Data publikacji:

Modne prezenty na komunię 2023

Komunia święta to ważne wydarzenie w życiu dziecka i jego najbliższych. Warto więc zadbać o taki upominek, który będzie stanowić odpowiednią pamiątkę. Wybór prezentu na tak istotną okazję może jednak nie być najprostszym zadaniem. Czy nadal modne są tradycyjne prezenty, czy może warto postawić na coś nowoczesnego? Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże ci wybrać modne prezenty na komunię w 2023 roku. Już nie musisz się martwić, że upominek nie przypadnie do gustu dziecku. Zapraszamy do lektury!
modne prezenty na komunię 2023

Modny prezent na komunię – czyli jaki?

Modny prezent na komunię to taki, który będzie atrakcyjny dla dziecka i który jest obecnie pożądanym upominkiem wśród innych dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej. Trendy z roku na rok się zmieniają, ale na szczęście łatwo za nimi nadążyć.

Co się zawsze sprawdza jako modny prezent na komunię?

Najmodniejszym prezentem na komunię od wielu lat jest tzw. koperta. To nic innego jak właśnie koperta (ewentualnie pudełko, karta z życzeniami), do której wkłada się pieniądze. Kwota w niej umieszczona zależy od wielu czynników: m.in. od tego, jaki jest stopnień pokrewieństwa z dzieckiem, jak często je widujesz lub kim dla niego jesteś.
Zdecydowanie najwięcej pieniędzy do koperty wkładają rodzice chrzestni. Wręczana kwota w takich przypadkach najczęściej waha się od 500 do nawet 1500 zł. Bliska rodzina (np. dziadkowie, rodzeństwo, rodzeństwo rodziców) zazwyczaj przeznacza na ten cel około 300–400 zł. Dalsza rodzina oraz znajomi rodziny najczęściej wkładają do koperty około 100–200 zł.
Jednak niezależnie od tego, kim jesteś dla dziecka przyjmującego komunię i jakie są średnie kwoty, które inni przeznaczają na ten cel, jeśli zdecydujesz się na kopertę, wręcz tyle pieniędzy, ile uważasz za stosowne oraz na ile cię stać. Nie warto nadszarpywać domowego budżetu tylko po to, aby nadążać za średnią.

Za ile prezenty na komunię w 2023 roku?

Jeśli chodzi o kwotę, którą powinno się przeznaczyć na prezent na komunię w 2023 roku, tutaj również dużo zależy od stopnia pokrewieństwa z dzieckiem. Wartość upominku jest zbliżona do wartości „koperty”, czyli rodzice chrzestni mogą kupić coś o wartości 500–1500 zł, bliska rodzina może wydać 300–400 zł, a dalsza: 100–200 zł.

Najmodniejsze prezenty na komunię – najnowsze trendy

Jednym z najmodniejszych prezentów na komunię w ostatnich latach jest hulajnoga elektryczna. Taki upominek z pewnością ucieszy każdego młodego człowieka, dając mu niesamowitą możliwość zabawy i eksploracji okolicy. Doskonale sprawdzi się jako pojazd, dzięki któremu dojedzie do szkoły lub na zajęcia dodatkowe. Chociaż hulajnoga elektryczna nie należy do najtańszych prezentów, to na szczęście modele dziecięce są tańsze niż te kierowane do dorosłych. Wiele z nich kosztuje kilkaset złotych.
Kolejnym modny upominek to smartwatch, który z dużym sukcesem zastąpił w rankingu tradycyjny zegarek. Na komunię to prezent idealny zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Taki gadżet będzie praktyczny i niezwykle modny. Przyda się również w szkole, gdyż można na nim przechowywać notatki i kontakty. Służy też do monitorowania aktywności fizycznej oraz śledzenia otoczenia dzięki specjalnym aplikacjom. Za jego pomocą można również dzwonić i odbierać wiadomości.
Bardzo popularne są również… drony. Te gadżety fascynują zarówno chłopców, jak i dziewczynki tym, że są w stanie samodzielnie latać. Wybierając dron na komunijny prezent zwróć przede wszystkim uwagę na jego wielkość (powinien być jak najmniejszy), wagę (podobnie jak wielkość: im mniejsza, tym lepiej) oraz dostępne funkcje. Ryzyko uszkodzenia sprzętu można by było zminimalizować dzięki funkcjom automatycznego startowania i lądowania. Z kolei ciekawość świata pomogłaby rozbudzić kamera, dzięki której pociecha mogłaby obserwować otoczenie z lotu ptaka.

Co na komunię dla chłopca?

Z czego może ucieszyć się chłopiec? Przemyśl wybór klocków LEGO! Klocki to świetny sposób na rozwój kreatywności oraz zdolności manualnych. Wybierz taki zestaw, który będzie dostosowany trudnością do wieku chłopca. Przede wszystkim szukaj zestawu z serii LEGO Technic lub City. Ciekawym pomysłem będzie również wręczenie w prezencie zestawu do eksperymentów naukowych, dzięki któremu pociecha rozbudzi w sobie ciekawość świata.

Co na komunię dla dziewczynki?

Zastanawiasz się, co kupić dziewczynce na komunię? Dobrym pomysłem będzie zakup biżuterii, np. łańcuszka z wisiorkiem, bransoletki lub kolczyków. Jeśli chcesz się zdecydować na te ostatnie, upewnij się, że dziewczynka ma przekute uszy! Srebro i złoto to dobre materiały, z których mogą zostać wykonane ozdoby. Biżuteria wręczona z okazji pierwszej komunii świętej to ponadczasowa pamiątka wydarzenia.
Innym pomysłem może być kreatywny zestaw, np. do tworzenia biżuterii, rysowania lub malowania. Taki upominek pozwoli dziewczynce na rozwój wyobraźni i pomysłowości.

Na jakie prezenty na komunię warto jeszcze zwrócić uwagę?

Wśród prezentów, które można wręczyć na komunię, znajdują się również: puzzle, gry planszowe, czytnik e-booków (lub tradycyjna książka na komunię), laptop, aparat z natychmiastowym wydrukiem zdjęć, rolki, rower, słuchawki bezprzewodowe lub konsola do gier.

Jak wręczać prezenty na komunię?

Mimo że wręczenie prezentu na komunię nie jest skomplikowaną czynnością, warto pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim dzieci są tak zaaferowane wydarzeniem, że mogą zapomnieć, gdzie odłożyły swoje upominki. Z tego względu najlepiej jest je wręczyć w obecności któregoś z rodziców. Pamiętaj jednak, aby nie oczekiwać, że upominek lub zawartość koperty zostaną przy tobie otwarte. Zgodnie z zasadami savoir vivre taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, a jeśli już się wydarzy, to nie tłumacz się z danego prezentu na komunię lub kwoty, którą wręczyłeś.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając prezenty na komunię?

Jeśli chcesz mieć pewność, że prezent, który wybrałeś na komunię, będzie trafiony, zawsze możesz podpytać o to rodziców dziecka. Nie tylko upewnisz się, że trafisz w gusta pociechy, ale również dowiesz się, czy przypadkiem nie ma już takiego przedmiotu lub czy ktoś inny cię nie ubiegł. Podczas rozmowy z rodzicami dziecka przystępującego do komunii warto, aby mieć przygotowane również alternatywne propozycje upominków, w razie gdyby faktycznie kilka przedmiotów było już z różnych powodów niedostępne.

Jakich prezentów nie dawać?

Pamiętaj, że nie każda rzecz jest odpowiednim upominkiem na komunię świętą. Czego przede wszystkim powinno się unikać?
Zrezygnuj z prezentów, które są zbyt drogie. Kosztowne upominki, mimo że z pewnością przypadłyby do gustu młodemu człowiekowi, mogłyby wywołać u jego rodziców poczucie dyskomfortu. Poza tym upominek nie powinien przekraczać również twoich możliwości finansowych. Wszystko powinno być w granicach zdrowego rozsądku.
Unikaj też upominków, które są niedostosowane do wieku dziecka. Maskotki mogą już się nie sprawdzić, podobnie jak np. LEGO Duplo. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wręczyć alternatywne prezenty, np. zestaw klocków LEGO, ale z serii LEGO Technic lub City.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus