Data modyfikacji:

Książki dla młodzieży – ranking najlepszych bestsellerów

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy ranking najlepszych książek dla młodzieży ostatnich lat. Wśród naszych propozycji znajdą się tytuły zabierające głos w ważnych dla nastolatka sprawach, ale także te, które nieco go odprężą po ciężkim dniu w szkole. Nawet jeśli twoje dziecko stroni od literatury, to jesteśmy pewni, że te tytuły zaciekawią go i zachęcą do czytania.

Książki dla młodzieży – najlepsze tytuły

Ksiązki dla młodzieży mogą być doskonałym pomysłem na prezent dla dziecka do 200 zł. Zobacz, jakie tytuły warto podarować młodemu czytelnikowi.

  1. 13 powodów – Jay Asher
  2. Seria Never, never – Collen Hoover i Tarryn Fisher
  3. Will Grayson, Will Grayson – John Green i David Levithan
  4. Do wszystkich chłopców, których kochałam (cz. 1 i 2) – Han Jenny

13 powodów – Jay Asher

O książce zrobiło się najgłośniej, gdy platforma Netflix zrealizowała na jej podstawie serial. Ten osiągnął rekordy popularności i bardzo chętnie oglądali go zarówno nastolatkowie, jak i dorośli. Dla tych jednak, których ominęła gorączka „13 powodów”, małe przypomnienie. Clay Jensen jak co dzień wraca po szkole do domu. Przed swoimi drzwiami znajduje niespodziewaną paczkę. Jak się okazuje, są to taśmy magnetofonowe nagrane przez Hannah – koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Chłopak dowiaduje się, że na 13 taśmach Hannah przedstawiła powody swojej decyzji. W liście do Claya zaznacza także, że jednym z nich jest on sam. Od tego momentu czytelnik wraz z chłopakiem odkrywa kolejne sekrety i dowiaduje się, co sprawiło, że nastolatka targnęła się na swoje życie.

Tytuł był krytykowany przez wielu rodziców i nauczycieli, ponieważ porusza niezwykle trudną tematykę. Niektórzy sądzili nawet, że za sprawą książki wzrośnie liczba samobójstw popełnianych przez nastolatków. Według mnie „13 powodów” powinni również przeczytać rodzice. Książka może przybliżyć im niezrozumiały świat nastolatków i jednocześnie wytłumaczy mechanizmy, które powodują, że tak młoda osoba decyduje się na odebranie sobie życia. A co z twoim nastolatkiem? Poleć mu tę książkę dla młodzieży, a po jej przeczytaniu porozmawiajcie. Z pewnością dziecko będzie miało wiele ciekawych spostrzeżeń, które mogą zaskoczyć cię jako rodzica lub upewnić w przekonaniu, że twoja pociecha jest szczęśliwa.

Seria Never, never – Collen Hoover i Tarryn Fisher

Bohaterami książek dla młodzieży z polecanej serii są Charlie i Silas. Nastolatków poznajemy w dość nietypowej sytuacji: po ich nagłym ocknięciu, kiedy nie pamiętają niczego. Nie wiedzą kim są, skąd pochodzą i jaką mają przeszłość. Znajdują jedynie wspólne zdjęcia, z których wynika, że wcześniej byli parą zakochanych, oraz stos notatek, tajemniczych kartek i fotografii. Jak się okazuje, te na pierwszy rzut oka nieistotne rekwizyty mogą pomóc im w dojściu do prawdy o sobie samych. Tytuł jest według mnie jedną z najciekawszych książek dla młodzieży, ponieważ czytelnik z rozdziału na rozdział dowiaduje się kolejnych informacji o życiu dwójki bohaterów. Taki zabieg sprawia, że od tej książki nie sposób się oderwać.

Will Grayson, Will Grayson – John Green i David Levithan

To książka, której głównymi bohaterami jest dwójka homoseksualnych nastolatków – Will Grayson i… Will Grayson. Od pierwszego z nich odwrócili się przyjaciele po tym, jak chłopak przyznał, że podoba mu się kolega pracujący nad szkolnym musicalem, Kruchy Cooper, zadeklarowany gej. Drugi Will Grayson jest zbuntowanym nastolatkiem cierpiącym od jakiegoś czasu na depresję. Chłopak również jest homoseksualistą i boi się do tego przyznać przed najbliższymi. Jego ucieczką jest więc Internet, za pomocą którego flirtuje z Isaackiem, ale cały czas zastanawia się, czy chłopak jest tym, za kogo się podaje. Losy dwójki nastolatków nagle się przecinają i od tego momentu powieść znacznie nabiera tempa. Książka opowiada o miłości, przyjaźni, tolerancji, własnej seksualności i akceptacji samego siebie. Oprócz tego powieść jest na tyle uniwersalna, że każdy z czytających go nastolatków niezależnie od płci czy orientacji może odnaleźć w przedstawianych postaciach siebie. Co jeszcze mi się w niej podoba? To, że daje zagubionym młodym ludziom nadzieję. Nadzieję na to, że nawet z najtrudniejszej sytuacji zawsze znajdzie się jakieś wyjście.

Do wszystkich chłopców, których kochałam (cz.1 i 2) – Han Jenny

Kolejna, na podstawie której powstała ekranizacja. Główną bohaterką jest Lara Jean, uczennica klasy maturalnej o koreańskich korzeniach. Lara ma jeszcze dwie siostry i razem z nimi wychowywana jest przez ojca – ich matka niedawno zmarła. Dziewczyny Song, jak same o sobie mówią, starają się być dla ojca podporą i jak najbardziej ułatwić mu wychowanie trójki dorastających kobiet. Lara, jak przystało na każdą nastolatkę, ma jednak swoje małe sekrety. W pudle na kapelusze, które dostała od matki, trzyma listy… do swoich byłych obiektów westchnień. Dziewczyna pisze je wyłącznie dla siebie samej, aby wyleczyć się z uczucia. Cała akcja książki rusza z kopyta, gdy ktoś kradnie pudło i wysyła listy zaadresowane do byłych i obecnych miłości Lary. Co więcej, list dostaje także były chłopak starszej siostry głównej bohaterki… I właśnie tutaj zaczynają pojawiać się problemy.

„Do wszystkich chłopców, których kochałam” to seria książek lekkich, łatwych i przyjemnych o zabawnych perypetiach uczennicy klasy maturalnej. Jestem pewna, że twoja nastoletnia córka bardzo chętnie przeczyta tę książkę dla młodzieży. Oprócz tego to także świetny sposób na to, aby pokazać, że wartościowa lektura jest znacznie ciekawsza niż niejedna ekranizacja. Książka jest dostępna również w wersji e-book. Jeżeli twoje dziecko często i chętnie czyta, warto zastanowić się, czy nie zainwestować w czytnik e-booków oraz, jaki czytnik e-booków wybrać.

Jesteśmy pewni, że wśród naszych propozycji książek dla nastolatków znajdą coś dla siebie zarówno wasi nastoletni synowie, jak i córki. Proponowana Literatura dla młodzieży niosą ze sobą pouczające lekcje dotyczące empatii, tolerancji, przyjaźni czy miłości, a jako rodzic zapewne doskonale wiesz, że wszystkie z tych uczuć są niezwykle ważne dla twojego nastoletniego dziecka.

Autorka: Klaudia Borycka