Data modyfikacji:

Farby do drewna dla dzieci: przemaluj meble bezpiecznie

Meble z surowego drewna cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza w aranżacjach pokoików dziecięcych. Decydując się na takie wyposażenie kącika pociechy, warto pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Jaki preparat wybrać, aby móc być spokojnym o zdrowie malucha? Zdradzamy, jakie farby do drewna dla dzieci będą najlepszym wyborem!
farba do drewna dla dzieci

Spis treści:

  1. Farba do mebli drewnianych dla dzieci – zastosowanie
  2. Farby do drewna nieszkodliwe dla dzieci. Jak je wybierać?
  3. Stosowanie farb do mebli drewnianych dla dzieci
  4. Najlepsze farby do malowania drewna dla dzieci

Urządzając pokoik dziecka, warto mieć na uwadze nie tylko estetykę mebli, ale i ich bezpieczeństwo. Każdy rodzic wie, że w pewnym wieku maluch poznaje świat smakiem – małe ząbki sprawdzają dosłownie każdy przedmiot, na który się natkną. Często dotyczy to także mebli, a w szczególności łóżeczek.
Tradycyjne preparaty przeznaczone do impregnowania mebli są groźne dla zdrowia i zdecydowanie nie nadają się do zastosowania w dziecięcym pokoju. O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem są specjalne farby bezpieczne dla dzieci, formułowane na bazie nieszkodliwych składników.
Jeśli zależy ci na zabezpieczeniu mebli, a zarazem troszczysz się o zdrowie swojej pociechy, wybieraj farby do drewna z atestem dla dzieci – najczęściej są to preparaty oznaczone normą europejską PN EN 71.3 – Bezpieczeństwo Zabawek. Łóżeczko, szafa czy komoda pomalowane taką farbą nie stanowią dla dziecka żadnego zagrożenia nawet, gdy farba dostanie się do jego przewodu pokarmowego. 

Bezpieczne farby nie wydzielają również groźnych oparów, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeszcze w dniu malowania mebli maluch przebywał w ich pobliżu.


Przeczytaj także:
Tapety do pokoju dziecięcego - przegląd


Większość farb do drewna dostępnych na rynku cechuje się podobnym sposobem aplikacji. Zanim przejdziesz do impregnowania mebli dowiedz się, jak odpowiednio je przygotować, by mogły posłużyć twojemu maluszkowi przez długi czas.

1. Przygotowanie powierzchni

Mebelki dziecięce przed malowaniem powinny być dokładnie oczyszczone, odtłuszczone i wygładzone. Jeśli wybór padł na meble z surowego drewna, przyda ci się papier ścierny i benzyna ekstrakcyjna. Uwaga: aby było prościej, na tym etapie warto rozłożyć mebelki na części.

Papierem dokładnie wygładź powierzchnię mebla (również w zakamarkach), a powstały pył odkurz. Przed malowaniem przetrzyj meble benzyną ekstrakcyjną.

Pamiętaj, że jeśli decydujesz się odnowić już malowany mebel, konieczne będzie całkowite usunięcie starego lakieru.

2. Aplikacja farby

Otwórz puszkę preparatem, a następnie dokładnie go wymieszaj. Rozpocznij nakładanie farby pędzlem syntetycznym lub małym wałkiem, zaczynając od miejsc najtrudniej dostępnych. Nałóż grubą warstwę farby, a następnie równo ją rozprowadź.

Po wyschnięciu pierwszej warstwy, ponownie wygładź mebel papierem ściernym i pozbądź się pyłu. Nałóż drugą warstwę farby i odczekaj do jej wyschnięcia, a następnie złóż mebel.



1. Beckers, Designers Aqua Lackfrack

Ta biała farba do drewna dla dzieci sprawdzi się do odnowienia mebelków w każdym stylu. Produkt otrzymał rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Nie zawiera substancji drażniących, w tym rozpuszczalnika czy amoniaku.

2. Colorit, pastelowa farba do drewna

Farba ekologiczna do drewna dla dzieci Colorit sprawdzi się nie tylko w odświeżaniu mebli i zabawek, ale także drewnianych drzwi, futryn i okien. Co istotne w przypadku maluchów, emulsja jest zmywalna i odporna na częste czyszczenie.

3. Śnieżka, Moje Deko

Szeroki wybór farb z serii Moje Deko pozwoli na stworzenie dziecięcego pokoju marzeń. Kolorowe farby do drewna bezpieczne dla dzieci firmy Śnieżka spełniają niezbędne normy bezpieczeństwa, a na dodatek mogą być stosowane nie tylko na powierzchniach drewnianych, ale także metalowych i żeliwnych (np. na kaloryferach).
Wybierając ekologiczne farby do mebli drewnianych dla dzieci, nie będziesz musiał martwić się o bezpieczeństwo swojego malucha – nawet, gdy przyjdzie mu na myśl sprawdzić jakość odświeżonych mebli za pomocą własnych ząbków.