Data modyfikacji:

Wysokie tętno w ciąży: jakie mogą być przyczyny?

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety – nie tylko psychicznie, lecz również fizycznie. Zmiany w organizmie nie dotyczą tylko tych wizualnych aspektów. Oczywiście, nabrzmiałe piersi, rosnący brzuszek czy pojawiające się bóle pleców to nieodłączny element ciąży. Niewiele osób jednak pamięta o tym, że ten szczególny stan predysponuje chociażby do podwyższonego tętna. Kiedy wysoki puls w ciąży jest czymś naturalnym, a kiedy wymaga konsultacji z lekarzem?
Wysokie tętno w ciąży

Normy tętna w ciąży

Puls u zdrowej, młodej kobiety wynosi średnio 70-80 uderzeń na minutę w stanie spoczynku. Oczywiście niektóre osoby mają naturalnie przyspieszony puls i może on wynosić nawet do 90 uderzeń. W czasie ciąży zachodzi szereg zmian w organizmie, które dotyczą również układu krążenia. Dochodzi bowiem do rozszerzenia naczyń krwionośnych, obniżenia ciśnienia tętniczego i przyspieszenia akcji serca. Dlatego też niskie ciśnienie i wysoki puls w ciąży mogą być czymś zupełnie naturalnym.
Niepokojące są natomiast wyniki tętna powyżej 90 uderzeń na minutę u kobiet, które przed ciążą mały puls w granicach 70-80 uderzeń. Kobiety o naturalnie przyspieszonym pulsie powinien zaniepokoić wynik powyżej 100. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Wysoki puls w ciąży – dlaczego?

Podczas ciąży, szczególnie na początku, dochodzi do znacznego wzrostu objętości krwi w organizmie, który wynosi około 30%. Oznacza to, że układ krążenia kobiety musi teraz przepompować znacznie więcej krwi niż do tej pory.
Ponadto konieczne jest zapewnienie właściwego krążenia i odpowiedniego ciśnienia. Właśnie z tego powodu serce przyspiesza swoją pracę i puls w ciąży jest podwyższony. Jest to jednak zjawisko całkowicie naturalne. Towarzyszy mu obniżenie ciśnienia, dlatego przyszłe mamy, zwłaszcza na początku ciąży, mogą odczuwać zawroty głowy. Dodatkowy wysiłek fizyczny, działające hormony czy zbierająca się woda w organizmie mogą jeszcze bardziej przyspieszyć puls.

Podwyższony puls w ciąży – zagrożenia

Choć wyższe tętno jest rzeczą naturalną w ciąży, czasem może zwiastować poważne problemy. Warto więc regularnie mierzyć puls przy pomocy pulsoksymetra. Dobrym wyborem będzie także ciśnieniomierz ze wskazaniem pulsu. Ciśnienie warto zmierzyć dwa razy w ciągu jednego dnia – rano oraz po upływie 6 godzin od pierwszego pomiaru. Jeśli zauważysz, że twój puls jest podwyższony (powyżej 90-100 uderzeń na minutę), poobserwuj swój organizm. Niepokojące dolegliwości, które wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem, to:
  • osłabienie i omdlenia,
  • kaszel,
  • zawroty głowy,
  • kołatanie serca,
  • duszności,
  • bóle w klatce piersiowej.
Podwyższony puls w ciąży może wskazywać na niedokrwistość, nadczynność tarczycy lub problemy kardiologiczne. Aby wykluczyć ewentualne schorzenia, konieczne są dodatkowe badania. Często to standardowa procedura poprania krwi – w ten sposób można zbadać chociażby hormony tarczycy i inne. W niektórych przypadkach zlecane są dodatkowe badania, np. EKG czy echo serca.
Podwyższony puls w ciąży to rzecz całkowicie naturalna, o ile nie przekracza pewnych granic. Warto jednak regularnie sprawdzać liczbę uderzeń serca na minutę i dokładnie obserwować swój organizm. Wszystko w trosce o zdrowie swoje i swojego dziecka. Mamy nadzieję, że nasze informacje nieco rozwiały twoje wątpliwości. Życzymy szczęśliwego rozwiązania!
Autor: Olga Sadowska