło się obrzękiem na twarzy? Nieważne czy spuchnięta powieka górna u dziecka jest minimalna czy mocno widoczna. Bez względu na to, zaraz dowiesz się, co może być przyczyną i w jaki sposób warto postąpić w danej sytuacji.
Przede wszystkim jednak - nie panikuj. Stres jest złym doradcą bez względu na sytuację. A jak wiadomo, naszym pociechom może zdarzyć się nieoczekiwana sytuacja w każdej możliwej chwili -  z reguły, w najgorszej. Spuchnięta powiekę potraktuj jako sytuacje niecodzienną, którą trzeba jednak potraktować zadaniowo. Jest to sytuacja, którą trzeba wyeliminować poprzez dowiedzenie się, co stało się przyczyną spuchnięcia, a następnie - zareagowania w taki sposób, aby opuchnięte powieki u dziecka zniknęły możliwe jak najszybciej.

Spuchnięte jedno oko u dziecka - co zrobić?

Spuchnięta powieka u dziecka może być stresującą sytuacją dla twojego dziecka z wielu powodów: może powodować ból, swędzenie, a nawet ograniczyć pole widzenia. Zacznij więc od uspokojenia swojego dziecka i zapewnienia, że zostanie wyleczone możliwe jak najszybciej. W dalszej kolejności dowiedz się od swojego malucha, czy opuchnięcie powoduje u niego jakikolwiek dyskomfort, na przykład ból, albo swędzenie. Gdy dziecko nieco się uspokoi, obejrzyj opuchliznę, gdyż może ona obejmować różne partie okolic oka: samą powiekę górną, może występować tylko pod oczami, albo w tych dwóch miejscach na raz. Następnie postaraj się ustalić wraz z dzieckiem, jaka jest przyczyna opuchnięcia. Nie ignoruj niczego, co powie twoje dziecko. Warto zapytać je, jak spędziło ostatnie godziny, co jadło, czy się na przykład nie uderzyło. 
Czerwona spuchnięta powieka u dziecka może mieć różnorodne przyczyny, jednak najczęściej spotykane to:
  • płacz - może wydawać się to prozaiczną sytuacją, ale opuchnięta okolica oka, szczególnie jeśli dotyczy obu oczu oraz górnej, jak i dolnej partii może być spowodowana płaczem naszej pociechy. W takiej sytuacji uspokój dziecko i dowiesz się, jaka była przyczyna płaczu. 
  • zapalenie spojówek - opuchnięciu towarzyszy zaczerwienienie oczu, wodnista wydzielina z oczu, ropa, swędzenie. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza. 
  • spuchnięta powieka u dziecka po ugryzieniu przez owada - przyczyna tego typu najczęściej występuje w okresie wiosennym i letnim. Jeśli dziecko zostało ugryzione przez owada powinnaś zauważyć gulkę lub wkłucie. W takiej sytuacji warto zastosować preparat przeciw ugryzieniom,
  • ciało obce w oku - a więc, rzęsa, paproch, okruszek, a nawet ziarenko piasku. W takiej sytuacji często wystarczy przepłukać oko solą fizjologiczną.
  • alergia - możliwe, że twoje dziecko zjadło produkt alergizujący lub w otoczeniu pojawiły się alergeny. Samo opuchnięcie jest dość duże i swędzące. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zastosowaniem leku na alergię.
  • Innymi powodami opuchnięcia może być bakteryjne zapalenie woreczka łzowego, jęczmień, gradówka, ale i cukrzyca, czy schorzenia nerek. Z tego powodu należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem pediatrą.

    Spuchnięta powieka u dziecka - domowe sposoby

    Bez względu na przyczynę, aby zmniejszyć dyskomfort wynikający z opuchnięcia powieki warto zastosować zimne okłady lub masaż kostkami lodu, które należy umieścić najpierw w gazie lub ściereczce. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Honorata Pitura