Data publikacji:

Czy można stosować inhalacje na chrypkę u dziecka?

Okres jesienno-zimowy jest najgorszym czasem pod względem ilości przeziębień u dzieci. Wystarczy, że dziecko pójdzie do przedszkola lub szkoły i już załapie od innej osoby wirusy i bakterie doprowadzające do przeziębień i poważniejszych chorób. Jednym z najczęstszych objawów choroby u dziecka jest chrypka, która utrudnia mówienie i przełykanie. Jak zatem pozbyć się chrypki u dziecka? Czy można stosować inhalację na chrypkę u dziecka? Oto nasze porady.
wizyta u lekarza

Przyczyny chrypki u dziecka

Chrypka jest dokuczliwą i nieraz bolesną dolegliwością, będącą skutkiem choroby. Zmienia barwę głosu, a niekiedy powoduje jego chwilową utratę i problemy z mówieniem. Chrypka nie zwiastuje niczego dobrego, zazwyczaj przeziębienie lub poważniejszą chorobę, zatem należy szybko ją wyleczyć, gdyż późniejsze etapy przeradzają się w ból gardła, trudności w przełykaniu itp. Co jest jednak przyczyną modulacji głosu? Zazwyczaj bezpośrednim powodem pojawienia się chrypki jest zaburzenie drgań fałdów głosowych bądź ich zapalenie. Z kolei pośrednią przyczyną są różnego rodzaju choroby związane z zapaleniem gardła i infekcjami układu oddechowego, np. infekcje krtani, tchawicy. Jednak nie zawsze chrypka jest objawem choroby. Zwłaszcza u dziecka dana dolegliwość może pojawić się z powodu nadmiernego krzyku, płaczu, kaszlu bądź związana może być z alergią.

Co stosować na chrypkę u dziecka?

Leczenie chrypki u dziecka zależy od przyczyny, która ją wywołała. Jeżeli jest związana z chorobą lub infekcją, należy przede wszystkim nawadniać organizm i nawilżać gardło. Idealnie w tym celu sprawdzi się woda mineralna, herbata z cytryną, imbirem i miodem lub zaparzane zioła, np. szałwia. Oprócz tego ważne jest dbanie o jakość powietrza w domu, gdyż nawilżone powietrze wpływa pozytywnie na nawilżenie śluzówek i wspiera pracę mechanizmów chroniących drogi oddechowe. Dlatego też, zwłaszcza podczas chrypki, kaszlu i kataru u dziecka, wskazane jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu, w czym może pomóc nawilżacz powietrza.
Na chrypkę i inne dolegliwości związane z rozwojem choroby można stosować środki zakupione w aptece, które załagodzą dane objawy. Dla dzieci sprawdzą się zwłaszcza słodkie syropy na chrypkę, lizaki czy tabletki do ssania.
Dobrym i sprawdzonym sposobem są również inhalacje. Jednak czy nadają się one również dla dzieci? Postarajmy się na to odpowiedzieć.

Inhalacje z soli fizjologicznej dla dzieci

Inhalacje są świetnym sposobem na chrypkę u dziecka. Można w tym celu użyć specjalnego inhalatora bądź wykonać inhalację samemu. Jak ją przygotować? Wystarczy nalać do miski gorącej wody i dodać do niej sól fizjologiczną. Po chwili dziecko powinno nachylić się nad roztworem, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać parę wodną. Cały zabieg ułatwia oddychanie i odkrztuszanie, pomaga pozbyć się wydzieliny zalegającej w oskrzelach i nosie, a przy tym nie obciąża przewodu pokarmowego dodatkowymi lekami. Dodatkowo do roztworu można dodać olejki eteryczne lawendowe, miętowe lub z drzewa herbacianego, które mają działanie bakteriobójcze, a więc przyniosą lepszy, szybszy efekt pozbycia się chrypki. Jak długo można robić inhalację dziecku? Aby zauważyć efekt, ważna jest regularność. Wskazane jest wykonywanie inhalacji 2–3 razy dziennie przez okres 5–7 dni.
Inhalacja wykonana samodzielnie w domu jest świetnym sposobem na pozbycie się choroby, jednak należy uważać, aby nie doszło do poparzenia. Dlatego wskazana jest jedynie dla nieco starszych dzieci, a z kolei dla maluchów polecamy zakupienie inhalatora, który będzie bezpieczniejszą opcją.
Autor: Dominika Mańka