Data modyfikacji:

O czym świadczy mruganie oczami u dziecka? Co należy wiedzieć?

Wzmożone mruganie oczami u dziecka zwraca uwagę rodziców i opiekunów i zwykle wywołuje niepokój. Chcąc zmniejszyć dyskomfort u dziecka, dobrze jest wiedzieć, z czego wynika częste mruganie oczami u dziecka, co należy wtedy robić i czy stan ten wymaga konsultacji lekarskiej. Czy może zdarzyć się, że jedno dziecko będzie mrugać częściej, a inne rzadziej?
mruganie oczami u dziecka

Mruganie u dziecka przyczyny

Jeśli dziecko nadmiernie mruga oczami, ważna jest obserwacja rodziców, w jakich sytuacjach mruganie nasila się oraz czy dziecko zaciska wtedy mocniej powieki. Możemy to zauważyć szczególnie przed ekranem telewizora, bądź monitorem komputera podczas oglądania bajek. Intensyfikuje się to zwłaszcza podczas długiego oglądania. Wzmożone mruganie może pojawić się również w trakcie użytkowania połyskujących efektami świetlnymi zabawek. Sprawy nie ułatwia korzystanie ze smartfonów czy granie w gry komputerowe. Jednak, problem mrugania oczami u dziecka występuje czasami w zwykłym, codziennym funkcjonowaniu, gdy dziecko nie ma większej styczności z ekranami. Przyczyn takiego stanu może być wiele i trudno jest je jednoznacznie wskazać
  • Postępująca wada wzroku – w tym przypadku możemy sprawdzić czy dziecko dobrze widzi z bliska i z daleka, jednak szczegółowa ocena wady należy do okulisty. Przyczyną nadmiernego mrugania oczami u dziecka jest bardzo często krótkowzroczność i dotyczy zwłaszcza małych dzieci, które nie potrafią zakomunikować o doświadczanych trudnościach.
  • Stan zapalny spojówek – przebiegający zwłaszcza w nietypowy sposób, bez zaczerwienienia oczu czy ropnej wydzieliny. Nadmierne mruganie i zaciskanie powiek jest wtedy reakcją na nieprzyjemne odczucie swędzenia.
  • Nadmierna nerwowość – zwłaszcza u dziecka starszego i szczególnie w sytuacjach wiążących się ze zwiększonym napięciem emocjonalnym.
  • Alergia lub nietolerancja pokarmowa – mruganie towarzyszy zwykle innym objawom, między innymi katarowi czy kaszlowi. Ponieważ u bardzo małych dzieci niemożliwa jest diagnostyka alergologiczna, cenne są obserwacje osób najbliższych. Czynnikami uczulającymi są najczęściej produkty spożywcze, ale również roztocza czy sierść zwierząt.
  • Pasożyty – mruganie oczami u dziecka związane jest z obecnością zwykle lamblii. Najczęściej towarzyszą temu inne dolegliwości w postaci nudności czy bólów brzucha. Wtedy niezbędna jest konsultacja lekarska i skierowanie na niezbędne badania.
  • Nadmierne mruganie u dziecka co robić

    Ponieważ przyczyn mrugania oczami u dziecka może być wiele, konieczne jest podjęcie różnorodnych działań. W pierwszej kolejności powinna być to wizyta u pediatry, który może zdiagnozować wirusowe zapalenie spojówek i przepisać odpowiedni lek. W dalszej kolejności  dobrze jest zadbać o konsultację okulistyczną. Specjalista przeprowadzi badania, w tym oceni ostrość wzroku. Ważne jest przekazanie informacji, w jakich sytuacjach pojawia się nadmierne mruganie (na przykład podczas rysowania, czytania książeczek, oglądania bajek). W przypadku wykrycia wady konieczne będzie zastosowanie szkieł korekcyjnych. Z kolei przyczyna w postaci nietolerancji pokarmowej lub alergii będzie możliwa do zdiagnozowania przez specjalistę alergologa. Z pewnością nie należy pozostawiać problemu nierozwiązanego lub zakładać, że dziecko po prostu tak ma.

    Częste mruganie oczami u dziecka a tiki nerwowe

    Mruganie oczami u dziecka można rozważyć w kategorii tików nerwowych szczególnie w sytuacji, gdy inne ewentualne przyczyny o podłożu medycznym (wada wzroku, choroby, alergie) zostały wykluczone. Mruganie jest wtedy tikiem nerwowym występujących zwłaszcza w sytuacjach stresowych. Natomiast, sam tik nerwowy jest niczym innym jak reakcją rozładowywania przez układ nerwowy napięcia emocjonalnego. Tiki nie pojawiają się wtedy w ciągu dnia ze stałą częstotliwością, tylko nasilają się w związku z odczuwaniem dużego napięcia. Dziecko nie kontroluje mrugania, a ponadto mogą towarzyszyć temu inne ruchy ciała, między innymi kończyn czy głowy. Tiki takie należy skonsultować i omówić z psychologiem dziecięcym. Bardzo często podjęta terapia przynosi zadowalające efekty, skutecznie pomagając w wyciszaniu tików.
    W skrajnych przypadkach tiki mogą być również symptomem padaczki lub zespołu Tourette`a i wymagają konsultacji neurologicznej.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Chmielewska