Data publikacji:

Jakie książki dla 4-latka wybrać?

W wieku 4 lat większość dzieci uwielbia czas spędzany przy książeczkach. Sprawdzą się te do samodzielnego rozwiązywania, jak również do czytania z rodzicem. Wielu 4-latków podejmuje już próby rozpoznawania liter, a nawet składania ich w wyrazy. Podpowiadamy, jakie książki dla 4-latka warto wybrać. Wspólne wyprawy do biblioteki i zasiadanie do książeczek pomoże dziecku w rozwijaniu zainteresowań.
dziewczynka czytająca książkę

Książeczki z zadaniami dla 4-latka

Dzieci w wieku 4 lat lubią kolorować i naklejać naklejki. Książeczki edukacyjne z zadaniami są świetnym pomysłem na wspólne spędzanie czasu. Wybierając książeczki dla dziecka w danym wieku, możemy mieć pewność, że zadania są dostosowane do potrzeb oraz możliwości dziecka i efektywnie wspomagają rozwój. Uczą rozpoznawania kolorów, kształtów, ćwiczą orientację przestrzenną czy pierwsze pisanie szlaczków po śladzie.

Książki do nauki czytania dla 4-latka

Umiejętność samodzielnego czytania rozwija się zwykle u dziecka 5–7-letniego, jednak już 4-latki coraz chętniej sięgają do książek i próbują rozpoznawać litery. Oczywiście, takie pierwsze książeczki powinny zawierać minimalną ilość tekstu, ze zdecydowaną przewagą obrazków. Ważne jest, aby litery były duże, a historie zabawne, ale jednak proste i nieodciągające uwagi od treści. Na etapie 4 lat czytanie będzie raczej stanowiło próby rozpoznawania liter czy pierwsze czytanie krótkich wyrazów niż zmierzanie się ze zdaniami.

„Kicia Kocia”

Seria niewielkich książeczek opowiadających o przygodach małej, sympatycznej kotki i jej przyjaciół. Opowieści bawią, uczą wielu czynności i zachowań. Książeczki posiadają elementy do kolorowania, otwierane okienka, a także słownictwo w języku angielskim. Kolekcję książeczek wzbogacają również urocze maskotki.

„Czytam sobie”

Z dzieckiem 4-letnim, szczególnie zainteresowanym czytaniem, można sięgnąć po książki z serii „Czytam sobie”. Jest to seria książek, która genialnie wspiera przedszkolaków w nauce czytania, skutecznie zachęcając ich do tego. „Czytam sobie” jest programem wspierającym naukę czytania dla dzieci 5–7-letnich, zawierającym trzy poziomy zaawansowania. Dziecko najpierw składa słowa, potem zdania, by w końcu móc się rozprawić z całymi stronami. Nie ma potrzeby, by nabywać całe serie, gdyż każda książeczka dotyczy oddzielnego opowiadania. Serie zawierają bardzo dużo tytułów, dzięki czemu każde dziecko może znaleźć coś dla siebie.

„Już czytam. Pierwsze czytanki”

Podobne poziomy trudności posiada seria „Już czytam. Pierwsze czytanki” wydawnictwa Zielona Sowa. W serii znajdują się dwa poziomy, w których pierwszy poziom jest poświęcony czytaniu globalnemu oraz sylabowemu, a także oglądaniu ilustracji. Na poziomie drugim dziecko poprzez głośne czytanie z osobą dorosłą może doskonalić umiejętność czytania.

Książki dla 4-latka na dobranoc

Przed snem sprawdzi się czytanie dłuższych książek, wydanych przede wszystkim w seriach. Tym sposobem pobudzamy w dziecku ciekawość poznawania kolejnych historii i opowieści.

„Mądra mysz”

Genialna edukacyjna seria książeczek do czytania 4-latkowi. Znajdziemy w nich przygody Zuzi oraz Maksa. Co więcej, książeczki są również wydane w cyklach „Mam przyjaciela…”, w których dziecko poznaje różne zawody (między innymi dentystkę, policjanta czy pszczelarza), a także „Maszyny i pojazdy” i „Dawniej i dziś”.

„Basia”

Kto jeszcze nie poznał przygód przesympatycznej i prześmiesznej Basi, musi koniecznie nadrobić. Dziewczynka doświadcza wielu przygód, które pomagają dziecku w zrozumieniu świata, bawią i cieszą, ale też pokazują, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Kto raz pozna Basię, będzie chciał razem z nią dowiadywać się wielu rzeczy, między innymi o przedszkolu, nowym braciszku, bałaganie, tańcu, koledze z Haiti, gotowaniu, alergii, biwaku, dentyście i wielu innych.

„Martynka”

Kolejna seria, tym razem opowiadająca o przygodach Martynki. Dzięki doświadczeniom dziewczynki mali czytelnicy poznają świat, rozwijają empatię, kreatywne myślenie i umiejętność czytania. Nade wszystko uczą i pokazują, co w życiu jest najważniejsze. Martynka zawsze potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji, nie poddaje się smutkom i pokonuje napotykane przeszkody.
Świetne są wspólne z 4-latkiem wyjścia do biblioteki i oczekiwanie na możliwość wypożyczenia następnych części.
Zdjęcie: Envato elements
Autor: Anna Chmielewska