Data modyfikacji:

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

Wybieracie się na rodzinny wypad na narty? Świetnie, jednak zanim zaczniecie kompletować cały sprzęt, przeczytajcie, jak dobrać narty dla dziecka. Dobrze dopasowane mogą rozbudzić miłość do szaleństw na śnieżnym stoku, źle – całkowicie zniechęcić do zabawy i aktywności. Odpowiednie buty i narty to także większe bezpieczeństwo dziecka, dlatego warto podejść do tematu z powagą, poświęcając zakupowi odpowiednio dużo czasu.
dziecko na nartach

Narty dla małego dziecka – jak je wybrać?

Byłoby cudownie, gdyby istniały proste wytyczne w kwestii wyboru nart dla dzieci. Tak jednak absolutnie nie jest – dużo zależy od wzrostu dziecka, jego wagi, ale przede wszystkim od śmiałości, pewności siebie i umiejętności. Oto, na co dokładnie należy zwracać uwagę:

Jaka długość nart dla dziecka?

Podstawowym błędem, jaki popełniają rodzice wybierający pierwsze narty dla dzieci, jest zakup nart zbyt długich. Warto zatem wyjaśnić, że stawiający swoje pierwsze kroki w tym sporcie maluch, zazwyczaj 3-5-letni, musi czuć się pewnie.

Narty dla 3-letniego dziecka powinny sięgać mu do pachy – dłuższe będą utrudniały zabawę, a to przecież o nią przede wszystkim chodzi. Dokładna długość takich nart to zazwyczaj około 60-80 cm.
Jeśli dziecko już jeździ i robi to dosyć sprawnie, można wybrać narty, które będą sięgały mu ramienia. Z kolei smyki, które naprawdę świetnie radzą sobie z poruszaniem się na stoku, mogą otrzymać narty sięgające nosa (czyli o około 10-15 cm krótsze od wzrostu dziecka).

Aby właściwie dobrać długość nart dla dziecka już wprawionego w tym zimowym sporcie, warto posłużyć się tabelką – jest to szczególnie istotne, jeśli kupujemy narty przez internet (koniecznie porównaj ceny na Ceneo):

Wzrost dziecka (cm) Długość nart (cm)
94 70-80
100 80-90
110 90-100
116 95-105
122 100-110
134 115-125
140 120-130
146 130-140
152 135-140
A co, kiedy wzrost dziecka plasuje się między pozycjami tabelki? Tutaj warto sugerować się umiejętnościami smyka.

Odpowiednie narty dziecięce dla wzrostu 130 cm będą miały długość 100-110 cm jeśli malec jest jeszcze dość ostrożny, ale już 115-125 cm jeżeli smyk świetnie radzi sobie na stoku. Analogicznie narty dla dziecka o wzroście 120 cm mogą mieć albo 95-105 cm, albo 100-110 cm.

Jak dobrać narty dla dzieci? Zwróć uwagę na taliowanie nart

Kupując narty dla małego dziecka, koniecznie zwróć uwagę na ich taliowanie, czyli promień skrętu. Idealny produkt dla rozpoczynającego narciarską przygodę malucha to narta carvingowa – jest ona nieco szersza od tych klasycznych, dzięki czemu dziecko czuje większą stabilność i nie boi się zjeżdżać.

Dodatkowym plusem jest także o wiele łatwiejsze skręcanie. Pamiętaj, że to właśnie zadbanie o tego typu drobiazgi może zdecydować o tym, czy dziecko będzie chciało wskoczyć w narty po raz kolejny.

Jakie wiązania nart dziecięcych?

Wiązania łączące buty z nartą są niezwykle ważne – w przypadku upadków, które przecież wliczone są w ten sport, odpowiednie wiązanie może zapobiec poważnych kontuzjom.

Narty dla małego dziecka zawsze powinny mieć wiązania bezpiecznikowe, czyli takie, które w przypadku upadku natychmiast wypinają buty z nart.
Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać narty dla dziecka pod względem wiązania, to pamiętaj, żeby kierować się skalą wypięcia liczoną w DIN.

Skala siły wypięcia zależy przede wszystkich od wagi małego narciarza. Przyjmuje się, że na 10 kilogramów masy ciała przypada 1 DIN - co oznacza, że wiązania u dziecka ważącego 25 kilogramów powinny wynosić około 2,5 DIN. Jednocześnie ważną rolę gra doświadczenie oraz wzrost. Jeśli zatem dziecko waży już nawet ponad 40 kilogramów, ale jeździ bardzo ostrożnie i jest raczej szczupłej budowy, to bardziej odpowiednie wiązania będą wynosić 3,5 DIN.

Jakie buty narciarskie dla dziecka?

Kupując narty dla małego dziecka, nie możemy oczywiście zapomnieć o butach. Od razu należy wspomnieć o dwóch ważnych zasadach. Po pierwsze, narty dla dzieci na zwykłe buty nadają się tylko i wyłącznie na przydomową, niską górkę, na której dziecko będzie zjeżdżało dwa czy trzy razy. To ich jedyne możliwe zastosowanie – założone na stoku mogą doprowadzić do poważnej kontuzji.
Po drugie, buty narciarskie nigdy nie mogą być kupowane na wyrost. Jeśli tak będzie, ruchy stóp nie będą pociągać za sobą nart, co sprawi, że jeżdżenie stanie się nieprzyjemne i niebezpieczne.

Dziecko może mieć luz w bucie, ale nie powinno swobodnie unosić pięt. Oczywiście równie fatalnym pomysłem jest założenie dziecku zbyt ciasnych butów narciarskich – wówczas może dojść do niedokrwienia i bólu stóp.

Jak mierzyć buty narciarskie, aby mieć pewność, że są dla dziecka idealne?

Przede wszystkim – zapomnij o zwykłej numeracji, która często nie ma pokrycia w butach narciarskich. Dobrym pomysłem jest wyjęcie wkładki z buta, który dziecko nosi na co dzień, a następnie zakup kilka par butów narciarskich online (w oparciu o długość wkładki) – oczywiście z zamiarem odesłania tych, które będą w nieodpowiednim rozmiarze.

Uwaga! Buty narciarskie mierzy się zawsze na narciarskie skarpety. Dziecko powinno móc swobodnie poruszać palcami, ale tzw. „luz” w butach nie może wynosić więcej niż 1 cm.

Jeśli kupujesz narty dla dziecka i „utknąłeś” przy butach, to mamy dla ciebie jeszcze kilka dodatkowych wskazówek.

Obuwie dla najmłodszych dzieci powinno być lekkie i niskie, o elastycznej skorupie i odchylanym tyle. W zupełności wystarczy też jedna klamra do zapięcia. Jeśli kupisz inne buty, nawet najlepsze narty dla małych dzieci nie zrekompensują tego błędu.

Starszym dzieciom nie kupuj butów dla dorosłych, ale obuwie narciarskie juniorskie, z trzema lub czterema klamrami. Mogą one wyglądać jak buty dla dorosłych, ale są znacznie lżejsze i wygodniejsze.

Narty biegowe dla dziecka – jakie wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jakie narty biegowe dla dziecka będą najlepsze, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość – tutaj wybór jest o wiele łatwiejszy. Narty powinny być po prostu krótkie (minimum 15 centymetrów krótsze od wzrostu dziecka), a buty są bardzo podobne do zwykłych, więc stosunkowo łatwo je kupić.

Pamiętaj jedynie, że narty biegowe dla dziecka powinny mieć specjalne łuski, które zapewnią większą przyczepność, a tym samym umożliwią jeszcze bardziej swobodną zabawę.

Jak dobrać narty dla dziecka - najczęściej zadawane pytania

Na co zwrócić uwagę wybierając narty dla dziecka?
Przy wyborze nart należy zwrócić uwagę na wzrost dziecka, jego wagę oraz poziom umiejętności narciarskich. Narty powinny być dopasowane do wieku i rozwoju dziecka, tak aby zapewniły mu odpowiednią stabilność i kontrolę.

Jakie są najważniejsze cechy nart dla dzieci?
Narty dla dzieci powinny być lekkie i łatwe w obsłudze. Narty nie powinny być ani za krótkie ani za długie.

Czy narty powinny być dopasowane indywidualnie dla każdego dziecka?
Tak, dzieci się od siebie różnią, stąd każde dziecko powinno mieć indywidualnie dopasowane narty. Zapewni to bezpieczeństwo jak i komfort jazdy. Warto skonsultować się z instruktorem narciarskim lub sprzedawcą specjalizującym się w sprzedaży nart dla dzieci.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.