Data publikacji:

Zabawki dla dzieci z ADHD wspomagające koncentrację

Choć zabawa służy przede wszystkim rozrywce, można wykorzystać ją jako sposób wspomagania koncentracji i nauki społecznych kompetencji. W takim właśnie celu powstały zabawki dla dzieci z ADHD. Dowiedz się, jakie akcesoria dla dzieci nadpobudliwych ruchowo pomogą im trenować skupienie i zmniejszyć objawy dokuczliwej dolegliwości.
zabawki dla dzieci z adhd

Spis treści

 1. Co to jest ADHD?
 2. ADHD u dzieci. Jak rozpoznać?
 3. ADHD u dzieci. Choroba czy „brak wychowania”?
 4. Jak leczyć ADHD?
 5. Zabawki dla dzieci z ADHD – fidget toys
 6. Jakie zabawki dla dzieci z ADHD wybrać?
 7. Interaktywne zabawki dla dzieci z ADHD. Tak czy nie?
 8. Aktywność fizyczna dla dzieci z ADHD

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder) to zaburzenie, które pojawia się we wczesnym dzieciństwie. Obejmuje ono 3 grupy objawów: nadmierną ruchliwość, zaburzenia koncentracji uwagi i nadmierną impulsywność.

Aby spełnić kryteria rozpoznania zaburzenia, jego objawy muszą pojawić się u dziecka jeszcze przed 7. rokiem życia i trwać nieprzerwanie przez 6 miesięcy. Specyficzne dla ADHD u dzieci jest to, że jego symptomy pojawiają się w różnych środowiskach (nie tylko w domu, ale też np. w szkole).

Aby mieć podstawy ku temu, by zgłosić się z dzieckiem do specjalisty, trzeba bacznie obserwować jego zachowanie, biorąc pod uwagę grupy objawowe dotyczące ADHD. Co powinno zaniepokoić rodzica kilkulatka?

Objawy nadmiernej ruchliwości u dziecka z ADHD:

 • ciągłe pobudzenie, wiercenie,
 • bezustanne głośne zachowanie (dziecko nie mówi, tylko krzyczy),
 • niedostosowanie zachowania do okoliczności.

Objawy zaburzenia koncentracji:

 • dziecko nie słucha, co się do niego mówi,
 • ma problemy z zapamiętywaniem,
 • stale gubi rzeczy,
 • nie potrafi skoncentrować się na jednej czynności, rzadko doprowadza ją do końca,
 • ma problemy przy rozwiązywaniu zadań domowych,
 • unika wysiłku umysłowego,
 • łatwo rozprasza się na skutek bodźców zewnętrznych.

Objawy nadmiernej impulsywności:

 • wtrącanie się w rozmowy innych osób,
 • nadmierna gadatliwość,
 • nieumiejętność pracy w grupie,
 • odpowiadanie na pytanie zanim osoba pytająca skończy je zadawać.

Objawy ADHD u dzieci zauważane są najczęściej między 6., a 9. rokiem życia, kiedy maluch rozpoczyna naukę w szkole. Wtedy, gdy pojawiają się pierwsze poważne obowiązki i konieczność pracy w grupie może się okazać, że dziecko nie jest w stanie sprostać narzuconym rygorom.

Wiele osób zastanawia się, czy ADHD można leczyć. Przyjmuje się, że ta dolegliwość nie jest całkowicie uleczalna, jednak odpowiednio przeprowadzona terapia farmakologiczna i ćwiczenia behawioralne mogą zmniejszyć jej objawy. Symptomy ADHD słabną w wieku nastoletnim – dziecko wraz z wiekiem zauważa coraz więcej norm społecznych i naturalnie stara się ich przestrzegać.

Trzeba uświadomić sobie, że ADHD to nie efekt braku „twardej ręki” w wychowywaniu dziecka, jak twierdzą niektórzy. To zaburzenie, u podstaw którego leżą problemy neurologiczne. Najnowsze badania wskazują, że różne obszary mózgu u dzieci cierpiących na ADHD rozwijają się nierównomiernie, a skłonność do nadpobudliwości może być dziedziczna.


Przeczytaj także: Gry wspomagające naukę czytania


Ryzyko wystąpienia ADHD u dziecka zwiększa również szereg niedziedzicznych zdarzeń. Można do nich zaliczyć m.in. niedotlenienie okołoporodowe, urazy głowy, nieprawidłową dietę czy zatrucia metalami ciężkimi.

W łagodzeniu objawów ADHD u dziecka potrzebna jest współpraca całej rodziny. Duże znaczenie ma zarówno odpowiednio dostosowana farmakoterapia, jak również zabawy dla dzieci z ADHD, interwencje behawioralne i trenowanie umiejętności społecznych.

Jednym z najlepszych sposobów łagodzenia objawów ADHD w domowym zaciszu jest zabawa z dzieckiem, w której przemycisz ćwiczenia na koncentrację i cierpliwość. W tym celu sprawdzą się tzw. fidget toys, czyli „zabawki dla nerwowych”. Producenci dziecięcych gadżetów proponują coraz to nowsze akcesoria dla dzieci nadpobudliwych, mających problemy ze skupieniem uwagi.

Czy wiesz, że z pomocą odpowiednich zabawek możesz pomóc swojemu dziecku w pracy nad koncentracją i cierpliwością? Poznaj 5 gadżetów, które doceniło mnóstwo rodziców dzieci z ADHD.

1. Fidget spinner – zabawka dla dzieci z ADHD

To zestawienie musi otwierać zabawka, która zdobyła ogromną popularność nie tylko wśród dzieci z problemami. Fidget spinner to prosty gadżet, który znakomicie trenuje dziecięcą koncentrację, a na dodatek sprawia naprawdę sporo frajdy. Co ciekawe, ta zabawka powstała właśnie z myślą o dzieciach z ADHD.

2. Złączki – klocki dla dzieci z ADHD

Doskonałym ćwiczeniem na koncentrację będzie również układanie klocków. Dzieciom z ADHD często polecane są tzw. złączki – klocki przypominające kształtem małe rurki. Z ich pomocą można stworzyć imponujące budowle, których warunkiem jest maksymalne skupienie.

3. Antystresowy gniotek dla dzieci z ADHD

Wszelkie zabawki, które można ściskać w chwilach zbyt dużego napięcia doskonale sprawdzą się u dzieci z ADHD. Podczas terapii dzieci nadpobudliwych, gniotek może służyć jako nagroda w systemach wzmocnień.

4. Niewidzialna plastelina

Po co komu niewidzialna plastelina? Nie daj się zwieźć pozorom. Takie „miękkie szkło” będzie znakomitą atrakcją dla każdego malucha. Lepienie figurek wymaga od dziecka z ADHD kontentacji i precyzji – zwłaszcza, gdy plastelina jest transparentna.

5. Kreatywna piłeczka dla dzieci z ADHD

Piłeczka, którą można nie tylko rzucać, ale i dowolnie formować zajmie twoje dziecko na dłuższy czas. Kupując kilka sztuk, umożliwisz maluchowi tworzenie ciekawych konstrukcji – dzięki nietypowej formie, poszczególne piłeczki można ze sobą łączyć.

6. Gry planszowe dla dzieci z ADHD

Na rynku znajdziesz również sporo gier planszowych polegających na kreowaniu koncentracji. Planszówki to również świetny sposób na spędzenie chwil z dzieckiem i zacieśnianie więzi.
Często można spotkać się ze twierdzeniem, że zabawki emitujące zbyt wiele dźwięków i obrazów nie są dobrym wyborem dla dzieci z ADHD. Istotnie, dzieci z nadpobudliwością czują się źle w towarzystwie nadmiaru bodźców, które uniemożliwiają wyciszenie się. Postaraj się zachęcać swoje dziecko do prostych zabaw, a jednocześnie kontrolować czas, który spędza na oglądaniu bajek czy graniu w gry komputerowe.

Kolejnym sprawdzonym przez rodziców sposobem na „wymęczenie” dziecka nadpobudliwego jest zaoferowanie mu zajęć sportowych. Jeśli twojego dziecka jest wszędzie pełno, zabierz je na zajęcia z piłki nożnej czy karate. Sport to dobry sposób na rozładowanie stresów i napięć, a także naukę reguł i współpracy z grupą.

Terapia dziecka z ADHD to długotrwały proces, w którym bardzo ważne są obecność i zaangażowanie rodziców. Zabawki dla dzieci z ADHD oraz ciekawe formy spędzania czasu mogą okazać się bardzo cenną pomocą w łagodzeniu objawów zaburzenia.