Data modyfikacji:

Przygody Mikołajka – książki popularnej serii

Mikołajek, Alcest czy Ananiasz to bohaterowie kultowej serii książek autorstwa Rene Goscinnego. Opowieść o małym chłopcu popadającym w najróżniejsze tarapaty od lat bawi dzieci i dorosłych na całym świecie. Jeśli szukasz ciekawej książki dla swojego dziecka, wybierz przygody Mikołajka.

przygody mikołajka

Książki o przygodach Mikołajka

Książki o Mikołajku to szalenie popularna seria opowieści dla dzieci, która wyszła spod pióra pisarza Rene Goscinnego. Mikołajek to rezolutny chłopak mieszkający z rodziną we Francji. Lubi spędzać czas z kolegami, zwłaszcza ze swoim najlepszym kumplem Alcestem. Chłopcy często pakują się w tarapaty, co staje się przyczynkiem dla wielu zabawnych historii.

Jednak dowcipne opowieści o perypetiach grupy uczniów to tylko jedna z zalet książek – Goscinny przy tworzeniu opowiadań ściśle współpracował z ilustratorem Jeanem-Jacquesem Sempe. Rysunki przedstawiające przygody Mikołajka, jego przyjaciół, rodziców oraz nauczycieli, stały się nierozerwalną częścią opowieści i są obecne w kolejnych wydaniach. Chociaż te kultowe książki na rynku księgarskim znalazły się kilkadziesiąt lat temu, to wciąż należą do klasyki literatury dziecięcej.

Pierwotnie przygody Mikołajka były publikowane w formie komiksu na łamach francuskiego dziennika i dopiero entuzjastyczna reakcja odbiorców sprawiła, że historia trafiła na karty książek. Za życia pisarza opublikowano 5 tomów, natomiast 30 lat po jego śmierci spadkobierczyni Goscinnego zdecydowała się wydać kolejne 3 tomy z niepublikowanymi wcześniej historiami.

Mikołajek

Na pierwszy tom przygód Mikołajka składa się aż 19 opowiadań. Akcja historii rozgrywa się w szkole i domu Mikołajka, więc czytelnik ma okazję dobrze poznać głównego bohatera, jego najbliższych przyjaciół, rodziców i nauczycieli. W kolejnych opowiadaniach towarzyszymy uczniom podczas szkolnych perypetii, zabaw, ale też śledzimy nieco bardziej dramatyczne wydarzenia, jak chociażby bijatykę czy ucieczkę z domu.

Te pozornie proste historie są opowiedziane z wdzięcznym humorem, a warstwę językową znakomicie dopełnia optymistyczne rysownictwo, dlatego lektura pierwszego tomu z pewnością przyniesie dzieciakom masę frajdy.

Rekreacje Mikołajka

W drugim tomie przygód Mikołajka będzie się działo jeszcze więcej. Do małego Francuza na stałe przylgnęła opinia łobuziaka, na którą częściowo sam sobie zasłużył, a częściowo jest ona dziełem przypadku. W szkole, w której uczy się Mikołajek oraz reszta bohaterów, pojawia się nowy uczeń, co staje się przyczyną wielu zabawnych historii.

Wakacje Mikołajka

Ta część nieco różni się od poprzednich, ponieważ poza Mikołajkiem brakuje tu postaci, które wcześniej towarzyszyły chłopcu. Dzieje się tak z prostej przyczyny – są wakacje i każdy z nich spędza je gdzieś indziej. Mikołajek pierwszą część wolnego od szkoły czasu spędza w domu wczasowym w Bretanii, a drugą na koloniach.

Podczas wspólnego wyjazdu niespodziewane zdarzenia przytrafiają się rodzicom chłopca i okazuje się, że organizacja wyjazdu wakacyjnego może być wielkim wyzwaniem. Dla Mikołajka naturalnie każda zmiana planu i nieoczekiwany zwrot akcji w wyjazdowym scenariuszu są okazją do psot. Na wakacjach główny bohater opowieści zawiera nowe znajomości, więc ta część wprowadza powiew świeżości do dobrze znanej już historii.

Mikołajek i inne chłopaki

Kolejny tom to następna dawka humoru i dobrej zabawy zamknięta w 16 opowiadaniach. Obok szkolnych przygód, które często kończą się dla Mikołajka karami od nauczycieli, na czytelnika czeka seria niefortunnych zdarzeń związanych z wyjazdem na wieś, czy historia zabawy w kamping. W tym tomie Mikołajek zostaje zaproszony na urodziny Jadwini, sąsiadki, która zrobiła wielkie wrażenie na chłopcu oraz jego kolegach.

Mikołajek ma kłopoty

Na piątą część serii składa się 16 krótkich opowiadań. Ponownie spotykamy dobrze nam znanych szkolnych kolegów, a siedmioletni już Mikołajek z właściwym sobie wdziękiem nie stroni od kłopotów.

Książki wydane po śmierci autora

Nowe przygody Mikołajka t. 1

To książka znacznie dłuższa niż tomy wydane we właściwej serii, ponieważ zawiera aż 80 opowiadań. Kolejne historie są ze sobą powiązane przez bohaterów, a opisane w nich wydarzenia dzieją się niezależnie od siebie.

Nowe przygody Mikołajka t. 2

Drugi tom przygód Mikołajka wydany po śmierci Rene Goscinnego to 45 krótkich historyjek o francuskim chłopcu. Podobnie jak w poprzednich tomach ilustracje do książki wykonał Jean-Jacques Sempe.

Nieznane przygody Mikołajka

Zawierają wybór 10 tekstów z archiwum pisarza, którego bohaterem jest oczywiście Mikołaj. W tomie znajdziemy zarówno nieznane wcześniej teksty, jak i opowiadania opublikowane w pierwszym tomie.

Tomy dodatkowe o przygodach Mikołajka

Mikołajek: jak to się zaczęło?

Tom oznaczony przez wydawcę numerem 0 to zbiór komiksów opublikowanych na łamach magazynu, zanim opowieści o Mikołajku przybrały formę klasycznej książki. To prawdziwa gratka dla fanów Mikołajka i uzupełnienie całej historii.

Pierwsze przygody Mikołajka

To wydanie zbiorcze, w którym znalazły się opowiadania wydane pierwotnie w pierwszych 5 tomach.

Cała seria książek o Mikołajku to aż 10 tomów pełnych dobrej zabawy. Zasadniczo książki są adresowane do dzieci w wieku około 7-8 lat, ale co ciekawe, chętnie sięgają po nie również dorośli. Całość napisana jest bardzo przystępnym i lekkim językiem, dlatego lektura przychodzi dzieciakom bez większego problemu. To może być świetny pomysł, jeśli chcesz zaszczepić w swoim dziecku miłość do książek.