Data modyfikacji:

Huśtawka do pokoju dziecka

Korzystnie wpływa na zmysł równowagi, pozwala wzmocnić mięśnie, usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową, ale przede wszystkim jest źródłem wspaniałej, niekończącej się zabawy – oto tylko kilka rzeczy, za które uwielbiamy huśtanie. Oczywiście najbardziej cenią je sobie najmłodsi – sprawdź zatem, jaka huśtawka do pokoju dziecka może je uszczęśliwić i na co zwracać uwagę przy zakupie.

huśtawka dla dziecka

Huśtawka do pokoju dziecka – jaka będzie najlepsza dla maluszka?

Jeśli twoja pociecha skończyła już kilka miesięcy i potrafi sztywno trzymać główkę, możesz ją już wkładać na parę chwil do huśtawki – oczywiście takiej, z której maluszek nie wypadnie i się nie wyślizgnie. Jakie modele masz do wyboru? Rekordy popularności bije ostatnio huśtawka do pokoju dla dzieci, która składa się z ażurowego materiału oraz drewnianych prętów.

Pręty nadają huśtawce właściwy kształt, z kolei ażurowa tkanina (z której zrobione jest między innymi siedzisko) zapewnia wysoki komfort użytkowania – innymi słowy, dziecku będzie bardzo wygodnie. Samą huśtawkę montuje się do sufitu albo do futryny.
Niewątpliwą zaletą takiej huśtawki jest jej modny wygląd oraz fakt, że dziecku jest mięciutko dzięki zagłębiającemu się siedzisku. Są też jednak i minusy: tkanina nie jest tak łatwa w czyszczeniu, jak plastik czy samo drewno. Na szczęście większość modeli można prać w pralce – upewnij się jedynie przed zakupem, że producent na to zezwala.

Inny model to huśtawka do pokoju dla dziecka, która jest wyprodukowana z plastiku. Ona także ma kształt „kubełka”, do którego wsuwa się maluszka. Jej plusy to przede wszystkich trwałość, bogata oferta kolorystyczna, niska cena, niska waga oraz łatwość czyszczenia. Nie można jednak zapominać, że w plastikowym siedzisku dziecku nie będzie już tak wygodnie – jest ono przecież zwyczajnie twarde. Plastik jest również mniej ekologiczny, a zdaniem wielu rodziców – zwyczajnie brzydki.

Huśtawka do pokoju dziecka – jaka dla starszaka?

Nie tylko maluszki uwielbiają się huśtać! Huśtawka do pokoju dziecka to świetny sposób, nawet jeśli twoja pociecha skończyła już 8 czy 10 lat. Jakie modele na pewno się sprawdzą u starszaka?

Jedną z najbardziej uwielbianych przez dzieci huśtawek jest ta zwana „kokonem”. To po prostu wielki kawałek bawełny, zszyty w formę wydłużonego worka z rozcięciem po jednej stronie. Mocowanie huśtawki umiejscawia się w suficie. Dzieci (a nawet i nastolatki) uwielbiają „kokon” za możliwość schowania się przed światem i przyjęcia dowolnej pozycji. Dobry model huśtawki będzie zawierał siedzisko, dzięki któremu korzystanie z niej będzie jeszcze bardziej wygodne.
Jeśli dziecko uwielbia się po prostu huśtać, w futrynie drzwi jego pokoju można zamontować zwykłą huśtawkę, to jest taką z drewnianym lub plastikowym, prostokątnym siedziskiem. Takie modele cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na niską cenę i prostotę, ponadto nie zajmują dużo miejsca. Nie są jednak zbyt wygodne i nie można w nich odpocząć.

Możliwość odpoczynku i relaksu – np. przy ulubionym komiksie, zdecydowanie zapewnia to wygodna wisząca huśtawka do pokoju o konstrukcji dużego, półotwartego jaja. Zazwyczaj zrobiona jest ona z ażurowego, sztywnego materiału, siedzi się z kolei na miękkiej poduszce. Taki model ma naprawdę wiele zalet – jest świetną dekoracją pokoju, mogą w nim odpocząć dorośli, jest pokaźnych rozmiarów i umożliwia odpoczynek. Niestety jest dość duży – zdecydowanie za duży do np. 15-metrowego pokoju.
Jeśli zależy ci na czymś wygodnym, ale nieco mniejszym – kup fotel brazylijski. Świetnie sprawdzi się jako huśtawka do pokoju dla dzieci, ponieważ zapewnia wygodę i komfort, nie zajmując przy tym zbyt dużo miejsca. Pamiętaj jedynie, żeby zwrócić uwagę na wytrzymałość materiału, z którego zrobiono siedzisko – najmocniejsze tkaniny wytrzymają wiele, wiele lat radosnego, relaksującego huśtania.

Huśtawka do pokoju dziecięcego – sprawdź, zanim kupisz!

Wygląd i wygoda są istotne, ale huśtawka do pokoju dziecka musi być przede wszystkim bezpieczna. Dlatego zwróć uwagę na:
  • Kryteria wieku
Dziewięciomiesięcznego niemowlęcia nie można wkładać do huśtawki dla dzieci od 3. roku życia. Odpowiednie widełki wiekowe są ważne, ponieważ to na ich podstawie producent ustala np. kształt huśtawki, jej wielkość, wysokość barierki zabezpieczającej czy szerokość otworów na nóżki. Ze zbyt dużej huśtawki maluch może się po prostu wyślizgnąć.
  • Odpowiedni udźwig
Wisząca huśtawka do pokoju dziecięcego powinna mieć duży udźwig – choćby z tego powodu, że czasami mogą usiąść na niej dorośli albo… więcej niż jedno dziecko. Przekroczenie dopuszczalnej wagi może wydawać się niegroźne, ale w istocie często uszkadza mocowania lub prowadzi do ich osłabienia – a to grozi już wypadkiem. Dlatego pamiętaj: zawsze kupuj huśtawkę z dużym udźwigiem.
  • Mocne mocowania
Huśtawka dla dziecka musi mieć solidne mocowania dobrej jakości – upewnij się, że wszystkie są w komplecie i że wykonane są z mocnego, trwałego materiału.
  • Odpowiednia ilość miejsca
Aby huśtawka była bezpieczna, w pokoju musi być bardzo dużo miejsca – dotyczy to nie tyle modeli stojących, co wiszących. Nigdy nie kupuj takiej zabawki z założeniem, że „jakoś to będzie” albo „dziecko będzie wiedziało, żeby delikatnie się huśtać”.
  • Odpowiednie atesty
Z uwagi na zdrowie dziecka bardzo ważne jest, aby huśtawka miała odpowiednie atesty oraz aby była pomalowana bezpiecznymi farbami i lakierami. To ostatnie dotyczy przede wszystkim produktów przeznaczonych dla maluszków – niemowlęta i dzieci do 3. roku życia chętnie „smakują” wszystkie elementy huśtawek.