Będąc w ciąży, odpowiadasz nie tylko za siebie. Z tego względu, w trosce o zdrowie płodu, nie zawsze możesz robić to, na co masz ochotę. Solarium w ciąży to temat budzący kontrowersje. Zobacz, czy można chodzić na solarium w ciąży.
Czy można korzystać z solarium w ciąży? Częste chodzenie na solarium przez kobiety w ciąży jest niewskazane. Tak zalecają ginekolodzy. Najprawdopodobniej nic się nie stanie, jeśli raz pójdziesz na solarium, będąc w ciąży, na maksymalnie 5 minut, ale mimo wszystko zwiększa się wówczas ryzyko poronienia.
Krwawienie pojawia się na skutek przegrzania organizmu. Kobiety spodziewające się potomstwa są na to bardziej narażone, ponieważ ich przysadka mózgowa, która odpowiada za termoregulację, pracuje intensywniej.
Solarium w ciąży jest też niebezpieczne dla samej przyszłej mamy. Po pierwsze, postarza skórę i może być przyczyną czerniaka skóry. Po drugie, skóra kobiet spodziewających się potomstwa jest bardziej wrażliwa na poparzenia oraz pojawienie się przebarwień.
Przeczytaj także: Jak palenie w ciąży wpływa na matkę i płód?Nie udowodniono, by solarium w ciąży miało mieć negatywny wpływ na płód. Badania naukowców i lekarzy wykazały, że promieniowanie nie przenika przez twoją skórę do płodu. Mimo wszystko solarium może być pośrednio szkodliwe na płód (ryzyko krwawienia z macicy) oraz niebezpieczne dla samej przyszłej mamy.
Czy solarium we wczesnej niewykrytej jeszcze ciąży szkodzi? Najprawdopodobniej nie. Promienie UV nie przenikają do płodu, dlatego w żaden sposób nie są dla niego zagrożeniem.
Solarium może spowodować przegrzanie się organizmu przyszłej mamy, a to niekiedy może doprowadzić do poronienia. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, najprawdopodobniej nic się nie stało, a ty nie zaszkodziłaś zdrowiu swojego maleństwa.
Wiesz już, że korzystanie z solarium w ciąży może być szkodliwe. Czy niezdrowe jest także opalanie na słońcu? Umiarkowany pobyt na słońcu jest wręcz wskazany, ponieważ pomaga organizmowi wytworzyć witaminę D. Tydzień leżenia na plaży nie jest dobrym rozwiązaniem dla twojej skóry, ale półgodzinna ekspozycja na słońce nie powinna zaszkodzić ani tobie, ani tym bardziej dziecku.
Należy jednak pamiętać, że zawsze trzeba zabezpieczyć skórę przed promieniami UV za pomocą kremów z filtrem. Twoja skóra jest bardziej wrażliwa w ciąży, przez co jest też mocniej narażona na szkodliwe działanie słońca. Skutkiem tego mogą być przebarwienia na skórze, dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem.
Wiele kobiet w ciąży zakrywa brzuch na plaży. W Polsce utarł się mit, że wystawienie brzucha na słońce szkodzi dziecku, może wręcz doprowadzić do „zagotowania się dziecka”. Jest to oczywiście nieprawda. Przed słońcem trzeba przede wszystkim zakrywać głowę.
Przysadka mózgowa odpowiada za termoregulację, czyli utrzymywanie stałej temperatury wewnętrznej, mimo zmieniających się warunków atmosferycznych. Pracuje intensywniej w ciąży, dlatego jednym ze wstydliwych objawów u kobiet spodziewających się dziecka jest nadmierne pocenie się. Możesz to zaobserwować szczególnie, przebywając na słońcu.
Samoopalacz dla kobiet w ciąży nie zawsze jest w 100% bezpieczny. Lekarze zalecają, by nie stosować go w pierwszym trymestrze. To najważniejszy czas dla rozwoju płodu. Działanie preparatu brązującego polega na tym, że składnik kremu, dokładnie dihydroaceton (DHA), wchodzi w reakcję chemiczną z naskórkiem. Wynikiem tego jest delikatna zmiana koloru skóry.
Stosowanie kremu brązującego jest bezpieczne, ponieważ DHA nie przenika przez wszystkie warstwy skóry. Jednak kobietom w ciąży zaleca się zachowywać szczególną ostrożność. Wybierz te kosmetyki brązujące, które nie zawierają olejków eterycznych ani parabenów i nawilżą dodatkowo twoją skórę.