Data publikacji:

Jak zrobić domek dla dzieci krok po kroku. Poradnik 


Zabawa w dom to jedno z ulubionych zajęć wielu dzieci. Dodatkowo, dzieciaki uwielbiają mieć własną, wyjątkową przestrzeń, przeznaczoną jedynie dla nich i na realizację ich pomysłów. Z tego względu na pewno pokochają zabawę we własnym drewnianym domku, w którym mogą się ukryć przed światem w towarzystwie swojej wyobraźni, być kreatywne, dekorując domek oraz tworząc wyjątkową przestrzeń. Jak zrobić domek dla dzieci? Jaki kroki są ważne i jak wyglądać może plan budowy?
baza

Samodzielna budowa drewnianego domku dla dzieci


„Doświadczenie nie jest konieczne, aby osiągnąć sukces” - właśnie to może być mottem tych osób, które chcą wiedzieć, jak zrobić domek dla dzieci i zabrać się za to zadanie samodzielnie. Aby go zbudować, wystarczy jedynie być w stanie użyć wkrętarki, piły i wyrzynarki. Potrzebne cięcia są dość proste, a dodatkowo, sam projekt domku jest nieskomplikowany i konstrukcja pozostawia pewien margines na błędy. Nawet jeśli jakieś się pojawią, najprawdopodobniej nie przeszkodzą w wykonaniu całkiem przyzwoitego domku dla dzieci.

Z tego względu, zadanie postawienia drewnianego domku przez osoby, które nie są na co dzień złotymi rączkami, jest idealną okazją, aby nauczyć się nowych umiejętności, bez niepotrzebnych obaw. Dowiedzą się nie tylko konkretnie, jak zrobić domek, ale też jak używać danych narzędzi, ciąć drewno, mierzyć je itp. Jeśli coś nie do końca wyjdzie, konsekwencje nie będą poważne, a być może nawet całkiem niewidoczne. Poza wyrzynarką i piłą tarczową będziesz potrzebować wiertarko-wkrętarki akumulatorowej z końcówką krzyżakową do wkręcania wkrętów, ołówek stolarski lub kredę, poziomicę, kątownik i drabinę. Szlifierka elektryczna jest pomocna, ale nie niezbędna, wystarczyć może papier ścierny.

Zanim zaczniesz budować domek dla dziecka


Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak zrobić domek dla dziecka z drewna, podobnie jak w przypadku wszystkich budynków ogrodowych, pierwszą decyzją jest to, gdzie ustawić drewniany domek. Zalecamy wybranie kawałka podłoża, który jest:

• twardy i równy,
• w naturalnym świetle słonecznym,
• w odpowiedniej odległości od sąsiadów,
• zapewnia dostęp do domku z każdej strony dla łatwej konserwacji,
• jest suchy i nienarażony na ewentualne zalanie,
• łatwo widoczny z wnętrza domu, dzięki czemu zawsze możesz mieć oko na swoje dzieci,
• z dala od spadających gałęzi i konarów.

Jesienią trzeba będzie usuwać z dachu opadłe liście, aby nie gniły i nie zostawiały śladów. Ważne jest również, aby dobrze zastanowić się nad tym, w którą stronę będą skierowane drzwi.

Gdy już zdecydujesz się na miejsce, w którym powstać ma domek, koniecznie upewnij się, że grunt jest przygotowany, zanim zaczniesz budowę. Dostępnych jest wiele opcji zapewniających bezpieczną bazę do dziecięcych zabaw. Obejmują one deski tarasowe, kostkę brukową lub beton. Możliwe jest jednak także postawienie domku na betonowych słupkach wpuszczonych w ziemię.

Zadbaj o bezpieczeństwo. Tego typu domki powinny być stawiane przez dwie dorosłe osoby, zwłaszcza podczas łączenia ze sobą głównych części konstrukcji. Upewnij się, że wszystkie dzieci znajdują się w bezpiecznej odległości od domku do czasu zakończenia budowy. Noś odzież ochronną, gdy jest to konieczne.

Budowa domku dla dzieci - krok po kroku


Dlaczego zastanawiamy się tutaj, jak zrobić domek dla dzieci z drewna? Jest ono najlepszym materiałem. Zachowa się dobrze na przestrzeni lat, będzie się najmniej odkształcać i najlepiej wyglądać. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak zrobić domek dla dzieci z płyt OSB czy jak zrobić domek dla dzieci z palet, instrukcje będą w zasadzie takie same. Jeśli masz już skolekcjonowane materiały oraz wybrane i przygotowane miejsce, teraz możesz zabrać się za budowę. Oto, jak zrobić domek dla dzieci krok po kroku.

Krok 1. Przygotowanie szkieletu dla konstrukcji domku


Budowa domku z drewna polegać będzie na postawieniu szkieletu, do którego przytwierdzone zostaną następnie wszelkie pozostałe elementy konstrukcji, jak ściany, okna, drzwi czy dach. Warto więc poświęcić tej części dużo uwagi i zadbać, aby szkielet był stabilny i zdolny do utrzymania całości domku razem. Najważniejsze będzie tutaj dokładne docięcie każdego z elementów, a następnie połączenie ich ze sobą w sposób, który da nam pewność, że całość jest stabilna, a kontynuowanie budowy reszty domku bezpieczne. W przypadku, gdy domek opierać ma się na słupach, należy mieć pewność, że są one mocno zakotwiczone w ziemi.

Krok 2. Budowa podłogi, dodanie ścian i dachu


Przygotowanie podłogi domku polegać będzie na odpowiednim przycięciu desek, a następnie przymocowaniu ich wkrętarką do szkieletu podstawy domku. W czasie stawiania elementów sprawdzaj co jakiś czas przy użyciu kątownika i poziomicy, czy wszystko się zgadza. Gdy podłoga jest już na swoim miejscu, możesz umieścić na niej ramę przeznaczoną do postawienia ścian. Następnie, przymocuj do niej wszystkie deski, tworząc w ten sposób ściany domu. Przytnij deski do potrzebnej długości, wyszlifuj je, aby dzieci nie wbiły sobie drzazg w trakcie zabawy, i umocuj do szkieletu. To również moment, w którym możesz przyciąć deski odpowiednio, aby po złożeniu stworzyły okna i otwór na drzwi. Gdy wszystkie ściany są już gotowe, możesz zająć się montażem dachu. Przygotuj wystarczającą ilość desek na dwie warstwy, przymocuj dolną, na niej zamontuj materiał zapobiegający dostawaniu się do środka deszczu, a następnie zamontuj drugą warstwę desek. Dzięki temu dach jest zabezpieczony, ale wciąż wygląda ładnie. 

Krok 3. Okna i drzwi


Kiedy ściany i dach są już na swoim miejscu, możesz zabrać się za ewentualną budowę okien oraz osadzenie drzwi. Prawdziwe okienka z ramą i szybą nie są konieczne, jednak jeśli chcesz je wstawić, zrób to teraz. Ważne, aby przy składaniu ścian wziąć pod uwagę wycięcie odpowiedniego rozmiaru otworu. Może być do niego wstawione okno, a może też pozostać pusty. Należy go jednak wtedy zabezpieczyć, np. obić mniejszymi kawałkami drewna i wyszlifować. Drzwi można wykonać samodzielnie, zbijając przycięte na wymiar, wyszlifowane deski, przytwierdzając do ścian zawiasy z jednej strony, a z drugiej np. zamek na zasuwkę.

Krok 4. Wykończenie domku i ozdoby


Jeżeli konstrukcja twojego domku z drewna przebiegła pomyślnie, możesz zadecydować, czy np. chcesz dobudować do niego mały taras z balustradą, ozdobić dodatkowo dach czy w jaki sposób pomalować ściany (pamiętaj też o impregnacji). Ozdabianie domku warto konsultować z dziećmi, aby dopasowany był do ich oczekiwać. Środkowi można dodać przytulności, dzięki dodaniu poduch, na których można siedzieć, ulubionych zabawek dzieci, zasłonek czy roślin. Z czasem i w miarę obserwacji, czego potrzeba maluchom, domek może zostać udoskonalony.
Autor: Michalina Kowalska