Data modyfikacji:

Wybieramy rowerek dla rocznego dziecka

Kupując rowerek dla rocznego dziecka, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów – pojazd musi zapewniać maluszkowi bezpieczeństwo, a jednocześnie być na tyle stabilny, aby nie zrazić go do aktywności. Jaki rower będzie najlepszy? Czy sugerować się przy zakupie? Koniecznie przeczytaj!

rowerek dla rocznego dziecka

Jazda na rowerze jest jedną z ulubionych rozrywek dzieciaków. Polecam ją wszystkim członkom rodziny. Zanim ruszycie na poszukiwanie jednośladu dla swojej pociechy, sprawdźcie, czym się kierować podczas wyboru roweru dla dziecka.

Zabawa na rowerze dostarcza dzieciakom wiele radości. Gdy na dworze panuje ładna pogoda, maluchy chętnie wskakują na siodełka i ruszają w drogę. Niezwykle ważne jest zadbać o bezpieczeństwo, a tego nie zapewnimy, jeśli wybierzemy nieodpowiedni pojazd. Dlatego jeśli powstały jeszcze jakieś dylematy warto najpierw zastanowić jakie rowery dziecięce wybrać. Zobaczcie, czym się kierować podczas wyboru roweru dla dziecka.

1. Wielkość roweru - jaki rower dla dziecka?

Wielkość roweru powinna być dopasowana do wzrostu dziecka. Zbyt duże lub za małe koła niekorzystnie wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dziecko może mieć problem z wsiadaniem, utrzymaniem równowagi i pedałowaniem. Siedząc na obniżonym siodełku, maluch nie może mieć problemu z dosięgnięciem do ziemi. Jeśli dotyka podłoża tylko palcami, to rower jest dla niego za duży. 

Oczywiście w tym przypadku można iść na łatwiznę i uznać, że idealny rozmiarowo rowerek dla rocznego dziecka to po prostu ten najmniejszy z dostępnych. Nawet dla wysokiego, w porównaniu do rówieśników, brzdąca będzie on odpowiedni.

2. Umiejętności dziecka a jazda rowerem

Na rynku jest kilka rodzajów rowerków dziecięcych. O tym, który wybrać, powinny zadecydować umiejętności malca i jego zdolność do utrzymania równowagi. Jeżeli maluch uczy się jeździć na rowerze i wciąż ma problem z koordynacją, to lepszym wariantem będą rowerki trójkołowe oraz modele z doczepianymi kółkami. 

Dla dwu- i trzyletnich szkrabów ciekawą opcją są dwukołowe rowerki biegowe. Dzięki nim dziecko uczy się utrzymywania odpowiedniej pozycji i zachowania równowagi. Dodatkowo trenuje koordynację ruchową.

Rowerek dla roczniaka: trójkołowy czy biegowy?

Rodzice planujący zakup rowerka dla roczniaka, często stoją przed dylematem dotyczącym rodzaju pojazdu. Najczęściej wahają się między modelem trójkołowym a biegowym. Jaki będzie lepszy?

Rowerek trójkołowy pełni rolę jeździka. Będzie idealny dla dzieci, które dopiero nauczyły się chodzić i nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego zmysłu równowagi. Na takim pojeździe malec z pewnością się nie przewróci, więc będzie czuł się bezpieczny i nie zniechęci się do dalszej aktywności. Innymi słowy – to idealny prezent dla dzieci, które dopiero co obchodziły swoje pierwsze urodzinki.

Jeśli mówiąc „roczniak”, mamy na myśli np. odważne i ruchliwe 18-miesięczne czy 22-miesięczne dziecko, śmiało można pomyśleć już o rowerku biegowym. Istnieje spora szansa, że taki prezent będzie strzałem w dziesiątkę.

3. Umiejscowienie pedałów w rowerkach dla dzieci

Rowerki trójkołowe mogą, ale nie muszą mieć pedałów. Jeśli wybierzesz drugi wariant, dziecko będzie odpychało się nóżkami. Jeśli jednak wolisz model z pedałami, zwróć uwagę na ich umiejscowienie. Możemy spotkać się z modelami, w których pedały znajdują się po środku ramy (łańcuchowe) lub przy przednim kółku. 

Pierwszy wariant lepiej wpływa na rozwój dziecka, gdyż utrwala lepsze wzorce ruchowe. Jazda na rowerkach z przednim napędem jest trudniejsza i może prowadzić do nienaturalnego wykrzywiania nóg. 

Uwaga! Nowoczesne modele rowerków dla dzieci umożliwiają zarówno wygodne ułożenie stópek na specjalnych podkładkach (jeśli dziecko nie umie jeszcze pedałować), jak i korzystanie z pedałów – wówczas podkładki należy zdemontować. Dzięki takiemu rozwiązaniu pojazd „rośnie” wraz z dzieckiem.

4. Waga roweru dziecięcego - jak wybrać rower dla dziecka

Waga jest również istotnym czynnikiem. Za ciężki rower będzie problemem zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Ciężar przekłada się na większy wysiłek w trakcie jazdy oraz utrzymania równowagi. Będzie też kłopotliwy, gdy malec się wywróci. Lżejsze rowerki są znacznie wygodniejsze w transporcie. 

Uwaga! Zwróć uwagę na to, że np. 14-miesięczny maluch szybko traci zapał do aktywności – co oznacza, że to prawdopodobnie ty będziesz dźwigać rowerek dla dziecka i to już po kilkunastu minutach spaceru. Wybierz więc taki, którego noszenie nie będzie dla ciebie bardzo problematyczne.

5. Jakość materiałów 

Wykonanie i wykończenie roweru wpływają na trwałość sprzętu. Gorsze materiały oznaczają, że rower będzie szybciej się psuł, a to oznacza dodatkowe koszty związane z naprawą lub kupnem nowego jednośladu. Niesprawny pojazd przede wszystkim stwarza zagrożenie podczas jazdy. 

Uwaga! Zwróć uwagę na to, że np. 14-miesięczny maluch szybko traci zapał do aktywności – co oznacza, że to prawdopodobnie ty będziesz dźwigać rowerek dla dziecka i to już po kilkunastu minutach spaceru. Wybierz więc taki, którego noszenie nie będzie dla ciebie bardzo problematyczne.

6. Przeznaczenie roweru dla dzieci, pierwszy rower dla dziecka 

Należy zastanowić się, do jakich celów i w jakich sytuacjach maluch będzie korzystał z roweru. Jeżeli chcecie nauczyć dziecko jazdy na rowerze, to powinniście poszukać modeli dostosowanych do nauki jazdy (zob. punkt 2). 

Jeżeli planujecie wspólne wycieczki rowerowe w dalsze trasy, to powinniście zastanowić się nad jednośladami przygotowanymi do jazdy terenowej (np. górale). Weźcie pod uwagę infrastrukturę Waszego miejsca zamieszkania. Brak dobrej nawierzchni czy drogi rowerowej powinny skłonić Was do rozważenia modeli z lepszymi oponami.

7. Rodzaj ramy a lekki rower dla dziecka 

Rodzaj ramy, trapezowa (damska) lub męska, również stanowi ważną wskazówkę. Ramy trapezowe będą wygodniejsze dla dziewczynek noszących spódniczki i sukienki oraz maluchów, które mają problem z wsiadaniem na rower.

8. Przerzutki

Przerzutki ułatwiają jazdę, ale rozbudowany mechanizm biegowy często okazuje się zbyt skomplikowany dla malca. Nie wiedząc, jak prawidłowo zmieniać bieg, dziecko może uszkodzić rower, zrzucić łańcuch z koła zębatego, a to prowadzi do wypadków. Najlepiej zaczynać od mniej złożonych przerzutek.

9. Możliwość regulowania wysokości siodełka i kierownicy

Dzieci bardzo szybko rosną, jednak nie możesz z każdym kolejnym centymetrem kupować nowego roweru. Zarówno dobry rowerek trójkołowy, jak i model biegowy, będą miały możliwość regulowania wysokości kierownicy oraz siodełka. W tańszych modelach może nie być regulacji – zwróć jednak uwagę na to, że to pozorna oszczędność, bo szybciej kupisz kolejny rowerek.

10. Rowerek dla roczniaka: dodatkowe elementy wyposażenia

Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując rowerek na roczek? Oto kilka podpowiedzi:
  • Budka
Niektóre rowerki dla dzieci wyglądem przypominają wózki – mają wygodne budki, dzięki którym można zabezpieczyć maluszka przed słońcem.
  • Pasy
Rowerek trójkołowy może mieć pasy bezpieczeństwa – np. pięciopunktowe. Zalecane są one zwłaszcza maluszkom, które często tracą równowagę.
  • Drążek
Każde roczne dziecko poruszające się na rowerku w końcu prosi o to, aby rodzic ułatwił mu zadanie i choć przez chwilę popchał pojazd. Weź to pod uwagę i kup rowerek, do którego można zamontować wygodny, długi drążek ze specjalnym uchwytem.
  • Antypoślizgowe rączki
Rączki rowerka muszą być antypoślizgowe – ułatwi to maluszkowi panowanie nad pojazdem.
  • Schowek na zabawki
Jako rodzic roczniaka dobrze wiesz, że żaden spacer nie obejdzie się bez towarzystwa ulubionych zabawek. Wybierz więc rowerek ze schowkiem, w którym będzie można umieścić misie, auta czy lalki – dzięki czemu obejdzie się bez dźwigania.
Autor: R. Wojtaś