Data modyfikacji:

Zestaw higieniczny przedszkolaka: jak go skompletować?

Pierwsze chwile spędzone w przedszkolu są bardzo ważne – to prawdziwy test samodzielności każdego malucha. Aby go odbyć, niezbędna będzie wyprawka przedszkolaka, która – zwłaszcza w państwowych przedszkolach – stanowi całkiem długą listą. Jakie przybory powinny wejść w skład zestawu higienicznego dla dziecka? Podpowiadamy!

Gdy sądzisz, że stres związany z rekrutacją dziecka do przedszkola już minął, zaraz pojawia się kolejny – konieczność skompletowania przedszkolnej wyprawki. To jasne, że w jej skład wejdą artykuły papiernicze i pomoce naukowe. Wyprawka przedszkolaka to jednak także i inne przedmioty, które przydadzą mu się w trakcie całego dnia spędzonego poza domem. Ich obecność ma sprawić, aby dziecku niczego nie zabrakło, ale i pomóc w nauce samodzielnego dbania o higienę.
Rodzice, w obawie o to, czy wyprawka przedszkolaka jest aby na pewno kompletna, często przesadzają z jej obfitością. Tymczasem warto postawić na absolutne podstawy.

Zestaw higieniczny przedszkolaka

Co powinno znaleźć się w higienicznej wyprawce dziecka przedszkolnego? Z pewnością wiele osób, które czytają akurat te porady, przypomni sobie swoje dzieciństwo. Zestaw przedszkolaka nie zmienił się aż tak bardzo na przestrzeni lat!
To, jakie przedmioty dziecko powinno mieć ze sobą w przedszkolu, może różnić się w zależności od wytycznych danej placówki. Niemniej jednak warto przygotować malucha na wszystkie okoliczności i spakować do przedszkolnej torby parę rzeczy na zapas.

1. Buty na zmianę

Ze względów higienicznych każde dziecko przedszkolne powinno nosić ze sobą buty zmienne – niezależnie od aktualnej pory roku. Nie mogą być to buty sznurowane, a na zatrzaski lub rzepy – wynika to z faktu, że większość przedszkolaków nie potrafi jeszcze zawiązać butów.

2. Ubrania na zmianę

W przedszkolu łatwo o szybkie pobrudzenie się – czy to obiadem, czy farbkami. Małe dzieci znajdą wiele okazji, by poplamić strój. Do podpisanego worka spakuj swojemu dziecku czysty komplet ubranek – koszulkę, spodenki, majtki i skarpetki.

3. Piżamka i pościel

Leżakujące dzieci muszą mieć ze sobą własną piżamkę oraz pościel.

4. Zestaw do mycia zębów

Kubek, szczoteczka i pasta do zębów muszą znaleźć się w wyposażeniu każdego przedszkolaka. Zamiennikiem dla klasycznej szczoteczki może być szczoteczka soniczna, która pozwala na dokładniejsze umycie ząbków.

5. Zestaw do mycia rąk

Mydło i ręcznik to kolejne elementy, które warto spakować do wyprawki przedszkolaka.

6. Pomoce toaletowe

Choć w przedszkolu na pewno znajdzie się papier toaletowy, nie zaszkodzi zaopatrzyć dziecka w jedną, awaryjną rolkę. Dorzuć chusteczki higieniczne, a jeśli twój maluch nie korzysta jeszcze z toalety – pieluchy jednorazowe.

Co dodatkowo warto spakować do wyprawki przedszkolaka?

W higienicznym zestawie przedszkolaka sprawdzi się też małe opakowanie nawilżanych chusteczek, które łatwo usuną zabrudzenia. Nie zaszkodzi, jeśli dziecko będzie miało ze sobą własną szczotkę do włosów (dotyczy to zwłaszcza dziewczynek) – w razie, gdyby fryzura zepsuła się w trakcie zabawy.

Jak oznaczyć dziecięcą wyprawkę?

Wszystkie elementy wyprawki przedszkolaka możesz spakować w pojemny worek lub niewielki plecak, który należy podpisać imieniem i nazwiskiem dziecka. Poszczególne elementy wyprawki także warto oznaczyć – na przykład inicjałami. Dzieci w przedszkolu często gubią swoje rzeczy, a opisanie ich pozwoli łatwiej ustalić, do kogo należą.

Kompletna wyprawka zapewni przedszkolakowi wygodę podczas godzin spędzonych poza domem, a dodatkowo ułatwi mu naukę higienicznej rutyny. Co znajdzie się w wyprawce twojego malucha?

Autorka: Joanna Stanuch