Data publikacji:

Jakie zabawki dla dzieci z autyzmem?

Zabawki mogą być dużą pomocą dla dzieci ze spektrum autyzmu. Umiejętności społeczne, stymulacja sensoryczna czy kształtowanie mowy – najlepsze efekty osiągniesz, wspomagając rozwój poprzez zabawę. Dla dziecka będzie to przyjemne i bezpieczne, a przy okazji bardzo skuteczne. Żeby zorganizować rozwijającą rozrywkę, nie potrzebujesz drogich przedmiotów edukacyjnych. Wiedząc, jakie zabawki dla dzieci z autyzmem są dla nich najkorzystniejsze, a których unikać, łatwiej będzie ci zadbać o odpowiednie wsparcie.
jakie zabawki dla dzieci z autyzmem

Jakie zabawki dla dzieci z autyzmem wybierać?

Zabawek dla dzieci ze spektrum autyzmu nie musisz kupować w specjalnych sklepach, jednak warto wybierać je świadomie. O ile neurotypowe maluchy w naturalny sposób czerpią z otoczenia wszystko, czego potrzebują do rozwoju poszczególnych obszarów życia, tak dzieci o specjalnych potrzebach wymagają bardzo świadomego zaangażowania opiekunów oraz wiedzy o tym, jakie zabawki dla dzieci z autyzmem są najkorzystniejsze.
Jakie zabawki wybierać dla dziecka autystycznego? Zależy to od jego potrzeb. Powinny one stymulować obszary, które aktualnie są problematyczne. Zabawą można skutecznie wspierać umiejętność współpracy, naukę odgrywania ról, pobudzać do aktywności fizycznej i rozwoju mowy, a także wspierać integrację sensoryczną, która bywa dla dzieci w spektrum bardzo poważnym problemem.

Książki a rozwój mowy dziecka z autyzmem

Wiele dzieci w spektrum autyzmu ma problem z rozwojem mowy. Nie bez powodu jego opóźnienie jest jednym z pierwszych sygnałów, które niepokoją rodziców małych dzieci i skłaniają do konsultacji ze specjalistą.
Rozważając, jakie zabawki dla dzieci z autyzmem będą wspierać rozwój mowy, nie sposób pominąć książek – to jedna z najskuteczniejszych pomocy. Nie chodzi tylko o czytanie ich przez rodzica. Ważne jest tak zwane aktywne czytanie, które tak naprawdę jest dobrą zabawą i nauką w jednym. Podczas tego procesu powinno znaleźć się miejsce na pokazywanie palcem rzeczy czy przedmiotów i zadawanie dziecku pytań (np. „co robi kot?”). Jeśli dziecku trudno skupić uwagę, pomocne będą elementy sensoryczne takie jak odmienne faktury czy dziurki. Korzystne są książki z prostymi wyrazami dźwiękonaśladowczymi, które łatwo powtórzyć, ilustracje powinny być proste i wyraźne. Do stymulowania rozwoju mowy idealnie nadają się książki tworzone przez specjalistów, na przykład serie „Jano i Wito” lub o Puciu.

Rozwój mowy – jakie zabawki dla dziecka autystycznego wybrać?

Oprócz książek warto sięgnąć po typowe zabawki. Idealnie sprawdzą się figurki zwierząt i przedmiotów oraz specjalnie przygotowane do nich karty, które możesz wykonać samodzielnie. Taki zestaw oferuje wiele możliwości zabawy, która rozwija słownictwo nie tylko przez obrazki, ale też poprzez kontakt z konkretnym przedmiotem. Można bawić się w dźwięki wydawane przez zwierzęta, narzędzia lub instrumenty i w ten sposób pomagać dziecku w wymowie pierwszych słów. Logopedzi zalecają również wszelkie zabawy, które ćwiczą aparat mowy i oddech – robienie baniek mydlanych, specjalne dmuchawki logopedyczne czy zabawy z lusterkiem.

Jakie zabawki stymulujące rozwój społeczny dla dzieci autystycznych są najlepsze?

Rozwój społeczny bywa najtrudniejszym z obszarów dla dzieci w spektrum. Jakie zabawki dla dzieci z autyzmem pomagają ćwiczyć umiejętności społeczne? Bardzo korzystne są zabawy w odgrywanie ról, które pozwalają w bezpiecznych warunkach ćwiczyć różne sytuacje społeczne. W tej kategorii mieszczą się wszystkie zabawki, które umożliwiają naśladowanie zawodów czy domowych obowiązków, ale też lalki czy pluszaki.
Przy okazji takiej zabawy wiele dzieci otwiera się i odreagowuje również trudne wydarzenia, które je spotkały lub których były świadkami. Jeśli zastanawiasz się, jakie konkretnie zabawki dla dziecka autystycznego kupić, rozważ domek dla lalek, sklep lub stragan, akcesoria lekarza czy policjanta, kuchnię, kawiarnię, narzędzia, serwis do herbaty czy dzidziusia z akcesoriami. Wybór jest naprawdę ogromny, więc zastanów się, co może zainteresować dziecko. Na początku może mu być bardzo trudno zaangażować się w taką zabawę, ale warto być wytrwałym i co jakiś czas proponować ją ponownie.
Odgrywanie ról to tylko jedna z metod stymulacji rozwoju społecznego. Jeśli zastanawiasz się, jakie jeszcze zabawki dla dzieci z autyzmem są wskazane, postaw na akcesoria do gier z rówieśnikami. Nawet zwykła piłka może okazać się świetnym narzędziem do nauki współpracy. Podobną funkcję pełnią gry planszowe, zwłaszcza kooperacyjne gry rodzinne.

Integracja sensoryczna a autyzm – jakie zabawki wybierać?

Dzieci ze spektrum potrzebują stymulacji sensorycznej. W tym przypadku to, jakie zabawki dla dzieci z autyzmem wybrać, najlepiej skonsultować ze specjalistą SI. Być może konieczne będą sprzęty takie jak specjalna domowa deskorolka, kołdra obciążeniowa czy masażery. Przede wszystkim trzeba jednak dowiedzieć się, jakie obszary wymagają stymulacji.
Bardzo przydatne są różnego rodzaju piłeczki o różnych fakturach, służące do zabawy i masażu, mata sensoryczna do chodzenia na boso, dysk sensoryczny, huśtawka-kokon, trampolina, równoważnia i deska do balansowania. Sensorycznie pobudzają również masy plastyczne, instrumenty muzyczne czy zabawa z zapachami.

Autyzm – jakie zabawki są niekorzystne?

Istnieje bardzo wiele zabawek stymulujących we właściwy sposób dzieci w spektrum. Istotna jest wnikliwa obserwacja, dzięki której dowiesz się, które z nich działają korzystnie w konkretnym przypadku. Warto też wiedzieć, jakie zabawki dla dzieci z autyzmem nie są dla nich wskazane. Mowa przede wszystkim o zabawkach interaktywnych, które szybko doprowadzą do przebodźcowania dziecka. Głośnie, agresywne dźwięki i migające światełka będą zdecydowanie złym pomysłem. Dobrze jest unikać również rzeczy słabej jakości – dzieci w spektrum autyzmu bardzo przywiązują się do przedmiotów, więc połamanie się ulubionej zabawki może być dla nich tragedią.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym