Biegunka u dziecka – przyczyny
Rozwolnienie u dziecka w formie ostrej pojawia się najczęściej jako wynikowa infekcji wirusowej. W takim przypadku biegunkę (z przebiegiem biegunki wodnistej) wywołuje rotawirus (ale także norowirus i adenowirusy). Kolejne dolegliwości to gorączka, wymioty i ból brzucha. Najwięcej zakażeń występuje w okresie jesienno-zimowym, a zarazić można się drogą kropelkową, poprzez kontakt bezpośredni albo spożywanie skażonego pożywienia. Taka infekcja jest szczególnie niebezpieczna dla kilkumiesięcznego albo rocznego dziecka (a także dla przedszkolaka), bo szybko prowadzi do odwodnienia organizmu.
Biegunka u małych dzieci może być także spowodowana infekcją bakteryjną przez pałeczki E.coli, Salmonelli albo Campylobacter. Rozwolnienie to także odpowiedź organizmu dziecka na alergię pokarmową (objawy ujawniają się do dwóch godzin od spożycia produktu uczulającego) albo jako działania niepożądanego leków. Biegunka często towarzyszy też zapaleniu ucha środkowego i infekcjom górnych dróg oddechowych.
Biegunka przewlekła u dziecka powodowana jest między innymi przez inwazję pasożytów (lamblie, tasiemce), u niemowląt przez uczulenie na białka mleka krowiego oraz soję, a u starszaków – jako odpowiedź alergiczna na ryby, orzechy, jajka.
Biegunka u dziecka – ile trwa?
Biegunka u dwulatka, a także biegunka u miesięcznego dziecka, w postaci ostrej może trwać do 2 tygodni. W postaci przewlekłej – kończy się zazwyczaj w czasie do 4 tygodni od wystąpienia pierwszych objawów.
Jak leczyć rozwolnienie u dziecka?
Leczenie biegunki u malucha zależy od wieku, ogólnego stanu chorego oraz od objawów towarzyszących. Im młodsze dziecko, tym ryzyko odwodnienia większe. Jeśli zatem twój niemowlak, roczniak albo dwulatek wypróżnia się częściej niż trzy razy na dobę, skarży się na ból brzuszka, a dodatkowo gorączkuje, nie zwlekaj z wizytą lekarską.
Osłabione, apatyczne i zbolałe dziecko natychmiast trzeba oddać pod dobrą opiekę specjalisty.
Biegunka u dziecka – co podać?
Nieważne, czy jest to biegunka u dziecka dwuletniego, czy niemowlaka. Zasady dla maluchów w przypadku leczenia rozwolnienia są takie same:
- Nawadnianie – najlepiej niegazowaną wodą źródlaną oraz przestudzoną wodą przegotowaną. Niech dziecko pije małymi porcjami. Zbyt duża ilość wody w chorym brzuszku może pobudzać do wymiotów.
- Elektrolity – w aptekach dostępne są specjalistyczne preparaty z elektrolitami, które dbają o optymalne nawodnienie w trakcie i po biegunce.