Data modyfikacji:

Jak ubierać noworodka latem?

Dorosłym zasady letniego ubioru wydają się proste: należy nosić ubrania, w których po prostu nie będzie zbyt gorąco. Niestety noworodek nie może powiedzieć rodzicowi, czy dobrze czuje się w stroju, który dla niego wybrał. W takim razie, jak ubierać noworodka latem, by nie było mu zbyt ciepło, ani zbyt zimno?

Pierwszy spacer z noworodkiem: radość i nutka stresu

Jeśli twoje dziecko przyszło na świat latem, z pewnością nie możesz doczekać się wspólnych spacerów po parku. To pierwsze wyjście wiąże się z wielkimi emocjami – podekscytowaniem, ale i zdenerwowaniem. Jak przygotować maluszka na pierwsze wyjście z domu? Dobór odpowiedniej odzieży jest bardzo istotny dla komfortu termicznego dziecka, który niestety bardzo łatwo zachwiać. Ponadto ubrania dla noworodka muszą być wykonane z właściwych materiałów, które nie podrażnią jego delikatnej skóry.

Jak ubierać niemowlę latem? Kilka prostych zasad

Zamiast denerwować się pierwszym spacerem weź głęboki wdech i zapoznaj się z zasadami, jak ubierać noworodka latem. Po kilku wspólnych wyjściach bez problemu będziesz mógł stwierdzić, czy w danych ubrankach twojemu dziecku jest wygodnie!

Jak ubierać noworodka latem? Po pierwsze – przewiewnie!

Wielu rodziców ma tendencję do ubierania swoich maluchów zbyt ciepło (również latem), w obawie przed tym, że się przeziębią. Nie zapominaj jednak, że jeśli na dworze panuje upał, noworodkowi w kilku warstwach ubrań będzie po prostu za gorąco. Zresztą – wyobraź sobie, że sam wychodzisz na letni spacer w długim rękawie.

Niemowlę na spacerach powinno mieć maksymalnie jedną warstwę ubrań więcej niż dorosły. Oznacza to, że na letni spacer malucha należy ubrać np. w krótkie body i lekkie spodenki. Niemowlaka możesz ubrać również w bardzo cienkie, bawełniane skarpetki.

Na wszelki wypadek unikaj spacerów z noworodkiem w godzinach 11:00-15:00, kiedy słońce jest najostrzejsze. Jeśli wybierasz się na spacer wczesnym rankiem lub wieczorem, nie zapomnij o sweterku. Dodatkowe, wierzchnie okrycie dla maluszka warto mieć zawsze pod ręką również na wypadek nagłej zmiany pogody.

Strój niemowlaka latem powinien być jasny

Ciemne kolory bardziej przyciągają promienie słoneczne. Przed letnim spacerem ubierz niemowlaka w jasne ubranka – w nich będzie mu zdecydowanie mniej gorąco. Odzież niemowlęcą w ciemniejszych tonacjach zostaw na sezon jesienno-letni.

Letnia czapeczka dla niemowlaka

Niemowlę do 3. miesiąca życia podczas każdego spaceru powinno mieć na główce czapeczkę, która uchroni go przed przegrzaniem. U nieco starszych maluszków czapeczkę należy zakładać wtedy, gdy nie korzystasz z budki wózka.

Wybieraj lekkie i naturalne materiały

Latem, ale i w każdej innej porze roku, niemowlaka najlepiej ubierać w ubranka wykonane z dobrej jakości bawełny. Są miękkie i przewiewne, a ponadto nie podrażnią delikatnej skóry malucha. Unikaj ubranek wykonanych z tkanin syntetycznych!

Kontroluj ciepło ciała dziecka

Aby mieć pewność, że maluchowi nie jest zbyt gorąco, co jakiś czas dotknij jego karku – jeśli jest ciepły i spocony to znak, że powinieneś ubrać swoje dziecko lżej. Nie sugeruj się temperaturą rączek i stópek malucha – te okolice są zazwyczaj chłodniejsze niż reszta ciała.

Aby mieć pewność, że twoje dziecko czuje się dobrze w ubraniach, które dla niego wybrałeś, wystarczy obserwować jego reakcje i… nie przesadzać. Ubieraj niemowlaka maksymalnie w dwie warstwy ubranek, miej w zanadrzu dodatkową odzież i wybieraj ubranka z materiałów wysokiej jakości. Tak wystrojony maluch może śmiało ruszać poznawać świat.

Autorka: Joanna Stanuch