Niezależnie od rodzaju sanek, na które się zdecydujesz, powinny one zawierać wszystkie niezbędne certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Certyfikat CE oznacza, że zostały one wyprodukowane zgodnie z normami Unii Europejskiej. TUV GS to dodatkowy, niemiecki certyfikat bezpieczeństwa, podobnie jak Oeko-Tex, który dotyczy materiałów wykorzystanych do produkcji sanek („Tekstylia godne zaufania”).
Aby zimowe szaleństwa były bezpieczne, stan sanek należy regularnie kontrolować. Rodzice powinni zwracać uwagę na stan płoz, a także i na to, czy sanki z czasem nie nabyły defektów (np. pęknięć czy wystających drzazg). Jeśli sanki zawierają elementy tekstylne, takie jak śpiworek, powinieneś pamiętać o regularnym czyszczeniu ich.
- Klasyczne sanki metalowe, drewniane lub metalowo-drewniane – w tej grupie znajdziesz sanki dla dzieci z różnych przedziałów wiekowych. Klasyczne sanki sprawdzą się zarówno w przypadku niemowlaka, jak i starszego brzdąca. Ceny zwykłych sanek, w zależności od ich wyposażenia, wahają się od około 50 do 150 złotych.
- Sanki imitujące skuter śnieżny, wykonane z tworzywa sztucznego – wyposażone w kierownicę, pozwalają na komfortową jazdę i dokładne manewrowanie. Po tego rodzaju sanki mogą sięgnąć dzieci w wieku szkolnym. Warto pamiętać, że ten model sanek jest najdroższy ze wszystkich.