Data modyfikacji:

Domowe sposoby na zrosty po zastrzykach i pooperacyjne. Jaka maść lub krem?

Trudno o dziecko, które choć bez odrobiny lęku zareaguje na słowo „zastrzyk”. Ta medyczna procedura niemal zawsze kojarzy się maluchom z nieprzyjemnymi odczuciami. Dodatkowo, wcale nierzadkim jej powikłaniem są zrosty po zastrzykach, czyli nieestetyczne zgrubienia. Jak się ich pozbyć? Co zrobić, aby za kilka lat pociecha nie musiała się przejmować wyglądem swojej skóry?

Co na zrosty?

dziecko i zastrzyk

Skąd się biorą zrosty po zastrzykach?

Kiedy dziecko przyjmuje zastrzyki w tym samym miejscu przez dłuższy czas (np. z powodu cukrzycy), skutkiem ubocznym mogą być zgrubienia skórne, zwane także zrostami. Można nazwać je reakcją obronną na uraz i podskórne wstrzykiwanie różnych substancji.

Zrosty cechują się słabym unaczynieniem, a wyglądem mogą przypominać blizny. Wraz z wiekiem i wzrostem dziecka, zmiany te mogą się powiększać, stanowiąc w przyszłości poważny problem kosmetyczny.

Nieładny wygląd to nie jedyny powód, dla którego warto unikać zrostów. Takie wyniosłości skórne mogą powodować dolegliwości takie, jak uczucie ciągnięcia, swędzenia, a nawet bólu.


Jak zapobiegać powstawaniu zrostów u dzieci?

Jeśli dziecko regularnie przyjmuje zastrzyki, warto zmieniać lokalizację ich podawania – o ile zezwoli na to lekarz. Miejsca częstych iniekcji warto delikatnie masować, aby pobudzić skórę do szybszej regeneracji. Wówczas ryzyko powstania zrostów może się zmniejszyć.

Jak radzić sobie ze zrostami? Poznaj 5 prostych sposobów

Co zrobić, gdy zmiany zdążyły się już pojawić? Lub wtedy, gdy pojawiły się po operacji? Jaki sposób na zrosty będzie najbardziej skuteczny i bezpieczny dla malucha? Możesz wypróbować zarówno domowe sposoby, jak i gotowe preparaty.

1. Żele i kremy na zrosty po zastrzykach u dzieci

Najwygodniejszą formą walki ze zrostami są gotowe preparaty. Wybierając tego typu produkty, zwróć uwagę na ich skład – kremy i żele na zrosty po zastrzykach powinny zawierać składniki, które na zgrubiałą skórę oddziałują zmiękczająco, np. lanolina, wazelina, parafina.

2. Domowy sposób na zrosty pooperacyjne – masaże

Masaż to jeden z najlepszych sposobów na pobudzenie skóry do regeneracji. Niestety – wymaga również cierpliwości i czasu. Aby był bardziej efektywny, możesz skorzystać ze specjalnych rolek do masażu (tzw. rollerów), którymi po prostu masuj zrosty na skórze malucha.

Tę metodę warto połączyć z odpowiednimi maściami na zrosty.

3. Cebulowa maść na zrosty pooperacyjne i po zastrzykach

W walce ze zrostami pomocna okaże się również maść na bazie cebuli (np. Cepan), która zmiękcza i rozjaśnia zgrubiały naskórek. Maść cebulowa sprawdzi się nie tylko w niwelowaniu zrostów, ale i różnego rodzaju blizn.

4. Zioła na zrosty pooperacyjne i po zastrzykach – rumianek, szałwia, nagietek

Gdy zrosty na skórze są jeszcze świeże, warto przemywać je naparami z ziół o działaniu przeciwzapalnym – nagietka, szałwii lub rumianku.

5. Czym leczyć zrosty? Wypróbuj peeling do ciała

Aby zmiękczyć zrosty na ciele dziecka, podczas kąpieli możesz zastosować żel peelingujący, który pozbywa się martwego naskórka. Pamiętaj jednak, aby stosować go delikatnie – zbyt mocne ścieranie zrostów może sprawić, że będą narastać.
Zrosty po zastrzykach i operacjach to nie problem nie do rozwiązania – systematyczność w stosowaniu prostych, domowych metod sprawi, że skóra twojego malucha będzie wyglądała znacznie lepiej. Znasz inne metody na pozbycie się tej dolegliwości?

Zobaczcie też, jak wybrać odpowiedniego lekarza dla swojego dziecka.



Polecamy również:
Autorka: Joanna Stanuch