Ciąża to czas wyjątkowy – nie tylko ze względu na oczekiwanie na nowego członka rodziny. To również bardzo specyficzny okres dla kobiecego ciała, które w trakcie 9 miesięcy intensywnie się zmienia. Procesy zachodzące w układzie hormonalnym mogą przyczynić się do niepożądanych pamiątek po „stanie błogosławionym” – jedną z nich jest ostuda ciążowa. Dowiedz się, czym jest, jak jej zapobiegać i skutecznie leczyć.
Ostuda ciążowa to popularne określenie melanodermii, czyli przebarwień pojawiających się głównie w okolicach twarzy. Zmiany barwnikowe mają brązowy lub szarawy kolor oraz przybierają nieregularne kształty. Choć ostuda ciążowa nie wiąże się z dolegliwościami takimi, jak świąd czy pieczenie, dla przyszłych mam stanowi duży problem natury estetycznej.
Przyczyną ostudy w ciąży są zmiany hormonalne zachodzące w ciele ciężarnej kobiety. Wzrost poziomu progesteronu, estrogenu oraz MSH sprawia, że dochodzi do wzrostu aktywności melanocytów – komórek produkujących barwnik w skórze. Ekspozycja skóry na działanie promieni UV powoduje wówczas nierównomierne jej opalenie, czego efektem są właśnie plamy na twarzy.
Niestety, ostuda to dolegliwość, która może spotkać każdą przyszłą mamę. Niektóre panie są na nią narażone w szczególności. Należą do nich:
Zachowanie odpowiednich środków ostrożności może ustrzec cię przed nieestetycznymi plamami ciążowymi. Najważniejszym działaniem zapobiegającym ostudzie jest ochrona skóry przed działaniem promieni UV, które powodują utrwalanie zmian barwnikowych.
Unikaj ekspozycji skóry na słońce w godzinach największego nasłonecznienia – zwłaszcza w okresie letnim.
Gdy wychodzisz na wiosenny i letni spacer, zakładaj kapelusz lub czapkę.
Chroń skórę twarzy za pomocą kremów z filtrami SPF, niezależnie od aktualnej pory roku. Ostuda może dopaść cię nawet jesienią i zimą.
Podczas pobytu na plaży, nakładaj preparaty ochronne na skórę częściej niż zwykle – najlepiej co 2-3 godziny.
Najlepszym sposobem na ochronę przeciwsłoneczną w ciąży będzie używanie kosmetyków z filtrami mineralnymi, które nie są kumulowane w organizmie. Przed zakupem produktu ochronnego dokładnie sprawdź, czy mogą używać go kobiety ciężarne.
Co zrobić, gdy ostuda już się pojawi? Dobra wiadomość jest taka, że w wielu przypadkach zmiany barwnikowe znikają samoistnie tuż po porodzie i uregulowaniu gospodarki hormonalnej. Zdarza się jednak, że plamy są widoczne na skórze przez długi czas po rozwiązaniu – wówczas warto udać się do dermatologa, który zaproponuje najlepszy sposób leczenia ostudy.
Ostudę ciążową często leczy się kortykosteroidami i hydrochinonami. Kremy posiadające te składniki mają działanie silnie rozjaśniające. Z ostudą pozostałą po ciąży można walczyć również za pomocą zabiegów kosmetycznych, takich jak mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny oraz peelingi chemiczne.
Aby wspomóc przywracanie jednolitego kolorytu skórze w domowych warunkach, warto sięgnąć po kosmetyki zawierające delikatne kwasy, np. kwas migdałowy. Kwasy powodują stopniowe złuszczanie naskórka. Znajdziesz je w rozjaśniającym serum, kremach i żelach do mycia twarzy, a także w maseczkach.
Pamiętaj, że stosowanie kosmetyków i leków o działaniu rozjaśniającym i złuszczającym można rozpocząć dopiero po narodzinach dziecka. Ich używanie w trakcie ciąży może poważnie zagrozić płodowi. Aby zmniejszyć widoczność plam ostudowych oczekując na dziecko, po prostu ukrywaj je pod makijażem.
Jeśli koniecznie chcesz zacząć walczyć z ostudą jeszcze w ciąży, wypróbuj naturalne sposoby rozjaśniania przebarwień skórnych. Domowe kosmetyki przygotujesz z pomocą produktów, które na pewno znajdziesz w swojej kuchni. Prostym sposobem na przywrócenie skórze jednolitego kolorytu jest smarowanie zmian sokiem z cytryny. Kojąco-rozjaśniającą maskę na twarz przygotujesz natomiast z maślanki, odrobiny soku cytrynowego i szczypty mąki ziemniaczanej.
Ostuda ciążowa to nie jedyna zmora przyszłych mam. Choć często można usłyszeć, że kobieta w ciąży wygląda kwitnąco, w rzeczywistości ten odmienny dla organizmu stan zwykle wiąże się z różnymi problemami skórnymi.
Do innych kłopotów urodowych, na które uskarżają się kobiety w ciąży, zaliczyć można trądzik i nadmierne przetłuszczanie cery bądź przeciwnie – jej przesuszenie i łuszczenie. Potrzeby twojej skóry w ciąży mogą się drastycznie zmienić, dlatego w trakcie tych 9 miesięcy należy bacznie ją obserwować i dopasować sposób jej pielęgnacji.
Pamiętaj, że w okresie ciąży należy bezwzględnie wstrzymać się od stosowania kosmetyków zawierających witaminę A i jej pochodne, kwas salicylowy, tetracykliny, niektóre oleje eteryczne, fluor oraz kwasy owocowe AHA w dużych stężeniach. Wieść o ciąży to najlepszy moment na dokładne przeanalizowanie zawartości kosmetyczki pod kątem bezpieczeństwa produktów.