• pudełka po zapałkach, lekach, kosmetykach etc.;
• klej: tradycyjny i na gorąco;
• sprzęt do mierzenia i cięcia: linijka, nożyczki, nożyk do tapet i taśma dwustronna.
W przypadku domku ze sklejki czy drewna, będziesz dodatkowo potrzebować:
• wyrzynarki;
• polerki do drewna lub papieru ściernego;
• niewielkich gwoździ lub wkrętów;
• młotka;
• farby akrylowej do pomalowania sklejki;
• pędzla.
Jak przygotować domek do złożenia?
1. Niezależnie od wykorzystanego materiału w budowie domku, pierwszym etapem jest podział pokoi w ramach domku. Poszczególne pomieszczenia (w stanie surowym) będziemy następnie montować, tworząc konstrukcję domku.
2. Kiedy masz już wyznaczone ściany poszczególnych pokoi, warto pomyśleć nad wycięciem w ścianach działowych drzwi i okien. Zrób to przed sklejeniem poszczególnych części domku. Jeśli budujesz domek ze sklejki, na tym etapie warto również pomalować wszystkie elementy. Możesz zrobić to również później (będzie potrzebna jednak większa precyzja) lub zrezygnować w całości z malowania.
3. Jeśli budujesz domek z drewna lub sklejki, to pamiętaj, że przed połączeniem surowych kawałków drewna trzeba je odpowiednio przygotować – powinny być gładkie, wolne od nierówności i drzazg, którymi może skaleczyć się twoje dziecko. W tym celu użyj polerki do drewna lub papieru ściernego. Każdy element dokładnie przeszlifuj i oczyść z pyłu.
4. Następnie przygotuj dach. Wytnij go z kartonu, sklejki lub drewna i stwórz z dwóch równych elementów (o długości domku), tworząc w ten sposób trójkąt na górze domku. Dzięki temu twój domek stanie się nie tylko kompletny, ale stworzysz również dodatkowy pokój, jakim jest poddasze.
5. W przypadku domku z kartonu całość zaprojektowanych pokoi sklej ze sobą klejem na gorąco, a następnie wyrysuj na drugim kartonie kształt całego domku i przyklej tzw. „plecy”, czyli naszą trzecią ścianę. W przypadku drewnianego domku możesz wykorzystać klej do drewna i niewielkie gwoździe lub wkręty. Możesz również naciąć poszczególne moduły w taki sposób, by można było wsunąć jedną ścianę w drugą. Tylną ścianę w tym wypadku wykonaj z drewna, sklejki lub grubego kartonu.
6. Teraz pora na aranżację wnętrz. Zacznij od położenia tapet na ścianach i podłóg (tu możesz wykorzystać okleinę i papier do pakowania). Okleinę lub papier zaczynamy kłaść od środka i kończymy na zewnętrznej części kartonu.
7. Kiedy będziesz mieć już obklejone wszystkie pokoje, możesz zająć się zewnętrzną fasadą i ją również obkleić posiadanymi materiałami. Oklejamy domek na około, a wystające części przyklejamy na tylną jego część, która nie będzie widoczna na co dzień.
Kolejnym i ostatnim etapem jest urządzanie wnętrz. W każdym z pomieszczeń umieść ręcznie wykonane meble. Pomysły, z czego możesz wykonać wannę, pralkę czy stół do salonu, znajdziesz poniżej.