Data publikacji:

Jak zawiązać sznurek do alby? 

Alby komunijne stanowią integralną część uroczystości, jaką jest pierwsza komunia. Doskonale poskreślają religijny charakter ceremonii i często są wymogiem narzucanym przez kościół. 
Niegdyś wszystkie alby posiadały zbliżony krój co czyniło je monotonnymi. Obecnie produkowanych jest wiele krojów i fasonów. Jednakże stałym elementem alb jest cingulum, czyli gruby sznur z frędzlami na obu końcach.  Często jego prawidłowe wiązanie stanowi nie lada problem i wyzwanie.  
Zatem jak zawiązać sznurek do alby komunijnej w prawidłowy sposób? 
I co symbolizuje cingulum? 
alba

Symbolika cingulum

Cingulum jest symbolem czystości i wstrzemięźliwości. Wymownie nawiązuje do tego porównanie cingulum do ręcznika, którym Jezus Chrystus przepasał się podczas Ostatniej Wieczerzy w Wieczerniku.  
Zwyczajowo cingulum powinno być dopasowane przede wszystkim do kroju alby. Jednakże jest ono niezbędne tylko wówczas, gdy krój alby nie pozwala na jej przyleganie do ciała.  

Jak zawiązać sznurek od alby?  

Jedna z najłatwiejszych metod polega na przepasaniu złożonego na pół cingulum, w pasie od pleców do przodu. Z końcówki bez frędzli tworzymy pętlę, cofając zaokrągloną końcówkę do tyłu i przeciągając przez nią sznurek znajdujący się pod spodem. Przez utworzoną pętle przeciągamy końcówki z frędzlami i mocno zaciskamy. Na koniec wiązanie przesuwamy na lewą stronę brzucha dziecka. Należy również pamiętać, by zaciśnięta pętla nie doprowadziła do zbyt mocnego ucisku krępującego ruchy.  

Jak zawiązać sznurek do alby – metoda druga

Drugą, z najczęściej stosowanych i należących do najprostszych metod wiązania cingulum, jest wiązanie nazywane “stylem szubienicy”.  
Wiązanie należy rozpocząć od złożenia cinguglum na pół, tak by sznury ładnie i równolegle do siebie przylegały, nie tworząc prześwitów. Jedną część sznura można zrobić o kilka centymetrów dłuższą. A jak zawiązać sznurek do alby komunijnej?  
Złożonym na pół cingulum należy przepasać tułów od pleców do przodu. Z części tworzącej całość wyznaczamy niewielką “szubienicę” podobną do tej, jaka powstaje przy wiązaniu sznurówek w obuwiu. Niezawiązaną pętlę przekładamy do tyłu i przeciągamy sznurek ze środka do przodu, kierując pętle w tył i tworząc splot, który kształtem przypomina pętlę z szubienicy.  
Przez utworzoną pętlę należy przełożyć obie końcówki drugiej części sznura, zakończone frędzlami. I mocno zaciągnąć. Pętla zaciśnie się na sznurze tworząc wiązanie. Węzeł należy przesunąć tak, by znajdował się po lewej stronie brzucha. Należy również pamiętać, że zadaniem cingulum jest utrzymanie alby przy ciele w luźny sposób, bez zbyt mocnego opasania sznurem.   

Jak zawiązać sznurek od alby – banalna podpowiedź

Ponieważ z samego opisu trudno jest zrozumieć w jaki sposób prawidłowo wiązać cingulum, do banalnych, ale użytecznych rozwiązań należą takie możliwości jak: 
  • obejrzenie filmiku instruktażowego dostępnego w sieci Internet 
  • lub zwrócenie się z prośbą o pomoc do księdza. 
 Bezsprzecznie żaden duchowny nie odmówi pokazania jak prawidłowo zawiązać sznur do alby.  
Ostatnie rozwiązanie może wielu wydawać się banalne. Jednakże jest najlepszą metodą, która najszybciej doprowadzi do pozyskania umiejętności wiązania sznura do alby. I to bez niepotrzebnego stresu. Bowiem żadne opisy nie uwidocznią prawidłowego tworzenia pętli. I nie wszystkie elementy pisemnej instrukcji muszą być zrozumiałe. Dodatkowym problemem jest wyobrażenie sobie całego procesu w sposób prawidłowy. Głównie z uwagi na fakt, iż wyobraźnia ludzka nie ma granic i może podsyłać zakłamane obrazy. Nie bez przyczyn też powstało powiedzenie, że “kto pyta, ten nie błądzi”. 
Reasumując najprostsze rozwiązania należą z reguły do najlepszych, zatem warto poprosić o pomoc osoby kompetentne w temacie.  
Autor: Redakcja Ceneo