Data publikacji:

Jak zrobić domek dla lalek krok po kroku?


Domek dla lalek to ponadczasowy prezent dla każdej dziewczynki, która uwielbia bawić się lalkami. Zaletą ich własnoręcznego wykonania jest możliwość spełnienia marzeń dziecka i uwzględnienie jego wszelkich oczekiwań. To również doskonały sposób na to, by od najmłodszych lat zaszczepić w naszych dzieciach kreatywność (w tym rozwijanie umiejętności przestrzennych) i fantazję. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak stworzyć wymarzony domek dla lalek krok po kroku w domowym zaciszu, jakie materiały będą niezbędne do jego wykonania oraz na co zwrócić uwagę przy jego tworzeniu.
domek dla lalek

Z czego można wykonać domek dla lalek?


Domek dla lalek możesz wykonać z kartonu, sklejki lub drewna. To, na jaki ostatecznie materiał się zdecydujesz, będzie zależeć wyłącznie od twoich i dziecka preferencji oraz budżetu, jakim dysponujesz. Do najtańszych opcji domku należy oczywiście ten wykonany z kartonu. Decydując się na domek wykonany ze sklejki, warto skorzystać z najpopularniejszej sklejki liściastej. Z kolei, jeśli twoje dziecko marzy o domku z prawdziwego drewna, możesz zdecydować się na skorzystanie z gotowego drewnianego regału, który będziesz mógł dowolnie aranżować i zmieniać, lub kawałków naturalnego drewna, np. palików.
Pierwszym krokiem w realizacji domku jest projekt i wykonanie pomiarów. Jeżeli projektujesz domek dla lalek Barbie, ustal, jakiej wysokości powinny być pomieszczenia, by przyszłe mieszkanki mogły swobodnie poruszać się między pokojami. To pozwoli ci nie tylko na precyzyjne określenie wymiarów domku, ale również uchroni cię przed zmianami konstrukcyjnymi na dalszym etapie.

Następnie razem z dzieckiem (lub jeśli projektowany domek to prezent-niespodzianka w oparciu o jego dotychczasowe wybory i charakter zabaw) ustal, jak powinien wyglądać przyszły domek.

Najczęściej wykonywane domki to domki pionowe, w których dziecko całość domku ma umieszczone przed sobą. Taki domek z reguły posiada tylko jedną ścianę (tzw. plecy) i jest kilkupiętrowy. Niektórzy decydują się również na tzw. domek zamknięty, czyli domek, w którym można zaprojektować wszystkie ściany, a zabawa odbywa się od góry, czyli przez dach. My jednak w dzisiejszym artykule skupimy się na domku pionowym, który z wielu względów jest dla dziecka wygodniejszy i bardziej przestronny.

Domek powinien składać się z kuchni, salonu, sypialni i łazienki. Jeśli decydujesz się na domek piętrowy, warto również uwzględnić schody. Często dzieci marzą również o ogródku z psem, dlatego warto uwzględnić ten fakt jeszcze na etapie projektowania naszego domku.

Niezbędne materiały do budowy domku


Do wykonania domku będziesz potrzebować następujących materiałów:

drewno (lub drewniany regał), sklejka lub duży karton o odpowiedniej głębokości (zgodnie z wymiarami z projektu). Decydując się na wykonanie domku z kartonu, pamiętaj, że najlepiej zdecydować się na sztywny, gruby karton. Idealnie nadają się do tego kartony po butach, a w przypadku większych gabarytów – kartony po sprzęcie RTV lub AGD;

• dodatkowe kartony, np. po butach (wytniesz z nich przegródki pokoi, a także dach);

• kilka arkuszy okleiny w różnych kolorach lub papieru do pakowania prezentów;
• pudełka po zapałkach, lekach, kosmetykach etc.;
klej: tradycyjny i na gorąco;
• sprzęt do mierzenia i cięcia: linijka, nożyczki, nożyk do tapet i taśma dwustronna.

W przypadku domku ze sklejki czy drewna, będziesz dodatkowo potrzebować:

wyrzynarki;
polerki do drewna lub papieru ściernego;
• niewielkich gwoździ lub wkrętów;
młotka;
• farby akrylowej do pomalowania sklejki;
• pędzla.

Jak przygotować domek do złożenia?


1. Niezależnie od wykorzystanego materiału w budowie domku, pierwszym etapem jest podział pokoi w ramach domku. Poszczególne pomieszczenia (w stanie surowym) będziemy następnie montować, tworząc konstrukcję domku.

2. Kiedy masz już wyznaczone ściany poszczególnych pokoi, warto pomyśleć nad wycięciem w ścianach działowych drzwi i okien. Zrób to przed sklejeniem poszczególnych części domku. Jeśli budujesz domek ze sklejki, na tym etapie warto również pomalować wszystkie elementy. Możesz zrobić to również później (będzie potrzebna jednak większa precyzja) lub zrezygnować w całości z malowania.

3. Jeśli budujesz domek z drewna lub sklejki, to pamiętaj, że przed połączeniem surowych kawałków drewna trzeba je odpowiednio przygotować – powinny być gładkie, wolne od nierówności i drzazg, którymi może skaleczyć się twoje dziecko. W tym celu użyj polerki do drewna lub papieru ściernego. Każdy element dokładnie przeszlifuj i oczyść z pyłu.

4. Następnie przygotuj dach. Wytnij go z kartonu, sklejki lub drewna i stwórz z dwóch równych elementów (o długości domku), tworząc w ten sposób trójkąt na górze domku. Dzięki temu twój domek stanie się nie tylko kompletny, ale stworzysz również dodatkowy pokój, jakim jest poddasze.

5. W przypadku domku z kartonu całość zaprojektowanych pokoi sklej ze sobą klejem na gorąco, a następnie wyrysuj na drugim kartonie kształt całego domku i przyklej tzw. „plecy”, czyli naszą trzecią ścianę. W przypadku drewnianego domku możesz wykorzystać klej do drewna i niewielkie gwoździe lub wkręty. Możesz również naciąć poszczególne moduły w taki sposób, by można było wsunąć jedną ścianę w drugą. Tylną ścianę w tym wypadku wykonaj z drewna, sklejki lub grubego kartonu.

6. Teraz pora na aranżację wnętrz. Zacznij od położenia tapet na ścianach i podłóg (tu możesz wykorzystać okleinę i papier do pakowania). Okleinę lub papier zaczynamy kłaść od środka i kończymy na zewnętrznej części kartonu.

7. Kiedy będziesz mieć już obklejone wszystkie pokoje, możesz zająć się zewnętrzną fasadą i ją również obkleić posiadanymi materiałami. Oklejamy domek na około, a wystające części przyklejamy na tylną jego część, która nie będzie widoczna na co dzień.

Kolejnym i ostatnim etapem jest urządzanie wnętrz. W każdym z pomieszczeń umieść ręcznie wykonane meble. Pomysły, z czego możesz wykonać wannę, pralkę czy stół do salonu, znajdziesz poniżej.

Wyposażenie domku


To najprzyjemniejszy etap tworzenia domku dla lalek. Poniżej prezentujemy kilka propozycji, z czego możesz stworzyć efektowne mebelki lub elementy wyposażenia wnętrz do stworzonego właśnie domku.

Stół w salonie: sklej ze sobą kilka prostych patyczków do lodów (blat), a następnie skrzyżuj ze sobą 2-4 patyczki, tworząc efektowne nogi.

Krzesła do salonu: sklej ze sobą nakrętkę od butelki (siedzisko) z patyczkami do lodów (nogi krzesła).

Półki: możesz je wykonać z pudełek po zapałkach.

Ciąg kuchenny: możesz wykonać go z opakowania pasty do zębów, obklejając jednolitym papierem i rysując poszczególne funkcje kuchenki czy zmywarki. Możesz również skorzystać z gotowych szablonów z internetu.

Łóżko: tu również przyda się pudełko po paście do zębów. Pamiętaj jednak o odpowiednim wycięciu ramy łóżka. Jako materac doskonale posłuży wata kosmetyczna owinięta kawałkiem ozdobnego materiału.

Firanki i dywan: wykorzystaj skrawki materiałów, jakie masz w domu lub które możesz zakupić razem z dzieckiem w pasmanterii.

Lustro: możesz wykorzystać lusterko z pudełka z pudrem.

Wanna: możesz wykonać ją z opakowania po syropie, odpowiednio wycinając.

Prawdziwą skarbnicą przydatnych akcesoriów są także sklepy zoologiczne. Kupisz tam m.in. sztuczny mech lub rośliny, które pomogą stworzyć ci wyjątkowy ogród.
Autor: Anna Szymańska