W większości przypadków twardy brzuch w ciąży to efekt skurczów Braxtona-Hicksa (tzw. skurcze przepowiadające). Są one naturalne i pojawiają się po 20. tygodniu ciąży, czasem nawet nieco wcześniej. Oznaczają, że macica powoli przygotowuje się do tak trudnego wyzwania, jakim jest poród, czyli w pewnym sensie „ćwiczy”. Skurzami Braxtona Hicksa nie należy się zbytnio przejmować - to naturalna reakcja organizmu kobiety w ciąży.
Przeczytaj również: Czego nie można jeść w ciąży? Uważaj na te 10 produktów!
Jak rozpoznać skurcze Braxtona-Hicksa? Otóż przede wszystkim należy podkreślić, że nie są one bolesne – co najwyżej powodują pewien dyskomfort, który można porównać do tego odczuwanego w czasie menstruacji. Trwają one od 30 sekund do 2 minut i nie narastają – po, na przykład, pół godzinie brzuch znowu się „uspokaja”.
Jeśli problemem jest twardy brzuch w ciąży podczas chodzenia, to jest to sygnał dla przyszłej mamy, że powinna zażywać nieco więcej odpoczynku (chyba że zbliża się termin porodu).
W trakcie orgazmu dochodzi do skurczu macicy, dlatego po namiętnych chwilach z partnerem brzuch również może stać się twardy.
Twardy, a chwilami nawet bardzo twardy brzuch w ciąży to stan, z którym każda przyszła mama chce się jak najszybciej pożegnać – nawet wiedząc, że nie musi on oznaczać niczego złego. Co więc robić, żeby nieco „uspokoić” stawiającą się macicę?
Przede wszystkim – odpocznij. Połóż się na lewym boku, przykryj się kocem i poczytaj książkę albo obejrzyj dobry film. Rozluźnij się, możesz nawet zrobić sobie drzemkę. Dzięki temu twój organizm się wyciszy, a brzuch stanie się miękki.
Dobrym rozwiązaniem jest także ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel. Ciepło działa rozluźniająco na ciało i pomaga wielu ciężarnym w pozbyciu się dolegliwości.
A co, jeśli problemem jest twardy brzuch podczas leżenia? Wówczas dla odmiany poruszaj się trochę – może potrzebujesz zmiany.
To, czego nie należy robić, to dotykać i masować brzucha. Takie zachowanie – choć intuicyjne i automatyczne, „pobudza” macicę do kolejnych skurczów, a dziecko zachęca do większej aktywności.
Niestety, czasem twardy brzuch w ciąży zwiastuje kłopoty. Do szpitala należy niezwłocznie udać się, gdy:
Niepokoić może wczesny twardy brzuch w ciąży (na początku ciąży) – 16 tydzień to jeszcze trochę za szybko na skurcze przepowiadające. Jeśli to jednak jedyna dolegliwość, należy odpocząć, zrelaksować się i umówić wizytę u specjalisty w ciągu najbliższych dni. Ginekolog upewni się, czy z malcem jest wszystko w porządku oraz sprawdzi, czy szyjka macicy nie uległa skróceniu.
Autor: R. Wojtaś