Data modyfikacji:

Andrzejki dla dzieci - jak zorganizować́ imprezę andrzejkową dla dzieci?

 Imprezy tematyczne dla dzieci w ostatnim dziesięcioleciu to hit spotkań najmłodszych. Andrzejki już tuż, tuż. Jeśli twoje dziecko wybiera się na imprezę andrzejkową do kolegów albo urządzasz party dla najmłodszych w swoich progach, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Odpowiadamy na pytania: jak zorganizować imprezę andrzejkową dla dzieci? Jaki strój na andrzejki dla dzieci wybrać? Zapraszamy do naszego poradnika.
dzieci na andrzejkach

Andrzejki dla dzieci - czy to dobry pomysł?

Kiedyś uważano listopad za miesiąc magiczny. Niezwykły, bo nieco mroczny, mglisty i niosący tajemnicę. I właśnie dlatego ludzie wykorzystywali ten czas na wróżby przepowiadające przyszłość. Dzieci uwielbiają andrzejkowe wróżby, bo są one zapowiedzią spełnienia małych marzeń, roztaczają aurę niepewności, oczekiwania i niedopowiedzeń. Dają radość, pobudzają do rywalizacji z rówieśnikami i stanowią odskocznię od codziennych zabaw dla dzieci. Jeśli spojrzysz na andrzejki z perspektywy edukacyjnej, to zobaczysz, że zabawy andrzejkowe niosą ze sobą kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych. Zapoznają dzieci z elementami obrzędowości ludowej: z piosenkami, wierszami, przysłowiami, tańcami oraz… wróżbami.

 Andrzejki dla dzieci - zabawy i wróżby dla najmłodszych

 Zabawy na andrzejki dla dzieci przedstawione poniżej edukują, bawią i śmieszą. Nie wymagają specjalistycznych akcesoriów - z pewnością większość masz w kuchni albo w garażu.
 1) Lanie wosku - czyli klasyczne oblicze andrzejek
 Dziecko, pod nadzorem dorosłego, przelewa roztopiony wosk przez klucz do lania wosku do miski z zimną wodą. Po wyjęciu i osuszeniu wosku maluch zgaduje, z czym kojarzy mu się uzyskany kształt. Następny etap to teatr cieni, czyli rozpoznawanie kształtów pojawiających się na ścianie zaciemnionego pokoju, gdy na wosk świeci latarka lub lampka.
Wybrane interpretacje powstałych symboli ulanych z wosku:
- samochód, samolot, pociąg
- podróż,
- jabłko
- sukces,
- gwiazda
- dobra nowina,
- serce
- nowa miłość,
- dynia
- zmiany w życiu,
- żaba
- spokojny rok,
 - diabeł
- nieduże kłopoty,
- maska
- uważaj na fałszywego przyjaciela,
- jajko
 - spełnią się marzenia.
2) Zawód - czyli kim będę, gdy dorosnę?
 Wypisz lub wyrysuj z dziećmi ich wymarzone zawody na małych kartkach. Następnie karteczki losujcie ze słoika i opowiadajcie: co by było, gdybym został marynarzem/lekarzem/pielęgniarką?
Każdy opowiada też, na czym dany zawód polega. We wróżbie tej możecie też pobawić się w kalambury. Alternatywą do powszechnie znanych zawodów są śmieszne zawody, np. kierowca chmury, zbieracz uśmiechów, łowca burz.
 3) Balony z wróżbą
 W pokoju rozwieś balony z ukrytymi w nich wróżbami. Dziecko wybiera balon i przebija go w wybrany przez siebie sposób, po czym dziecko/dorosły odczytuje wróżbę. Możecie wpisywać tam standardowe wróżby („w tym roku spełni się twoje największe marzenie”) albo puścić wodze fantazji („jutro rano założysz trzy skarpetki na jedną nogę”, „zawsze słuchaj swojego cukierka”).

Jakie przebranie na andrzejki dla dzieci wybrać?

Jaki strój na andrzejki dla dzieci to podstawa? Oczywiście - czarownica! Czarna peleryna, długie i różowe włosy, a do tego: różdżka i kapelusz i… strój gotowy. Dla odważniejszych - maska czarownicy z dłuuugim nosem i złośliwym uśmiechem bez zębów. Najmłodsi lubią, gdy szeleści, świeci się i mieni. Noc z 29 na 30 listopada to świetna okazja, by wybrać taki strój na andrzejki dla dzieci, który wpisze się w ich marzenia.
Twoja córka chce przez andrzejkowy wieczór występować jako wiedźma? Nic prostszego. Strojów i rozmiarów do wyboru, do koloru.
Jeśli twoje dziecko boi się takiego typu strojów… (brrr, są trochę straszne, prawda?), nie musi oznaczać to, że na andrzejkową imprezę taneczną w przedszkolu lub w szkole pójdzie w oklepanych ubraniach. Stój dla dziewczynki na andrzejki z tańcami to sukienka. Taka, która się dobrze kręci. Do tego dodaj niecodzienną fryzurę (loki, koczek, warkocz), opaskę lub dużą kokardę albo ozdobną przypinkę. I już stylizacja jest iście andrzejkowa :)
Eleganckie przebranie na andrzejki dla chłopca, który nie chce włożyć stroju czarodzieja, to ładna koszula i spodnie. Dodaj do nich muchę i szelki. Mały chłopiec zmieni się w prawdziwego dżentelmena.

Gdzie znaleźć strój na andrzejki dla dziecka?

 Jeśli w twojej szafie nie ma zbyt wielu strojów andrzejkowych dla dzieci (a przypuszczamy, że nie ma tam ani jednego i wcale nas to nie dziwi), przebranie andrzejkowe dla dziecka dostaniesz w wielu sklepach stacjonarnych, internetowych oraz w wypożyczalniach. Praktycznie w każdym powiatowym mieście w Polsce jest choć jedna wypożyczalnia strojów andrzejkowych. 

Jeśli masz czas i ochotę na to, aby wykonać z dzieckiem niepowtarzalne przebranie na andrzejki, zaangażuj w proces malucha. Chłopiec chętnie zostanie duszkiem (biała, za duża koszulka z namalowanymi oczami i buzią), nurkiem (maska do nurkowania i butle tlenowe z plastikowych butelek 1,5 litrowych) czy ślimakiem (papierowy domek na plecach). Dziewczynka przeistoczy się w pszczółkę (pasiasta koszulka i rajstopy plus czułki mocowane na opasce), biedronkę (czerwona sukienka z kropkami z samoprzylepnego papieru kolorowego) albo wróżką (kilka spódnic utworzy wielowarstwowe przebranie, do tego kapelusz i różdżka). Przygotowanie takich strojów kosztuje niewiele, dostarcza wiele frajdy, a dzieci ćwiczą przy tym swoje umiejętności manualne.
Autorka: Ewa Doniec