Data publikacji:

Gry planszowe dla dorosłych: ranking najlepszych produktów

Moda na gry planszowe trwa już od pewnego czasu i nic nie wskazuje na to, że miałaby szybko przeminąć. Nie da się bowiem ukryć, że to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu w gronie najbliższych i znajomych oraz wspaniała alternatywa dla komputera i telewizji. Jeżeli jednak znudziły ci się klasyczne planszówki i szukasz czegoś, w co możesz pograć, koniecznie wypróbuj gry planszowe dla dorosłych. Ranking, który poniżej przedstawiamy, uwzględnia naszym zdaniem jedne z najlepszych rozgrywek dostępnych dla osób pełnoletnich.
gry planszowe dla doroslych ranking

7. Korporacja

Śnią ci się asapy, fakapy, deadline’y? Szef jest wymagający, a współpracownicy czekają tylko na twoje potknięcie i możliwość awansu twoim kosztem? Witamy w korporacji! Gotowy na wyścig szczurów? To gra planszowa, która umożliwia wcielenie się w pracownika korporacji, jeśli komuś jest jeszcze mało lub chciałby zacząć pracować w takim miejscu.

Każdy z graczy ma na celu wykonywać przydzielone mu trzy główne zadania. Polecenie zostanie uznane za wypełnione, jeśli dyrektor dostanie tzw. żeton drzwi. Za to można otrzymać awans o pięć szczebli wyżej! Niestety nie są to jedyne zadania: w międzyczasie należy zrealizować pomniejsze zadania. Uważaj też na pułapki korporacyjnej codzienności!

„Korporacja” to gra utrzymana w tym samym stylu, co „gierki małżeńskie”. Do niej również ilustracje przygotowywał Andrzej Mleczko. Z pewnością polubicie tę planszówkę bez względu na to, czy lubicie korporacje, czy nie.

6. Dylemat wagonika

Gra imprezowa, w której jeden z graczy wciela się w maszynistę - Karola Kolejarza - pędzącego po torach kolejowych. Karol stoi przed poważnym wyborem moralnym: musi zdecydować, którym torem przejedzie. Problemem jest jednak to, że nie ma dobrego wyboru: czego nie zrobi, ktoś umrze. Tylko kto? O tym pomogą mu zdecydować pozostali gracze podzieleni na drużyny. Każda z nich będzie starała się przekonać maszynistę, dlaczego to nie ich bohater ma zginąć. Za pomocą różnych opcji można starać się wpłynąć na decyzję głównego gracza, jednak ostateczny wybór zawsze będzie należeć do niego. „Dylemat wagonika” spodoba się szczególnie tym, którzy znają i lubią serię Cyanide & Happiness, ponieważ całość utrzymana jest w jej klimacie (ma nawet ilustracje w ich stylu). Producent zapewnia „rozważania filozoficzne i krwawą jatkę”. Tylko dla dorosłych!

5. Rummikub

Czy plastikowe płytki z cyferkami mogą dostarczać wielogodzinnej rozrywki? Jak najbardziej! „Rummikub” to gra ciesząca się popularnością od wielu lat. Szczególnie zadowolone z gry w nią będą osoby o umysłach analitycznych, ścisłych lub po prostu lubiące łamigłówki i układanki.

Zasady są proste: każdy z graczy dostaje kilkanaście kostek (w zależności od wariantu gry ich liczba może się różnić). Należy się ich najszybciej pozbyć. Osoba, która jako pierwsza pozbędzie się swoich płytek, wygrywa. Kostki należy układać w tzw. grupy (np. cztery tabliczki z siódemkami) albo serie (rząd kolejnych cyferek tego samego koloru, np. 3, 4, 5, 6). Rozgrywka nie jest zbyt długa, dlatego zazwyczaj gracze rozgrywają kilka rund. Albo i kilkanaście, bo gra naprawdę wciąga!

4. Anty-Monopoly

Kto z nas nie grał chociaż raz w życiu w Monopol? Wszystkim tym, którym przypadła ona do gustu, z pewnością spodoba się również „Anty-Monopoly”. W tej grze planszowej dla dorosłych zajmującej w rankingu czwarte miejsce, także zarządzamy nieruchomościami i dążymy do bycia najbogatszym graczem, jednak zasady zostały bardziej dopasowane do panujących realiów. Każdy z uczestników rozgrywki decyduje na samym początku, czy chce być przedsiębiorcą czy monopolistą. Zgodnie z tym wyborem całą rozgrywkę zmaga się z wyzwaniami wybranej przez siebie ścieżki. Nie ma łatwiejszej czy trudniejszej drogi – każda jest tak samo nieprzewidywalna! Wygrywa ta osoba, która w przypadku zbankrutowania całej grupy przeciwnej formacji ma najwięcej pieniędzy.

3. Taboo

Jak opowiedzieć o czymś, czego nie można nazwać wprost, by inni odgadli, o co konkretnie chodzi? W dodatku nie można używać jeszcze kilku innych słów związanym z naszym taboo! Towarzyska gra, która wywołuje dużo pozytywnych emocji i rozkręci każdą imprezę. Jedna drużyna odgaduje hasło, a druga wyłapuje jej potknięcia, po czym role się odwracają.

2. Gierki małżeńskie

Doskonała gra towarzyska dla par, nie tylko małżeńskich. Maksymalna liczba graczy to 8 (4 pary). Każda z par otrzymuje pionki, którymi porusza się po planszy. Po drodze na każdego z graczy czekają do rozwiązania zadania zapisane na kartach: mogą to być kalambury (karty fioletowe), „Wiem wszystko” (pomarańczowe karty z pytaniami z różnych dziedzin), „Między słowami” (niebieskie karty, na których napisane jest słowo, które należy odgadnąć) oraz „Znamy się” (czerwone karty z pytaniami sprawdzającymi wiedzę o partnerze). Za każdą poprawną odpowiedź otrzymujemy żetony kupidyna. Para, która zbierze ich najwięcej – wygrywa.

Na uwagę zasługuje fakt, że plansza gry jest dwustronna – jedna wersja jest co najmniej dla dwóch par, a druga strona przeznaczona jest dla rozgrywki jednej pary. Całość wciąga i dostarcza wielu pozytywnych emocji. Na uwagę zasługuje również staranność wykonania gry i rysunki Andrzeja Mleczki.

1. 5 Sekund: Bez Cenzury

Nie bez powodu gra „5 Sekund: Bez Cenzury” zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu gier planszowych dla dorosłych. Ranking uwzględnił wersję, w której poprawne odpowiedzi pełne są dwuznaczności i różnych aluzji. Jakie są jej zasady? Każdy z graczy ma dokładnie pięć sekund, aby odpowiedzieć poprawnie na pytanie zapisane na karcie do gry. Zadanie z pozoru proste, jednak niepozbawione zabawnych pułapek, szczególnie jeśli masz wymienić trzy zastosowania języka lub kajdanek. Uważaj tylko, aby śmiechem towarzyszącym rozgrywce nie obudzić dzieci śpiących za ścianą!
Autorka: Agnieszka Ragus-Suszczyńska