Data publikacji:

Jak zmotywować dziecko do nauki?

Jak zmotywować dziecko do nauki? To pytanie zadaje sobie niejeden rodzic, który szuka inspiracji na skuteczne zachęcanie pociechy do efektywnego zdobywania wiedzy. A przecież wystarczy przypomnieć sobie własną młodość – trudy edukacji niejednokrotnie okraszone są ciężkimi chwilami. Czy zniechęceniu można zaradzić? Co zrobić, by niełatwy do opanowania materiał stał się bułką z masłem? Jak pokazać dziecku, że nawet nielubiany przedmiot ma wiele do zaoferowania? Wyjaśniamy to w poniższym artykule – zapraszamy do jego lektury!
jak zmotywowac dziecko do nauki

Jak motywować dziecko do nauki? Wskazówki dla rodziców

Pociecha, która dopiero eksploruje i poznaje świat, może być niekiedy przytłoczona ogromem wiedzy i dotyczy to każdego etapu edukacyjnego. Rolą rodziców i nauczycieli jest wspieranie każdego młodego człowieka, a także pokazywanie mu, jakie przywileje daje poszerzanie swoich horyzontów myślowych. Warto wybrać do tego celu najbardziej efektowne metody! Jak zmotywować dziecko do nauki?

Oto 5 pomocnych wskazówek.

Wspieraj w nauce – nie krytykuj

Twoja pociecha jest zniechęcona, przynosi do domu gorsze oceny? Pamiętaj, że krzykiem i obrażaniem tylko pogorszysz ten stan. Dziecko poczuje się zagrożone i nie będzie chciało dzielić się swoimi problemami. Jak motywować dziecko?

Zastanów się, co jest źródłem problemu – to może być zbyt trudny materiał lub... natłok obowiązków w postaci zajęć dodatkowych! Nie chodzi o to, by wyręczać dziecko lub dawać mu „przesadne fory”. Postaw na szczerą rozmowę, ucz się razem z dzieckiem, utrwalaj z nim przyswojone informacje (w formie zabawy) lub zapewnij dodatkowe wsparcie, takie jak korepetycje czy zajęcia wyrównawcze.

Jak jeszcze motywować dziecko do nauki? Postaw na różnorodność!

Pandemia przewróciła do góry nogami także życie dzieci i nastolatków. Brak interakcji koleżeńskich, całe dnie spędzane przed biurkiem, monotonia... Nie można dziwić się pociechom, że nie zawsze znajdują chęć na edukacyjne wojaże. Jak motywować dziecko do nauki zdalnej? Pomocne okażą się różnorodne metody kształcenia!

Obejrzenie interesującego dokumentu, wspólne zwiedzanie wystawy online, stworzenie ciekawego plakatu – to również sposoby na efektywną i rozmaitą naukę! Pamiętaj jednak o zachowaniu równowagi między tradycyjnymi i nowoczesnymi metodami, tak by dziecko wciąż chciało wypełniać karty ćwiczeń i wertować podręczniki.

Pokaż zalety nauki, by zmotywować dziecko

Co najbardziej zachęci ucznia do opanowywania nieznanych zagadnień? Oczywiście umiejętność praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy! Uczestnicz w tym procesie i pokaż, że uczyć warto się z praktycznych względów! Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą?

Sprawne posługiwanie się zegarkiem, dokładne przeliczenie pieniędzy, bezproblemowe kupienie lodów podczas zagranicznych wakacji – każda z tych sytuacji wymaga w końcu wiedzy! Pozwól dziecku zrozumieć, że we współczesnym świecie umiejętność posługiwania się nią jest szczególnie cenna!

Motywacja dziecka do nauki: doceniaj swoją pociechę

Nie tylko przedszkolak czy uczeń pierwszych klas szkoły podstawowej, lecz także nastolatek chce być doceniany! Zapewnij mu więc mądrą (!) dawkę pochwał. I wcale nie chodzi o to, by rozpływać się nad każdą wykonaną pracą domową. Doceniaj wysiłek, jaki pociecha włożyła w doskonałe przygotowanie do testu, płynne nauczenie się wierszyka czy otrzymanie bardzo dobrej oceny z trudnego sprawdzianu!

Zapewnij dziecku dobre warunki do nauki

Przestrzeń sprzyjająca spokojnej nauce w skupieniu jest bardzo ważna dla dziecka! Zaaranżuj miejsce w pokoju pociechy, gdzie stanie wygodne biurko oraz fotel – niech to będzie miejsce możliwie oddalone od źródeł hałasu. Dobre warunki to oczywiście coś znacznie więcej niż tylko odpowiednio urządzone wnętrze. Dbaj o wypoczynek dziecka, jego aktywność fizyczną, dietę i odpowiednią porcję zabaw!

Warto pamiętać również, że inteligentne, empatyczne i ciekawe świata dziecko wcale nie musi być we wszystkim najlepsze! Jak motywować dziecko do nauki? Wsłuchując się w jego indywidualne potrzeby – to najprostszy sposób na sukces!

Autor: Anna Mlonka