Data publikacji:

Co robić, gdy niemowlę budzi się z płaczem?

„Dlaczego niemowlę budzi się z płaczem?” – to pytanie zadaje sobie naprawdę wielu bardzo zmęczonych i zmartwionych rodziców niemowlaków. Niestety, odpowiedź nigdy nie jest jednoznaczna. Poznaj możliwe przyczyny nocnych aktów rozpaczy i sprawdź, co możesz w takiej sytuacji zrobić.

niemowlę budzi się z płaczem

Niemowlę budzi się z płaczem, bo chce ci coś zakomunikować

Dla dorosłego człowieka płacz jest oznaką wyjątkowo negatywnego stanu psychicznego – pojawia się tylko, kiedy jesteśmy bardzo smutni, bezradni, rozgoryczeni albo rozczarowani. Dlatego też, kiedy płacze małe dziecko, wielu rodziców zaczyna się niepokoić. Pojawiają się pytania, dlaczego niemowlę budzi się z płaczem, a nie ot tak, po prostu. 
Należy jednak pamiętać, że powody płaczu u niemowlaka są zupełnie inne niż u dorosłego. Niemowlę nie umie powiedzieć: „jestem głodny”, „pobaw się ze mną”, „boję się” czy zapytać „czy ktoś widział mamę?”. Płacz tak malutkiego dziecka nie oznacza, że dzieje mu się krzywda, ale że odczuwa dyskomfort i chce o tym poinformować. 


Przeczytaj także: Bolesne ząbkowanie - jak pomóc dziecku?


Skoro zatem już wiesz, że to, że niemowlę budzi się z płaczem – w nocy lub w dzień, nie oznacza niczego złego, to czas na ustalenie, co chce ci powiedzieć twoja pociecha. 

Gdy niemowlę budzi się z płaczem, to chce ci powiedzieć, że…

  • „Jestem głodny”

Gdy 3-miesięczne niemowlę budzi się z płaczem, w zasadzie śmiało możesz założyć, że chodzi o głód – takie maluszki potrzebują małych, ale częstych porcji jedzenia. 

Jeśli głód budzi bardzo małe dziecko, to niewiele z tym zrobisz – z czasem sytuacja sama ulegnie poprawie. Gdy to jednak nie następuje i np. 8-miesięczne budzi się z płaczem na mleko i to nawet dwu czy trzykrotnie w ciągu nocy, to możesz zacząć je trochę „oszukiwać”, stopniowo dolewając do butelki coraz więcej wody. Z czasem zaczniesz podawać samą wodę, a maluch przestanie budzić się na nocne podjadanie.

  • „Mam pełną pieluszkę”

Nowoczesne pieluszki świetnie izolują skórę dziecka od moczu, co nie oznacza jednak, że zupełnie niwelują dyskomfort. Dlatego zawsze, gdy niemowlę budzi się z płaczem, upewniaj się, czy przypadkiem nie trzeba go przewinąć. Pamiętaj też, że najmłodsze dzieci mogą robić przez sen także kupkę, która szybko podrażnia skórę. 

  • „Jest mi za gorąco”

Byłoby wspaniale, gdyby rodzice stosowali się do zasad ustanawianych przez specjalistów i utrzymywali w sypialniach dzieci temperaturę od 18 do 20 stopni Celsjusza. Niestety zazwyczaj się tak nie dzieje albo – gdy już się stosują, i tak zbyt grubo ubierają pociechę.

Gdy niemowlę budzi się z płaczem, choć wszystkie jego potrzeby wydają się być zaspokojone, warto zwrócić uwagę na temperaturę. Nie bój się też zdjąć dziecku skarpetek czy przebrać go w bodziaka z krótkimi rękawkami.

  • „Jest mi niewygodnie!”

Zbyt ciasne śpiochy, utknięcie rączki czy nóżki między szczebelkami łóżeczka, obrócenie się w poprzek i brak miejsca – powodów, przez które dziecku jest niewygodnie, może być naprawdę sporo. Pamiętaj, że malutkie dziecko nie obudzi się i pomyśli: „znowu mi ręka zdrętwiała, muszę poczekać!”, tylko natychmiast poinformuje rodziców, że coś jest nie tak.

  • „Swędzi mnie i boli!”

Jeśli 5-miesięczne niemowlę budzi się z płaczem, to śmiało można założyć, że chodzi o zbliżające się ząbkowanie. Proces ten już na wiele tygodni przed pojawieniem się pierwszego ząbka powoduje olbrzymi dyskomfort – dziąsełka swędzą i bolą, uniemożliwiając maluszkowi swobodny wypoczynek. Rozwiązaniem może być posmarowanie dziąseł specjalną maścią albo podanie dziecku leku przeciwbólowego.

  • „Źle się czuję!”

Niestety – gdy niemowlę budzi się z płaczem, nie można wykluczyć także choroby. Miej pod ręką termometr, sprawdź też, czy nosek malucha nie jest zapchany.