Data modyfikacji:

Laptop dla dzieci. Jaki zabawkowy, a jaki dla ucznia?

Laptop to urządzenie, które warto sprezentować swojemu dziecku z wielu powodów. Przede wszystkim, w dzisiejszym świecie nowe technologie są nieodłącznym elementem naszego życia, dlatego już od najmłodszych lat warto oswajać dziecko z urządzeniami, które będą miały istotne znaczenia dla jego dorosłego życia. Jaki laptop wybrać dla najmłodszych, a jaki dla nieco starszych dzieci? Poznaj nasze rady.
laptop dla dzieci

Pierwszy laptop

Pierwszy dziecięcy laptop powinien być zabawką – urządzeniem edukacyjnym, które oprócz rozrywki będzie miało wpływ na rozwój twojego dziecka. Obecnie na rynku można znaleźć wiele takich laptopów  – zabawek z rozmaitymi funkcjami. Większość z nich posiada w swoim oprogramowaniu kilka gier, które stanowią świetną zabawę. To jednak nie wszystko. Dzięki różnych programom, zabawkowe laptopy pomagają dziecku nauczyć się alfabetu, liczenia,  rozpoznawania kolorów i kształtów, a także usprawniają jego pamięć.Przeczytaj także: Kiedy kupić dziecku telefon komórkowy?


Dostosowanie urządzenia do wieku dziecka

Podczas wyboru laptopa dla swojego malucha, warto wybrać sprzęt, który będzie dostosowany do jego wieku. W sklepach dostępne są laptopy już na kilku lub kilkunastomiesięcznych dzieci. Dla tych najmłodszych lepiej kupić proste w obsłudze urządzenie, które uczy podstawowych rzeczy, takich jak chwytanie czy naciskanie guzików. Starszym bardziej przyda się zaawansowany model, np. z opcją nauki angielskiego.

Wygląd laptopa


Wybór odpowiedniego designu również ma duże znaczenie. Dla dziewczynek rekomendujemy wzory z ulubionymi księżniczkami lub bohaterkami bajek, dla chłopców modele z superbohaterami lub samochodami. Miłośnicy uniwersalnych rozwiązań również znajdą modele skierowane do obu płci, np. białe z kolorowymi przyciskami.

Rozmiar ekranu

Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupu laptopa dla dziecka, to wielkość ekranu. Najbardziej popularne są ekrany o przekątnej 8 cali, ale oczywiście można wybrać także mniejsze i większe średnice. Warto jednak pamiętać, że większy rozmiar laptopa wpływa również na jego wagę, a przy tym urządzeniu łatwość jego przenoszenia ma duże znaczenie.

Funkcje dodatkowe

Obecność mikrofonu lub czujnika ruchu może okazać się bardzo przydatna. Takie opcje pozwalają na interaktywne zabawy, które wymagają od dziecka powtórzenia różnych słów lub wykonania konkretnych gestów.

Dla kogo laptop zabawka?

Laptop zabawka to świetnie urządzenie dla maluchów do 6. roku życia. Korzystanie z tego typu sprzętu jest doskonałą bazą do poznawania prawdziwych komputerów, a jednocześnie chroni dziecko przed dostępem do internetu i niewłaściwych treści.

Laptop dla ucznia

Dzieci powyżej 7 lat mogą nie być już zainteresowane zabawkowymi komputerami. W tym wieku warto nauczyć dziecko korzystania z prawdziwego laptopa. Komputer może być bardzo przydatny do nauki i rozwijania zainteresowań. Jaki model sprawdzi się dla ucznia?

Komputer w rozsądnej cenie

Wybierając laptop dla dziecka, warto skupić się na funkcjach, które naprawdę przydadzą się dziecku. Obecnie, bardzo popularnym zjawiskiem wśród dzieci i młodzieży jest uzależnienie od gier komputerowych, dlatego kupując komputer ze słabszą kartą graficzną, możesz zablokować możliwość odpalenia na komputerze niektórych gierek, co w konsekwencji może przynieść dużo korzyści twojemu dziecku. Komputer dla ucznia nie musi, a nawet nie powinien być drogi. Dzięki temu nie będziesz obawiać się o sprzęt, kiedy dziecko zechce zabrać go do szkoły. Podstawowy model, umożliwiający przeglądanie internetu, pisanie tekstów i posiadający inne podstawowe funkcje z pewnością wystarczy.

Lekki i wytrzymały

Kolejnym parametrem, który rodzic powinien wziąć pod uwagę kupując komputer dla dziecka, to jego waga. Lekki laptop nie będzie zagrożeniem dla kręgosłupa twojego malucha, przez co twoje dziecko będzie mogło go zabierać do szkoły lub do kolegów, jeśli będzie taka potrzeba.

Funkcjonalny laptop 2w1

Praktycznym wyborem jest zakup laptopa 2w1, posiadającego ekran dotykowy, który po odłączeniu od klawiatury może pełnić rolę tabletu. Takie urządzenie sprawdzi się, jeśli chcesz podarować swojemu dziecku urządzenie, które będzie mu służyć do nauki i do zabawy.

Dobrej jakości wyświetlacz

Tworzywo, z jakiego wykonany jest ekran komputera, ma wpływ na wzrok twojego dziecka, które będzie z niego korzystać. Rekomendujemy wybierać laptopy z matrycami IPS, które mają dobry kąt widzenia i perfekcyjnie odwzorowują kolory. W trosce o wzrok, ale także kręgosłup młodego użytkownika, zachęcamy do zakupu podstawki pod laptopa, dzięki której można ustawić odpowiednią wysokość ekranu.

Parametry komputera ucznia

Dziecku, uczniowi podstawówki, z pewnością wystarczą podstawowe parametry, które zagwarantują szybkie odtwarzanie multimediów i korzystanie z podstawowych programów. Optymalny będzie dwurdzeniowy procesor i 4 GB pamięci operacyjnej. 

Dodatkowe wyposażenie

Dla komfortu nauki na laptopie warto również uzupełnić zestaw ucznia o mysz i klawiaturę, które zapobiegną problemom z nadgarstkiem, jakie często zdarzają się osobom korzystającym z laptopów.


Przeczytaj także:
  1. Wybieramy laptop edukacyjny dla dzieci
  2. Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?
  3. Dziecięce gry na telefon - przegląd


Autor: Oliwia Stradowska