Jeśli rodzic podejmie decyzję o przejściu na urlop wychowawczy, pierwsze kroki powinien skierować ku swojemu pracodawcy, u którego należy złożyć pisemny wniosek. Pismo należy przedłożyć na 3 tygodnie przed datą rozpoczęcia urlopu. Pamiętaj jednak, że twój pracodawca ma prawo do odmówienia ci urlopu wychowawczego.
Co powinno znaleźć się we wniosku? Najważniejsze informacje to imię i nazwisko pracownika, nazwa i adres zakładu pracy, imię i nazwisko dziecka, na które ma być udzielony urlop, data rozpoczęcia i zakończenia urlopu oraz dane o wykorzystanych już częściach urlopu wychowawczego.
W podaniu musi się znaleźć również oświadczenie drugiego z rodziców o rezygnacji z urlopu wychowawczego we wskazanym terminie.
3 lata urlopu wychowawczego to całkiem sporo, zwłaszcza w obliczu stażu pracy. Wielu rodziców zastanawia się, czy czas spędzony z dzieckiem można doliczyć do zawodowego doświadczenia.
Artykuł 186 Kodeksu pracy mówi, że „okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze”. W trakcie przebywania na urlopie wychowawczym, pracownik nie może zostać zwolniony (do 21 dni do zakończenia urlopu). Po powrocie do pracy, staż danego pracownika zostaje zwiększony o przebyty urlop wychowawczy.
Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?
Na szczęście, zmiany po 1999 roku ustanowiły go okresem składkowym, a co za tym idzie – wliczającym się do emerytury. Art. 186 Kodeksu p racy mówi wyraźnie, że
„Okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze”.