Spis treści
- Co to jest ADHD?
- ADHD u dzieci. Jak rozpoznać?
- ADHD u dzieci. Choroba czy „brak wychowania”?
- Jak leczyć ADHD?
- Zabawki dla dzieci z ADHD – fidget toys
- Jakie zabawki dla dzieci z ADHD wybrać?
- Interaktywne zabawki dla dzieci z ADHD. Tak czy nie?
- Aktywność fizyczna dla dzieci z ADHD
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder) to zaburzenie, które pojawia się we wczesnym dzieciństwie. Obejmuje ono 3 grupy objawów: nadmierną ruchliwość, zaburzenia koncentracji uwagi i nadmierną impulsywność.
Aby spełnić kryteria rozpoznania zaburzenia, jego objawy muszą pojawić się u dziecka jeszcze przed 7. rokiem życia i trwać nieprzerwanie przez 6 miesięcy. Specyficzne dla ADHD u dzieci jest to, że jego symptomy pojawiają się w różnych środowiskach (nie tylko w domu, ale też np. w szkole).
Aby mieć podstawy ku temu, by zgłosić się z dzieckiem do specjalisty, trzeba bacznie obserwować jego zachowanie, biorąc pod uwagę grupy objawowe dotyczące ADHD. Co powinno zaniepokoić rodzica kilkulatka?
Objawy nadmiernej ruchliwości u dziecka z ADHD:
- ciągłe pobudzenie, wiercenie,
- bezustanne głośne zachowanie (dziecko nie mówi, tylko krzyczy),
- niedostosowanie zachowania do okoliczności.
Objawy zaburzenia koncentracji:
- dziecko nie słucha, co się do niego mówi,
- ma problemy z zapamiętywaniem,
- stale gubi rzeczy,
- nie potrafi skoncentrować się na jednej czynności, rzadko doprowadza ją do końca,
- ma problemy przy rozwiązywaniu zadań domowych,
- unika wysiłku umysłowego,
- łatwo rozprasza się na skutek bodźców zewnętrznych.
Objawy nadmiernej impulsywności:
- wtrącanie się w rozmowy innych osób,
- nadmierna gadatliwość,
- nieumiejętność pracy w grupie,
- odpowiadanie na pytanie zanim osoba pytająca skończy je zadawać.
Objawy ADHD u dzieci zauważane są najczęściej między 6., a 9. rokiem życia, kiedy maluch rozpoczyna naukę w szkole. Wtedy, gdy pojawiają się pierwsze poważne obowiązki i konieczność pracy w grupie może się okazać, że dziecko nie jest w stanie sprostać narzuconym rygorom.
Wiele osób zastanawia się, czy ADHD można leczyć. Przyjmuje się, że ta dolegliwość nie jest całkowicie uleczalna, jednak odpowiednio przeprowadzona terapia farmakologiczna i ćwiczenia behawioralne mogą zmniejszyć jej objawy. Symptomy ADHD słabną w wieku nastoletnim – dziecko wraz z wiekiem zauważa coraz więcej norm społecznych i naturalnie stara się ich przestrzegać.
Trzeba uświadomić sobie, że ADHD to nie efekt braku „twardej ręki” w wychowywaniu dziecka, jak twierdzą niektórzy. To zaburzenie, u podstaw którego leżą problemy neurologiczne. Najnowsze badania wskazują, że różne obszary mózgu u dzieci cierpiących na ADHD rozwijają się nierównomiernie, a skłonność do nadpobudliwości może być dziedziczna.
Przeczytaj także: Gry wspomagające naukę czytania
Ryzyko wystąpienia ADHD u dziecka zwiększa również szereg niedziedzicznych zdarzeń. Można do nich zaliczyć m.in. niedotlenienie okołoporodowe, urazy głowy, nieprawidłową dietę czy zatrucia metalami ciężkimi.
W łagodzeniu objawów ADHD u dziecka potrzebna jest współpraca całej rodziny. Duże znaczenie ma zarówno odpowiednio dostosowana farmakoterapia, jak również zabawy dla dzieci z ADHD, interwencje behawioralne i trenowanie umiejętności społecznych.
Jednym z najlepszych sposobów łagodzenia objawów ADHD w domowym zaciszu jest zabawa z dzieckiem, w której przemycisz ćwiczenia na koncentrację i cierpliwość. W tym celu sprawdzą się tzw. fidget toys, czyli „zabawki dla nerwowych”. Producenci dziecięcych gadżetów proponują coraz to nowsze akcesoria dla dzieci nadpobudliwych, mających problemy ze skupieniem uwagi.
Czy wiesz, że z pomocą odpowiednich zabawek możesz pomóc swojemu dziecku w pracy nad koncentracją i cierpliwością? Poznaj 5 gadżetów, które doceniło mnóstwo rodziców dzieci z ADHD.
1. Fidget spinner – zabawka dla dzieci z ADHD
To zestawienie musi otwierać zabawka, która zdobyła ogromną popularność nie tylko wśród dzieci z problemami. Fidget spinner to prosty gadżet, który znakomicie trenuje dziecięcą koncentrację, a na dodatek sprawia naprawdę sporo frajdy. Co ciekawe, ta zabawka powstała właśnie z myślą o dzieciach z ADHD.