Data publikacji:

Wyprawka do przedszkola – co kupić i ile to kosztuje?

Wyprawienie dziecka to przedszkola to nie tylko trudności emocjonalne (dla dziecka i dla rodziców), ale i konieczność zakupu kompletnego wyposażenia. Co powinna zawierać wyprawka do przedszkola dla 3 latka, co dla starszych dzieci i ile właściwie to wszystko kosztuje?

Wyprawka o przedszkola – niezbędne elementy

Dobrze przygotowana wyprawka do przedszkola dla 3 latka pozwoli dziecku przeżyć pierwsze dni w nowym miejscu bez większego stresu i odwrócić jego uwagę od tego, że obok nie ma rodziców. Z kolei starsze i doświadczone dzieci po prostu cieszą się, że mają coś nowego i chętniej wrócą do placówki opiekuńczej. Co jednak taka wyprawka powinna zawierać?

Dresik

Rodzice często przestrzegani są przed tym, aby nie ubierać dziecka w spodnie jeansowe czy inne, które, co prawda dobrze się prezentują, ale nie są wygodne. A to właśnie wygoda jest tutaj priorytetem – maluch będzie przecież kucał, biegał, ćwiczył i bawił się na dywanie. Warto zatem pamiętać, że wyprawka do przedszkola to przynajmniej jeden dres w zapasie.

Buty na zmianę

Czyli najzwyklejsze kapcie. Powinny być zapinane na rzep, wygodne, z miękką podeszwą i antypoślizgowe. Warto pamiętać, że nawet jeśli interesuje nas wyprawka do przedszkola dla 6 latka, to nawet wówczas nie należy kupować butów sznurowanych – ich założenie trwa zbyt długo.

Piżama

Najmłodszym należy kupić piżamkę z racji praktykowanego leżakowania, ale wyprawka do przedszkola dla 5 latka czy 6 latka nie musi już prawdopodobnie zawierać tego elementu. Pamiętajmy, że piżamka powinna być przewiewna i wyprodukowana z naturalnej bawełny.

Worek

Na piżamkę, zapasowe ubranka albo inne akcesoria – tu już zadecyduje personel przedszkola. Pamiętaj, że wyprawki dzieci mogą być podobne – oznacz zatem worek ciekawą naszywką, która umożliwi dziecku łatwe rozpoznanie swojej rzeczy.

Ręcznik

Kompletna wyprawka do przedszkola dla 3 latka, jak i dla starszych dzieci, powinna zawierać mały ręczniczek, również specjalnie oznaczony. Najlepiej byłoby, gdyby był to ręcznik najmniejszych rozmiarów, ponieważ posługiwanie się większym może przysporzyć dziecku sporo trudności.

Gumki i spinki do włosów

Jeśli wyprawiasz do przedszkola córeczkę, to koniecznie zadbaj o odpowiedni zapas spinek i gumek do włosów. Takie elementy błyskawicznie się gubią, a włosy wpadające do oczu to żadna przyjemność.

Pluszak

Żadna wyprawka do przedszkola nie jest kompletna bez tego ważnego elementu. Pluszak – oczywiście ten domowy, ulubiony, jest wspaniałym pocieszycielem 3-letniego dziecka w okresie adaptacji, a i wyprawka do przedszkola dla 6 latka musi go zawierać. W większości placówek publicznych dzieci mogą zabierać swoje ulubione pluszaki codziennie, a raz w tygodniu – dodatkowo jakąś inną zabawkę. To najwygodniejsze dla wszystkich rozwiązanie.

Przybory do mycia zębów

Pasta do zębów, oznaczony kubek i miękka szczoteczka z ulubionym bohaterem – każda wyprawka do przedszkola powinna zawierać te higieniczne przybory. Już nawet w grupach 3-latków zwraca się uwagę na nawyk regularnego mycia zębów, co oczywiście znacznie redukuje ryzyko wystąpienia próchnicy. Pamiętaj także, aby co trzy miesiące dostarczać do przedszkola nową szczoteczkę. 

Plecaczek

Dzięki niemu maluch poczuje się naprawdę „dorosły” – warto więc go zakupić nawet, jeśli ma być w nim zaledwie zapasowe ubranko.

Poduszeczka

Wyprawka do przedszkola musi zawierać także poduszkę – oczywiście podpisaną albo z haftem z imieniem i pierwszą literą nazwiska dziecka. 


Wyprawka do przedszkola – dodatkowe gadżety
Niestety, wspomniane zakupy z całą pewnością nie będą jedynymi. Ponadto wielu rodziców czeka jeszcze zakup różnego typu kredek, kartek, farbek, plastelin, kubeczków i pisaków. Nie kupuj ich jednak do czasu pierwszego, organizacyjnego spotkania w przedszkolu – może się wówczas okazać, że wyprawka do przedszkola jest inna, niż sądziłaś.

Mianowicie, wiele przedszkoli zwraca dużą uwagę na to, aby akcesoria dla dzieci były identyczne – oszczędza to personelowi konieczności rozwiązywania kłótni pt. „a ona ma moją kredkę z Elzą”. Może się zatem okazać, że rodzice wolą zrzucić się na wyprawkę, którą – w zwielokrotnionych ilościach, zakupi personel. 

Ponadto nie zawsze wyprawka do przedszkola publicznego jest obowiązkowa. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej to placówka powinna zakupić wszystkie akcesoria we własnym zakresie (pomijając dresiki, poduszki i inne wymienione wyżej). Przedszkola nie zawsze na to stać, więc zazwyczaj proszą rodziców o pomoc. Niemniej bardzo często wydatki rodziców sprowadzane są do niezbędnego minimum.
Autor: Karolina Wojtaś