Data publikacji:

Pierwsze czytanki dla dzieci

Samodzielna lektura to wielkie wyzwanie dla młodego człowieka. Jak ułatwić dzieciom naukę czytania? Pierwsze czytanki powinny być łatwe i przystępne. Oto przegląd najciekawszych czytanek dla początkujących.
pierwsze czytanki
Pierwsze czytanki to wspólny, twórczy i czuły czas – dziecko uczy się, że na papierze można znaleźć niesamowite historie, dlatego tak ważne jest, by pierwsze lektury były ciekawe i nie zniechęcały do pogłębiania umiejętności czytania. Wybieraj dobrze napisane, mądre książki – oto niektóre z nich.

„Pieski Tereski”, Joanna Krzyżanek, Centrum Edukacji Dziecięcej

Czytanie nie idzie młodemu człowiekowi najlepiej? Potrzebna jest książka, której fabuła wciągnie go do tego stopnia, że samodzielnie będzie próbował dowiedzieć się, co dalej. Albo książka, której czytanie będzie po prostu łatwe i przyjemne – tak właśnie jest w przypadku pozycji „Pieski Tereski”, którą napisała autorka wielu książek dla dzieci, Joanna Krzyżanek. Zastosowano tu metodę czytania sylabami – są one zaznaczone różnymi kolorami, co bardzo ułatwia składanie wyrazów. Bohaterka, Tereska, chce mieć pieska – na tym pragnieniu zbudowana jest cała wspaniała, czule napisana historia.

Gdy młody człowiek opanuje już podstawy czytania, może sięgnąć po inne pozycje z tej serii – np. „Kotki Dorotki” oraz „Byki Weroniki”. Ta pierwsza zachęca do uważnego czytania – pod każdą czytanką znajdują się pytania sprawdzające, czy dziecko zrozumiało treść. Książka ma przyjazne, duże litery, dlatego nie zniechęca do czytania – przeciwnie, dziecko, widząc własne sukcesy, zaczyna czytać coraz więcej i chętniej. A kiedy już ugruntuje uważne czytanie, może pójść dalej i zająć się przyswajaniem zasad ortografii, w czym pomoże książka „Byki Weroniki”. Wszystkie trzy pozycje łączy ciekawość, którą rozbudzają w dziecku, oraz wciągające historyjki, których bohaterami są dzieci oraz radosne i niesforne zwierzaki.

„Czytanki sy-la-bo-we z obrazkami”, Anna Sójka, Centrum Edukacji Dziecięcej

To idealna książka, wspomagająca opanowanie liter i składanie ich w sylaby. Sprawę ułatwi fakt, że niektóre słowa zastąpiono tu obrazkami, dlatego najmłodszy czytelnik łatwo włącza się w lekturę i sam nie zauważa, kiedy zaczyna czytać samodzielnie. Wyrazy są oczywiście także podzielone na sylaby. Metoda sylabowa w nauce czytania jest polecana, ponieważ ma opinię jednej z najskuteczniejszych – dzięki niej dziecko może uniknąć długotrwałego literowania wyrazów, przez co szybciej składa słowa, a to ułatwia czytanie ze zrozumieniem. Na książkę składa się kilka krótkich historyjek, które zachęcają do rozmowy o przygodach bohaterów.

„Martynka. Pierwsze czytanki”, Delahaye Gilbert, Papilon

Martynka to jedna z towarzyszek zabaw i ulubienic dzieci przedszkolnych, która wraz z nimi idzie do szkoły. Za sprawą „Pierwszych czytanek” ułatwia zaprzyjaźnianie się z dłuższymi zdaniami i tekstami, choć opowiadania zawarte w tej książce są krótkie i łatwe – takie właśnie powinny być pierwsze, samodzielnie czytane przez dzieci utwory. Niedługie historyjki o baletnicy, zaginionym psie, wakacjach u babci i nowej koleżance będą bliskie każdemu dziecku.

„Kicia Kocia. Pierwsze czytanki”, Anita Głowińska, Media Rodzina

Kicię Kocię znają i uwielbiają już chyba wszyscy. Najpopularniejsza jest seria cienkich książeczek, w których kotka opowiada o różnych aspektach codzienności, wprowadzając najmłodszych w życie codzienne. Powstała też seria z twardymi stronami, dedykowana właśnie najmłodszym czytelnikom, już kilkuletnim. Jeśli twój przedszkolak zna już literki, może z powodzeniem i delikatnym wsparciem dorosłego próbować czytać. Na każdej stronie znajduje się bardzo niewiele tekstu, co ułatwia sprawę, a działające na wyobraźnię ilustracje tylko pomogą się skupić na prostych wątkach historyjek.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska