Data publikacji:

Biegunka u dzieci: co można podać?

Biegunka u małych dzieci może przebiegać w sposób ostry lub przewlekły. Jest powodowana przez zakażenia bakteryjne i wirusowe, alergie i zatrucia pokarmowe. Przy biegunce małe dziecko szybko się odwadnia, co zagraża jego zdrowiu, a nawet życiu. Dowiedz się, co można podać, gdy dziecko ma biegunkę
biegunka u dziecka

Biegunka u dziecka – przyczyny

Rozwolnienie u dziecka w formie ostrej pojawia się najczęściej jako wynikowa infekcji wirusowej. W takim przypadku biegunkę (z przebiegiem biegunki wodnistej) wywołuje rotawirus (ale także norowirus i adenowirusy). Kolejne dolegliwości to gorączka, wymioty i ból brzucha. Najwięcej zakażeń występuje w okresie jesienno-zimowym, a zarazić można się drogą kropelkową, poprzez kontakt bezpośredni albo spożywanie skażonego pożywienia. Taka infekcja jest szczególnie niebezpieczna dla kilkumiesięcznego albo rocznego dziecka (a także dla przedszkolaka), bo szybko prowadzi do odwodnienia organizmu.

Biegunka u małych dzieci może być także spowodowana infekcją bakteryjną przez pałeczki E.coli, Salmonelli albo Campylobacter. Rozwolnienie to także odpowiedź organizmu dziecka na alergię pokarmową (objawy ujawniają się do dwóch godzin od spożycia produktu uczulającego) albo jako działania niepożądanego leków. Biegunka często towarzyszy też zapaleniu ucha środkowego i infekcjom górnych dróg oddechowych.

Biegunka przewlekła u dziecka powodowana jest między innymi przez inwazję pasożytów (lamblie, tasiemce), u niemowląt przez uczulenie na białka mleka krowiego oraz soję, a u starszaków – jako odpowiedź alergiczna na ryby, orzechy, jajka.

Biegunka u dziecka – ile trwa?

Biegunka u dwulatka, a także biegunka u miesięcznego dziecka, w postaci ostrej może trwać do 2 tygodni. W postaci przewlekłej – kończy się zazwyczaj w czasie do 4 tygodni od wystąpienia pierwszych objawów.

Jak leczyć rozwolnienie u dziecka?

Leczenie biegunki u malucha zależy od wieku, ogólnego stanu chorego oraz od objawów towarzyszących. Im młodsze dziecko, tym ryzyko odwodnienia większe. Jeśli zatem twój niemowlak, roczniak albo dwulatek wypróżnia się częściej niż trzy razy na dobę, skarży się na ból brzuszka, a dodatkowo gorączkuje, nie zwlekaj z wizytą lekarską.

Osłabione, apatyczne i zbolałe dziecko natychmiast trzeba oddać pod dobrą opiekę specjalisty. Biegunka u dziecka – co podać? Nieważne, czy jest to biegunka u dziecka dwuletniego, czy niemowlaka. Zasady dla maluchów w przypadku leczenia rozwolnienia są takie same:
  • Nawadnianie – najlepiej niegazowaną wodą źródlaną oraz przestudzoną wodą przegotowaną. Niech dziecko pije małymi porcjami. Zbyt duża ilość wody w chorym brzuszku może pobudzać do wymiotów.
  • Elektrolity – w aptekach dostępne są specjalistyczne preparaty z elektrolitami, które dbają o optymalne nawodnienie w trakcie i po biegunce.
  • Probiotyki – podaj dziecku probiotyk dostępny w aptece. Bakterie Lactobacillus rhamnosus lub Lactobacillus reuteri (bakterie kwasu mlekowego) przywrócą naturalną florę bakteryjną jelit. Pomogą też w usunięciu niekorzystnych drobnoustrojów, które zagnieździły się w przewodzie pokarmowym maluszka.

Biegunka u dziecka – co podać? Domowe sposoby

Rozwolnienie u dziecka wylecz produktami z twojej kuchni. Wspomożesz wtedy organizm malucha w dochodzeniu do dobrej kondycji. Podajemy sprawdzone sposoby, gdy wystąpi biegunka u małych dzieci:
  • Suszone czarne jagody lub herbata z jagód – 2-3 łyżki stołowe jagód zalej 0,5 litra wody i gotuj przez 10 minut. Odcedź i podawaj dziecku po filiżance trzy razy dziennie. Napar załagodzi rozwolnienie.
  • Zupa z marchwi – 50 dkg marchwi gotuj przez 1,5 godziny w 1 litrze osolonej wody. Zmiksuj i podawaj przestudzone w małych porcjach.
  • Starte jabłko – zetrzyj jabłko razem ze skórą. Pektyny uszczelnią błony śluzowe jelit i zmniejszą ilość wydalanych stolców.
  • Napar z rumianku lub mięty – podaj przestudzony, wtedy załagodzi ból brzuszka i zmniejszy wzdęcia, a w efekcie będzie wygaszać biegunkę.

Dieta u dziecka przy rozwolnieniu

Przy biegunce u dziecka zastosuj dietę lekkostrawną. W ten sposób dostarczysz organizmowi malucha niezbędne składniki odżywcze, ale nie obciążysz zanadto układu pokarmowego. Nie serwuj potraw tłustych, smażonych oraz wzdymających. Podczas biegunki u dwulatka zrezygnuj także z dań intensywnie przyprawionych. Podaj: chude mięso, jogurty naturalne, warzywa i owoce, ryż, ziemniaki i pszenicę.

Aby minimalizować ryzyko ponownego wystąpienia rozwolnienia u małych dzieci i niemowląt, do codziennej diety obowiązkowo włącz naturalne probiotyki wspierające funkcjonowanie układu trawiennego, a co za tym idzie – wzmacnianie odporności malucha. Podawaj dziecku: kefir, maślankę i jogurty naturalne. Świetną rolę odgrywają na tym polu kiszonki – kapusta, buraki, marchew oraz sok z kiszonych warzyw.

Biegunka u dziecka – kiedy do lekarza?

Kontroli i opieki lekarskiej wymaga dziecko podczas rozwolnienia, gdy:
  • biegunka u dziecka występuje ze śladami krwi, śluzu lub ropy;
  • wymioty trwają ponad dobę;
  • dziecko w ciągu ostatnich 12 godzin niewiele zjadło i mało wypiło;
  • dziecko nie przyjmuje żadnych płynów;
  • maluch oddaje bardzo mało moczu;
  • chory jest nadmiernie rozdrażniony i niespokojny lub bardzo senny i apatyczny;
  • objawy odwodnienia występują u niemowlęcia poniżej 2. miesiąca życia.

Czego nie robić przy biegunce u dziecka?

Nie podawaj dziecku i niemowlęciu węgla lekarskiego ani innych preparatów przeciwbiegunkowych przeznaczonych dla osób dorosłych.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.