Data modyfikacji:

Książki dla 3-latka – ranking

Trzyletnie dziecko jest już zdecydowanie wyraźnie ciekawe świata. Powoli zaczyna zadawać coraz to bardziej skomplikowane pytania, na które rodzice nie zawsze znajdują dobre odpowiedzi. Z pomocą mogą przyjść książki dla dzieci, które w ciekawy sposób opisują rzeczy interesujące dla najmłodszych czytelników. Część z nich zawiera również atrakcyjne wizualnie ilustracje, które dodatkowo zwiększają zainteresowanie 3-latków. Sprawdźcie, jakie książeczki powinniście kupić swojej pociesze!
ksiązki dla 3 latka

Ranking książek dla 3-latka. Polecane tytuły

Wszystkie książki, jakie trafiły do tego zestawienia, dobierane były na podstawie moich preferencji oraz wedle popularności danych tytułów wśród użytkowników serwisu Ceneo.pl. Każda z książek oferuje też treści adekwatne dla młodszych czytelników i jest dostosowana do ich wieku.
  1. „Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci”, Marta Galewska-Kustra
  2. „Basia. Wielka księga o uczuciach”, Zofia Stanecka
  3. „Nie tylko robale. Mrówki, ślimaki, patyczaki i inne niesamowite zwierzaki”, Matt Robertson
  4. „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi”, Agata Romaniuk
  5. „Wiosna na ulicy Czereśniowej”, Rotraut Susanne Berner
  6. „Muminek i księżycowa przygoda”, Tove Jansson
  7. „Rok w lesie”, Emilia Dziubak
  8. „Wielka księga supermocy”, Susanna Isern, Rocio Bonilla

„Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci”, Marta Galewska-Kustra

Ranking książek dla 3-latka nie mógł się obejść bez obecności Pucia. Jest to zdecydowanie jeden z popularniejszych książkowych bohaterów, którego z pewnością doskonale znają zarówno dzieci, jak i rodzice. Polecić można właściwie wszystkie publikacje opowiadające o przygodach tej postaci, ale tym razem zdecydowałem się na wybór tego konkretnego tytułu.

Głównie dlatego, że większość książeczek o Puciu skierowana jest w stronę niemowlaków. Tymczasem „Pucio w mieście” z pewnością zainteresuje chłopców i dziewczynki, które ukończyły już trzeci rok życia. W środku znajdziecie nie tylko ciekawe opisy, ale także zabawy słowne i zagadki polegające na spostrzegawczości.

„Basia. Wielka księga o uczuciach”, Zofia Stanecka

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego dziecko na co dzień boryka się z różnymi emocjami, których jeszcze do końca nie rozumie. Niektóre pociechy są bardziej nieśmiałe, z kolei inne zastanawiają się, jak zareagować na widok smutnego człowieka. Z pomocą przychodzi niezastąpiona Basia, która w ciekawy sposób opowiada o uczuciach, dzięki czemu trzylatek szybciej może oswoić się z poszczególnymi zagadnieniami i łatwiej będzie mu rozumieć zachowanie otaczających go ludzi.

„Nie tylko robale. Mrówki, ślimaki, patyczaki i inne niesamowite zwierzaki”, Matt Robertson

Trzyletnie dzieci lubią, jak rodzice czytają im bajki na dobranoc, ale doskonale bawią się również wtedy, kiedy same mogą przeglądać ulubione książeczki. Taką możliwość daje im dzieło Matta Robertsona, które oferuje odpowiedni balans pomiędzy długością opisów a liczbą ilustracji. W chwili, gdy rodzic czyta dziecku o najpopularniejszych owadach i innych robakach, jego pociecha może przeglądać poszczególne obrazki, żeby lepiej przyswajać zdobytą wiedzę.

„Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi”, Agata Romaniuk

W tym przypadku mamy do czynienia z trochę bardziej rozbudowaną beletrystyką, rozpisaną aż na prawie sto trzydzieści stron, na których oczywiście nie zabrakło też ilustracji. „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi” to zabawna opowieść o tytułowej Kociej Szajce oraz komisarzu Ludwiku Psocie i policjantce Walerce Koczy. Bohaterowie muszą rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia śledzi ze sklepu rybnego na ulicy Głębokiej. Bez nich nie może odbyć się bankiet w ratuszu!

„Wiosna na ulicy Czereśniowej”, Rotraut Susanne Berner

Dzieło Rotraut Susanne Berner to bardzo ciekawy przykład książki, w której nie ma żadnego tekstu, a historię bohaterów poznajemy wyłącznie z dużych ilustracji zajmujących całe kartki. W ten sposób rodzice razem ze swoimi maluchami mogą tworzyć własne opowieści na podstawie wydarzeń przedstawionych na poszczególnych rysunkach. „Wiosna na ulicy Czereśniowej” doskonale nadaje się do ćwiczenia kreatywności oraz spostrzegawczości.

„Muminek i księżycowa przygoda”, Tove Jansson

Czasami warto postawić też na odrobinę klasyki, a przygody Muminka zdecydowanie do takich się zaliczają. W tej książce autorstwa Tove Jansson śledzimy losy tytułowego bohatera, który wyrusza w podróż na Samotną Wyspę w poszukiwaniu skarbu. Kiedy jednak słońce zachodzi, rodzina Muminka zdana jest wyłącznie na światło księżyca. Książeczka zajmuje zaledwie trzydzieści dwie strony, na których tekst uzupełniany jest klimatycznymi obrazkami.

„Rok w lesie”, Emilia Dziubak

Podobnie jak wcześniej opisana „Wiosna na ulicy Czereśniowej”, książka Emilii Dziubak również bazuje wyłącznie na pełnowymiarowych ilustracjach. W tym przypadku autorka zabrała dzieci na wycieczkę do lasu, przedstawiając na kolejnych stronach, jak zmienia się tamtejsza flora w zależności od pory roku. Dzieci mogą również poznać występujące w lesie zwierzęta oraz przyjrzeć się ich zachowaniom. Trzeba też przyznać, że ilustracje prezentują się przepięknie!

„Wielka księga supermocy”, Susanna Isern, Rocio Bonilla

Jeśli szukacie wartościowej książki dla swojej pociechy, to koniecznie powinniście zainteresować się tym tytułem. „Wielka księga supermocy” została przygotowana przez psycholożkę, która od lat specjalizuje się w tworzeniu książek dla najmłodszych. W tej publikacji Susanna Isern skupiła się na istotnych rzeczach dla rozwoju dziecka, jak np. odwaga, kreatywność, cierpliwość czy optymizm.
Autor: Łukasz Morawski