Data publikacji:

Domowe sposoby na oparzenia

Jak postępować w przypadku oparzenia słonecznego, termicznego, chemicznego czy elektrycznego? Choć głębsze urazy wymagają specjalistycznego leczenia lub hospitalizacji, przy tych lekkich ulgę przyniosą sprawdzone metody. Jakie są domowe sposoby na oparzenia? Dowiesz się w artykule!

domowe sposoby na oparzenia

Domowe sposoby na oparzenie – przyczyny i rodzaje oparzeń

Oparzenia to urazy, które każdemu z nas przytrafiły się w życiu. Gorąca patelnia, blacha z piekarnika czy też wrzątek potrafią zrobić niemałą krzywdę i uszkodzić skórę. Choć nie za każdym razem samodzielne leczenie może się okazać wystarczające, warto znać domowe sposoby na oparzenie, które sprawdzą się w przypadku lżejszych urazów oraz przy udzielaniu pierwszej pomocy.

Wyróżniamy cztery stopnie oparzeń w zależności od głębokości uszkodzenia skóry. Warto pamiętać, że tylko I i czasem II stopień nadają się do domowego leczenia. W przypadku cięższych oparzeń III i IV stopnia konsultacja z lekarzem lub nawet hospitalizacja to konieczność! Oto charakterystyka poszczególnych stopni:

  • oparzenie I stopnia – obejmuje naskórek, objawia się rumieńcem i pieczeniem, 
  • oparzenie II stopnia – dotyczy naskórka i części lub całości skóry właściwej, jego symptomy to zaczerwienienie oraz powstawanie pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym, 
  • oparzenie III stopnia – obejmuje naskórek, skórę właściwą, naczynia oraz tkanki podskórne, może być niezwykle bolesne lub mniej bolesne w przypadku uszkodzenia nerwów i martwicy, 
  • oparzenie IV stopnia – powoduje zwęglenie skóry i tkanek aż do samych kości lub łącznie z nimi, jest niezwykle ciężkie i prowadzi do martwicy.

Oprócz tego wyróżniamy oparzenia lekkie, średnie i ciężkie, co dotyczy powierzchni uszkodzonej skóry. Dodatkowy podział wynika z przyczyny urazu. Oparzenia dzielimy więc na termiczne, słoneczne, chemiczne, elektryczne i radiacyjne.

Domowe sposoby na oparzenia – popularne mity

Wokół domowych sposobów na oparzenia narosło wiele mitów. Niektóre z nich są po prostu nieskuteczne, a inne nawet niebezpieczne. Pierwszy z nich to smarowanie miejsca urazu tłuszczem. Z pewnością to nie pomoże, a może uszkodzić i podrażnić ranę.

Na oparzenia nie powinno się też nakładać surowego białka, które nie złagodzi bólu, a może zainfekować ranę. Trzeba uważać również przy przykładaniu do miejsca urazu wszelakich warzyw, np. schłodzonych ogórków. Jeśli chcesz wypróbować sposoby tego typu, zadbaj o to, by rośliny były bardzo czyste i nigdy nie stosuj takich metod w przypadku oparzeń II stopnia lub głębszych.

Co na oparzenie? Chłodna woda

Najprostszym sposobem na oparzenia jest schłodzenie miejsca urazu zimną wodą. Nakieruj bieżącą wodę na skórę, aby szybko schłodzić tkanki. Możesz także wsadzić rękę bądź ciało do miski czy wanny z zimną wodą na 15-30 minut. W ten sposób być może uda ci się zapobiec pogłębieniu oparzenia!

Kompresy żelowe na oparzenie

Żelowy kompres, tzw. galareta chłodząca, to doskonały domowy sposób na oparzenia. Działa skuteczniej niż zimna woda i przynosi ulgę w bólu. Jest wygodniejsza i bezpieczniejsza w użyciu niż zwykłe kostki lodu. Pamiętaj jednak, aby stosować tę metodę jedynie w przypadku oparzeń powierzchownych.

Domowe sposoby na oparzenia – aloes

Aloes to roślina o właściwościach nawilżających, kojących i łagodzących podrażnienia. Żel aloesowy lub specjalny krem na oparzenia z dodatkiem aloesu z pewnością złagodzi ból, zmniejszy stan zapalny i przyniesie ci ulgę.

Domowe sposoby na oparzenie – napary ziołowe

Do domowych sposobów na oparzenia należą również ziołowe napary, np. z rumianku, nagietka lekarskiego czy też żywokostu. W chłodnym naparze maczaj waciki lub czystą ściereczkę i przemywaj poparzone miejsce. Powinno to przynieść ci ulgę. 

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Jakie są domowe sposoby na oparzenia słoneczne? Jeśli nie udało ci się zapobiec uszkodzeniom skóry, zaopatrz się koniecznie w balsam lub piankę po opalaniu z d-panthenolem i alantoiną. Z babcinych metod możesz wypróbować np. okłady z kefiru, jogurtu lub maślanki, jednak z pewnością nie będą tak skuteczne jak specyfiki z apteki.

Domowe sposoby na oparzenia – kiedy do lekarza?

Pamiętaj, że domowe sposoby na oparzenia sprawdzą się tylko w przypadku lekkich urazów I i ewentualnie II stopnia. W innym wypadku koniecznie jak najszybciej udaj się do lekarza lub na pogotowie, a gdy oparzenie objęło sporą powierzchnię ciała, dzwoń po karetkę!

A co stosować na blizny po oparzeniach? Najlepszą opcją są apteczne kremy zawierające np. ekstrakt z perły lub cebulę.

Autor: Olga Wacholc