Data publikacji:

Najlepsze pamiątki na chrzest

Chrzest święty to wyjątkowy dzień dla każdej rodziny. Nic dziwnego: to moment, w którym dziecko staje się członkiem Kościoła. Pamiątki na chrzest są więc bardzo ważne, ponieważ upamiętniają to wydarzenie. Na jakie pamiątki na chrzest warto zatem zwrócić uwagę? Jakie upominki są najpopularniejsze i dlaczego? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej na temat najlepszych pamiątek chrztu dla chłopca i dla dziewczynki.
najlepsze pamiątki na chrzest

Pamiątki na chrzest – czym się kierować przy ich wyborze?

Wybór odpowiedniej pamiątki chrztu świętego to niełatwe zadanie. Prezent ma być niepowtarzalny i wyjątkowy, a przede wszystkim –pamiątką na całe życie. Jeśli chcesz, aby upominek od ciebie spełniał takie założenie, powinieneś zdecydować się na coś bardziej uniwersalnego. Maty służące rozwojowi malucha, maskotki, chodziki i ubranka są oczywiście dobrym pomysłem na upominek, jednak nie będą to pamiątki chrztu świętego na wiele lat.
Zamiast tego wybierz coś, co będzie przypominało dziecku lub jego rodzinie o tym szczególnym dniu. Pamiątki bardzo się sprawdzają, ponieważ mogą być trzymane przez wiele lat i przechodzić z pokolenia na pokolenie.
Zawsze też możesz zapytać rodziców maluszka, czy mają jakieś specjale życzenia, jeśli chodzi o pamiątkę na chrzest. Niektórzy chętnie dzielą się swoimi preferencjami, dzięki czemu wybór odpowiedniego upominku jest banalnie prosty.
Najlepsze pamiątki na chrzest to przede wszystkim te, które będą ładnie się prezentowały i będą wykonane z dobrej jakości materiałów. Dobrze sprawdzają się na przykład ręcznie robione ozdoby lub też pamiątki, które można personalizować.

„Koperta”

Włożenie pieniędzy do tak zwanej koperty to od wielu lat najpopularniejszy prezent na chrzest. Chociaż same banknoty trudno uznać za pamiątkę tego typu wydarzenia, zawsze można zadbać o odpowiednią oprawę pieniędzy. Bo kto powiedział, że koperta musi wyglądać standardowo, czyli nudno? Co więcej – to wcale nie musi być koperta, szczególnie jeśli ma być pamiątką na chrzest. Bardzo dobrym pomysłem będzie wybranie ozdobnego pudełka, a nawet szkatułki, do której włożysz pieniądze. Nawet jeśli zostaną one wydane, pozostanie po nich ślad.
Bliższa rodzina chrzczonego dziecka wkłada do koperty około 300 zł, chociaż zdarzają się też nieco wyższe kwoty, dochodzące do 500, a nawet 600 zł. Chrzestni zazwyczaj zostawiają 300–500 zł, chociaż zdarzają się przypadki wręczenia nawet ponad 1000 zł. Dalsza rodzina i zaproszeni znajomi często wręczają około 100–200 zł. Oczywiście wszystkie te przedziały są orientacyjne i dużo zależy od samej rodziny chrzczonego dziecka. Warto zatem wcześniej rozeznać się wśród najbliższych, kto i ile planuje zostawić na chrzciny.

Biżuteria z grawerowaniem

Wręczenie biżuterii jako pamiątki na chrzest to równie popularny wybór, co wręczenie koperty z pieniędzmi. Często jest to złoty lub srebrny łańcuszek, a w przypadku dziewczynek pierścionek lub kolczyki. Wybierając biżuterię jako pamiątkę chrztu dla chłopca lub dziewczynki, warto pokusić się o wygrawerowanie imienia dziecka oraz daty przyjęcia pierwszego sakramentu.

Medalik

Medalik to popularna pamiątka na chrzest, którą możesz podarować dziecku. Najczęściej wybierany jest medalik świętego patrona dziecka, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na uniwersalny medalik z podobizną Matki Boskiej.

Krzyżyk

Krzyżyk to kolejny element, który często gości na liście prezentów na chrzest. Warto przy tym pamiętać, że nie musi być to duży i ozdobny krzyż, a raczej skromny symbol wiary, który będzie przypominał dziecku o jego chrzcie.

Sesja zdjęciowa

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych dewocjonaliów wręczanych przy okazji chrztu świętego jest podarowanie vouchera na sesję zdjęciową chrzczonego dziecka. Fotografie, które wykona profesjonalista, w piękny sposób utrwalą pierwsze tygodnie lub miesiące małego człowieka.

Zdobiony różaniec

Różaniec to kolejny upominek, który można podarować dziecku na chrzest. Jest to także pamiątka, która będzie przypominać o tym sakramencie.

Album na zdjęcia

Album na zdjęcia to świetna pamiątka, która będzie się przydawać przez wiele lat. Można do niego wrzucać fotografie z chrztu, ale także z wszystkich innych ważnych momentów w życiu dziecka.

Ramka na zdjęcie

Elegancka ramka na zdjęcie to doskonały pomysł na pamiątkę na chrzest. Po całej uroczystości może trafić do niej fotografia upamiętniająca całe wydarzenie. Warto postawić na piękną i solidną ramkę, która będzie służyć przez wiele lat.

Religijne książki

Religijne książki dla dzieci to dobry wybór, jeśli chcesz pamiętać o duchowym wymiarze chrztu. Może to być Ilustrowana Biblia, religijne bajki lub książeczki do nabożeństw dla dzieci, np. „Mały Katechizm” lub „Modlitwy dla dzieci”. Mogą stać się one inspiracją do rozmów na temat wiary.

Święty obrazek

Święty obrazek to kolejna pamiątka, która będzie przypominać o sakramencie chrztu. Dobrze sprawdzi się niezbyt duży, ale solidnie wykonany. A może znasz kogoś, kto ładnie maluje? Poproś go o namalowanie takiego obrazu z podobizną Matki Boskiej lub świętych. Taki upominek będzie znacznie bardziej cenny niż kupiony w sklepie z dewocjonaliami lub przez internet.

Obraz z podobieństwem dziecka

Obraz z podobieństwem dziecka to propozycja bardzo podobna do świętego obrazka, tylko tym razem jego bohaterem będzie chrzczone dziecko. Tego typu pamiątka na chrzest z pewnością wzbudzi dużo zainteresowania oraz radości. Jeśli nie znasz nikogo, kto maluje, bez problemu znajdziesz takie osoby świadczące swoje usługi na różnych portalach z ogłoszeniami. Warto poświęcić nieco trudu, by przygotować taką pamiątkę na chrzest.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus