Data publikacji:

Jak szybko nauczyć się tabliczka mnożenia? Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Nauka tabliczki mnożenia to wyzwanie, którego często obawiają się dzieci. Jak bowiem spamiętać te wszystkie wyniki i jeszcze biegle się nimi posługiwać? Tradycyjne „wkuwanie” jest mało efektywne, męczące i czasochłonne. Jak zatem szybko nauczyć się tabliczki mnożenia? Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia w taki sposób, aby się nie zniechęcało do szkoły? Zapoznaj się z naszym artykułem i poznaj skuteczne sposoby na naukę tabliczki mnożenia.
jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia

Jak nauczyć się szybko tabliczki mnożenia?

Zacznijmy od tego, że najmniej trwałym sposobem i zarazem najmniej efektywnym jest nauka tabliczki mnożenia poprzez jej wkuwanie. Bezrefleksyjne powtarzanie jak mantrę kolejnych równań jest nie tylko męczące, ale również czasochłonne. Najszybsze i najtrwalsze efekty przyniesie nauka tabliczki mnożenia poprzez zabawę. Wykorzystanie kolorowych materiałów i wprowadzenie elementu rywalizacji (np. w postaci gry z członkami rodziny) to także możliwość rozbudzenia kreatywności oraz rozwijania rodzinnych relacji. Przede wszystkim jest to również pokazanie dziecku, że edukacja to nie ślęczenie nad książkami, ale fascynująca podróż w świat wiedzy oraz zdobywanie nowych umiejętności.

Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia – wybrane sposoby

 • Kolorowe kartoniki – fiszki
 • Kolorowe kartoniki – memory
 • Mnożenie na palcach
 • Mnożenie przez 9 – metoda paluszkowa
 • Kolorowe kartoniki – fiszki

  Jak się szybko nauczyć tabliczki mnożenia? Posłuż się w tym celu fiszkami, niczym w nauce języka obcego. Przygotujcie wspólnie z dzieckiem kartoniki o równiej wielkości (mogą być kolorowe, bardziej zachęcą do zabawy). Po jednej stronie zapisujecie działanie, a po drugiej jego wynik. Kiedy dziecko zapamięta już część rozwiązań, możecie wspólnie zagrać w grę. Jedna osoba pokazuje kartę z równaniem, a druga zgaduje wynik. Jeśli odpowiedź jest poprawna, zyskuje ona kartę dla siebie. Wygrywa ten, kto zbierze ich najwięcej.

  Tabliczka mnożenia – jak się szybko nauczyć za pomocą memory?

  Kolorowe kartoniki (memory), podobnie jak fiszki, sprawdzą się szczególnie u pociech, które są wzrokowcami. Tutaj również należy przygotować kartoniki, z tą różnicą, że zapisuje się w nich tylko jedną stronę. Całe działanie zatem powinno być rozpisane na dwóch kartach: na jednej mnożenie, na drugiej jego wynik. Na początku dziecko może uczyć się w ten sposób na zasadzie skojarzeń i stopniowej eliminacji. Kiedy już pewniej poczuje się w temacie liczenia, możecie urządzić zawody w memory – kto znajdzie najwięcej pasujących par, ten wygrywa.

  Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia na palcach?

  Zastanawiasz się, jak nauczyć się tabliczki mnożenia w 5 minut? Mnożenie na palcach będzie doskonałym sposobem na błyskawiczną naukę tej umiejętności, pod warunkiem, że dziecko potrafi już mnożyć cyfry do 5 (np. 4 × 5, 3 × 2 itd.). Potrzebne są obie dłonie (a dokładniej palce obu dłoni).
  Do wyjaśnienia tej metody posłużymy się przykładem. Załóżmy, że chcemy się dowiedzieć, jaki jest wynik działania 7 × 8. W tym celu na jednej z dłoni odliczamy do siedmiu i palce, które zostały przy powtórzeniu tej czynności (czyli dwa, bo 7 – 5 = 2) zaginamy. Podobnie robimy z drugą dłonią, tylko tym razem odliczając do ośmiu (czyli trzy, bo 8 – 5 = 3). Zagięte palce (łącznie pięć) tworzą nam dziesiątki, czyli 5 × 10 = 50. Wyprostowane palce mnożymy ze sobą, czyli 2 × 3 = 6. Liczby, które powstały w wyniku tych działań, dodajemy do siebie, czyli 50 + 6 = 56.

  Jak nauczyć się szybko tabliczki mnożenia do 100?

  Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia do 100? Przydatna będzie do tego tzw. metoda paluszkowa. Sprawdzi się przy mnożeniu razy dziewięć. Jedyne, co dziecko musi zrobić, to – zaczynając od lewej dłoni – zgiąć palec, który odpowiada cyfrze, którą chce pomnożyć przez dziewięć. Palce po lewej stronie od zgiętego palca symbolizują dziesiątki, natomiast po prawej – jedności.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Agnieszka Ragus