Data modyfikacji:

Książki dla młodzieży – ranking najlepszych bestsellerów

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy ranking najlepszych książek dla młodzieży ostatnich lat. Wśród naszych propozycji znajdą się tytuły zabierające głos w ważnych dla nastolatka sprawach, ale także te, które nieco go odprężą po ciężkim dniu w szkole. Nawet jeśli twoje dziecko stroni od literatury, to jesteśmy pewni, że te tytuły zaciekawią go i zachęcą do czytania.

Dlaczego warto namawiać młodzież do czytania?

Książka otwiera nas na inny, lepszy świat. Wzbogaca wyobraźnię, uczy nowych słów i określeń, pomaga nam zrozumieć innych i otaczającą nas rzeczywistość. Przeczytana książka potrafi odcisnąć pozytywne piętno, nawet na całe życie. Każdemu z nas z pewnością zdarzyło się przeczytać w dzieciństwie czy w młodości ciekawą książkę, którą nosimy w sercu po dziś dzień. Czytanie dziecku od urodzenia to jeden z najważniejszych darów, jakie można mu ofiarować. Dziecko powinno jak najwcześniej osłuchać się z poprawnym, bogatym i pięknym językiem. Czytanie dziecku wspiera rozwój jego mózgu i umiejętności myślenia, sprawia, że maluch coraz więcej rozumie, ma bogate słownictwo, łatwiej się uczy, jest kreatywny i bardziej samodzielny.
Podobnie sprawa ma się z młodzieżą. Dziś młodzi ludzie coraz rzadziej sięgają po książki. Czytanie uważają za nudny obowiązek. Niestety, znaczna większość nastolatków wolny czas prędzej spędzi przed komputerem lub telewizorem niż z ciekawą książką dla młodzieży w ręce. Badań na temat stanu czytelnictwa w kraju jest sporo. Między innymi Biblioteka Narodowa co roku publikuje raport na ten temat. Wyniki badań z 2020 roku niestety nie pozostawiają złudzeń – Polacy czytają niewiele. Jedynie 42% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę w ciągu roku, a jest to najlepszy wynik od sześciu lat. Oznacza wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat. Dane te jednak niekoniecznie mają przełożenie na wyniki raportu dotyczącego młodzieży. Ostatnie przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową ogólnopolskie badanie czytelnictwa młodzieży z 2017 roku wykazało wzrost czytelnictwa nastolatków z 62% do 65%. Odsetek czytającej młodzieży jest wyższy niż dorosłych czytelników. Wyraźny skok zainteresowania książką pojawił się u dziewcząt, odsetek dziewcząt czytających w czasie wolnym wzrósł z 72% do 82%.

Jak zachęcić młodzież do czytania?

Jak zachęcić młodzież do czytania? Najlepszym sposobem, aby zachęcić młodego człowieka do czytania książek, jest inwestycja w ciekawe pozycje, które są dostępne na rynku. Być może nie od razu wybrane przez nas ciekawe książki dla młodzieży trafią w jego gust, ale warto próbować różnych gatunków, a prędzej czy później znajdziemy coś ciekawego. Młoda, dojrzewająca dopiero osoba, tworząca swój wizerunek, może znaleźć w książkach podstawy do budowania własnej osobowości czy też światopoglądu. Mądra książka dla młodzieży może stać się sprzymierzeńcem dorosłych, ponieważ może stanowić pretekst do rozmów na ważne tematy. Może ona być płaszczyzną porozumienia pomiędzy młodzieżą a dorosłym. Wspólne czytanie fajnych książek dla młodzieży może być dobrym sposobem budowania więzi rodzinnej czy autorytetu rodzica. Powinniśmy więc utwierdzać młodzież w przekonaniu, że czytanie z pewnością przyniesie im dużo korzyści. Ważne jest również, aby pokazywać młodemu człowiekowi na swoim przykładzie, że warto czytać książki. Wybierając ciekawą książkę, warto również, a może przede wszystkim, kierować się zainteresowaniami młodego człowieka. Co innego zainteresuje dziewczynkę kochającą konie, a inna książka wciągnie chłopca pasjonującego się piłką nożną. Jakie ciekawe pozycje książkowe warte są polecenia? Poniżej prezentujemy kilka z nich.

13 powodów – Jay Asher

O książce zrobiło się najgłośniej, gdy platforma Netflix zrealizowała na jej podstawie serial. Ten osiągnął rekordy popularności i bardzo chętnie oglądali go zarówno nastolatkowie, jak i dorośli. Dla tych jednak, których ominęła gorączka „13 powodów”, małe przypomnienie. Clay Jensen jak co dzień wraca po szkole do domu. Przed swoimi drzwiami znajduje niespodziewaną paczkę. Jak się okazuje, są to taśmy magnetofonowe nagrane przez Hannah – koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Chłopak dowiaduje się, że na 13 taśmach Hannah przedstawiła powody swojej decyzji. W liście do Claya zaznacza także, że jednym z nich jest on sam. Od tego momentu czytelnik wraz z chłopakiem odkrywa kolejne sekrety i dowiaduje się, co sprawiło, że nastolatka targnęła się na swoje życie.

Tytuł był krytykowany przez wielu rodziców i nauczycieli, ponieważ porusza niezwykle trudną tematykę. Niektórzy sądzili nawet, że za sprawą książki wzrośnie liczba samobójstw popełnianych przez nastolatków. Według mnie „13 powodów” powinni również przeczytać rodzice. Książka może przybliżyć im niezrozumiały świat nastolatków i jednocześnie wytłumaczy mechanizmy, które powodują, że tak młoda osoba decyduje się na odebranie sobie życia. A co z twoim nastolatkiem? Poleć mu tę książkę dla młodzieży, a po jej przeczytaniu porozmawiajcie. Z pewnością dziecko będzie miało wiele ciekawych spostrzeżeń, które mogą zaskoczyć cię jako rodzica lub upewnić w przekonaniu, że twoja pociecha jest szczęśliwa.

Seria Never, never – Collen Hoover i Tarryn Fisher

Bohaterami książek dla młodzieży z polecanej serii są Charlie i Silas. Nastolatków poznajemy w dość nietypowej sytuacji: po ich nagłym ocknięciu, kiedy nie pamiętają niczego. Nie wiedzą kim są, skąd pochodzą i jaką mają przeszłość. Znajdują jedynie wspólne zdjęcia, z których wynika, że wcześniej byli parą zakochanych, oraz stos notatek, tajemniczych kartek i fotografii. Jak się okazuje, te na pierwszy rzut oka nieistotne rekwizyty mogą pomóc im w dojściu do prawdy o sobie samych. Tytuł jest według mnie jedną z najciekawszych książek dla młodzieży, ponieważ czytelnik z rozdziału na rozdział dowiaduje się kolejnych informacji o życiu dwójki bohaterów. Taki zabieg sprawia, że od tej książki nie sposób się oderwać.

Will Grayson, Will Grayson – John Green i David Levithan

To książka, której głównymi bohaterami jest dwójka homoseksualnych nastolatków – Will Grayson i… Will Grayson. Od pierwszego z nich odwrócili się przyjaciele po tym, jak chłopak przyznał, że podoba mu się kolega pracujący nad szkolnym musicalem, Kruchy Cooper, zadeklarowany gej. Drugi Will Grayson jest zbuntowanym nastolatkiem cierpiącym od jakiegoś czasu na depresję. Chłopak również jest homoseksualistą i boi się do tego przyznać przed najbliższymi. Jego ucieczką jest więc Internet, za pomocą którego flirtuje z Isaackiem, ale cały czas zastanawia się, czy chłopak jest tym, za kogo się podaje. Losy dwójki nastolatków nagle się przecinają i od tego momentu powieść znacznie nabiera tempa. Książka opowiada o miłości, przyjaźni, tolerancji, własnej seksualności i akceptacji samego siebie. Oprócz tego powieść jest na tyle uniwersalna, że każdy z czytających go nastolatków niezależnie od płci czy orientacji może odnaleźć w przedstawianych postaciach siebie. Co jeszcze mi się w niej podoba? To, że daje zagubionym młodym ludziom nadzieję. Nadzieję na to, że nawet z najtrudniejszej sytuacji zawsze znajdzie się jakieś wyjście.

Do wszystkich chłopców, których kochałam (cz.1 i 2) – Han Jenny

Kolejna, na podstawie której powstała ekranizacja. Główną bohaterką jest Lara Jean, uczennica klasy maturalnej o koreańskich korzeniach. Lara ma jeszcze dwie siostry i razem z nimi wychowywana jest przez ojca – ich matka niedawno zmarła. Dziewczyny Song, jak same o sobie mówią, starają się być dla ojca podporą i jak najbardziej ułatwić mu wychowanie trójki dorastających kobiet. Lara, jak przystało na każdą nastolatkę, ma jednak swoje małe sekrety. W pudle na kapelusze, które dostała od matki, trzyma listy… do swoich byłych obiektów westchnień. Dziewczyna pisze je wyłącznie dla siebie samej, aby wyleczyć się z uczucia. Cała akcja książki rusza z kopyta, gdy ktoś kradnie pudło i wysyła listy zaadresowane do byłych i obecnych miłości Lary. Co więcej, list dostaje także były chłopak starszej siostry głównej bohaterki… I właśnie tutaj zaczynają pojawiać się problemy.

„Do wszystkich chłopców, których kochałam” to seria książek lekkich, łatwych i przyjemnych o zabawnych perypetiach uczennicy klasy maturalnej. Jestem pewna, że twoja nastoletnia córka bardzo chętnie przeczyta tę książkę dla młodzieży. Oprócz tego to także świetny sposób na to, aby pokazać, że wartościowa lektura jest znacznie ciekawsza niż niejedna ekranizacja. Książka jest dostępna również w wersji e-book. Jeżeli twoje dziecko często i chętnie czyta, warto zastanowić się, czy nie zainwestować w czytnik e-booków oraz, jaki czytnik e-booków wybrać.

321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat, Mathilda Masters

Napisana przez Mathildę Masters książka popularnonaukowa to pozycja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego młodego człowieka. Reklamowana jest jako najfajniejsza encyklopedia ciekawostek na świecie. Znaleźć w niej można odpowiedzi na takie pytania jak to, czy żyrafa może sobie wylizać uszy? Czy można zważyć swoją głowę, wsadzając ją do wiadra z wodą? Czy to prawda, że astronauci sikają do odkurzacza? W tej niesamowitej książce znaleźć można 321 zaskakujących ciekawostek z biologii, historii, geografii i wielu innych dziedzin. Książkę znaleźć można na Ceneo.pl. To lektura, która będzie wspaniałą rozrywką na wspólnie spędzane wieczory. Ciekawostki zaskakują, bawią i pozwalają na poznawanie świata oraz budowanie poczucia zaciekawienia w młodym człowieku.

Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem, Przemek Staroń

Napisana przez Przemka Staronia książka to lektura zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Autor pokazuje, że bycie nastolatkiem to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu. Na każdym kroku młody człowiek napotyka pytania i wyzwania. Otaczający świat i to, co w nim teraz dzieje, nie ułatwia sprawy. Szkoła również nie daje młodym ludziom wystarczającego wsparcia. Przemek Staroń zebrał od swoich uczniów, sopockich licealistów, pytania i lęki, z jakimi się borykają. Na przykład o to, czy warto się zakochiwać, co jest w życiu ważne, dlaczego wygląd ma takie duże znaczenie, skąd brać siłę do pokonywania trudności czy jak znieść porażkę. Później, posiłkując się historiami z literatury, filmu, a nawet gier, pokazał, jak można sobie z tymi małymi i dużymi wyzwaniami poradzić. Podparł się przy tym wiedzą psychologiczną, której podstawy wykłada w bardzo prosty i zrozumiały sposób. Wplata je w opowieści o bardzo dobrze znanych czytelnikom bohaterach, m.in. serii o Harrym Potterze, Gwiezdnych Wojen, „Stranger Things”, „Małego Księcia”, Muminków, Avengersów czy „Władcy Pierścienia”. Autor wzbogaca książkę poruszającymi historiami z własnego życia. „Szkoła bohaterek i bohaterów” to połączenie powieści przygodowej z poradnikiem i pamiętnikiem. Bawi, wciąga, jest inspiracją do myślenia i szukania rozwiązań, a przede wszystkim dostarcza młodemu czytelnikowi konkretnych narzędzi radzenia sobie z trudnościami.

Święta na świecie, Sofie Maria Brand

Święta na świecie, Sofie Maria Brand Sofie Maria Brand napisała piękny przewodnik po tradycjach świątecznych celebrowanych na całym świecie. Kto chciałby dostać pod choinkę zęby morsa albo zgniłego ziemniaka? Co by było, gdyby przyjechał do nas Mikołaj na saniach, które ciągną kangury? Okazuje się, że pachnąca żywicą choinka, karp i łamanie się opłatkiem to nie jedyne sposoby obchodzenia Gwiazdki. Jak wygląda ona w innych zakątkach świata? W Meksyku w stajence zamiast choinek są kaktusy. We Włoszech w ogóle nie ma Mikołaja – prezenty roznosi Befana, uśmiechnięta stara wiedźma, która lata na miotle z workiem na plecach. Islandzkim dzieciom w czasie świąt towarzyszą zaś psotne skrzaty: złodziej naleśników, oblizywacz łyżek, trzaskacz drzwiami, węszyciel szpar i rabuś… parówek. W Norwegii na wigilijnym stole króluje danie, które potwornie cuchnie, ale smakuje cudownie. To lutefisk, czyli ryba suszona na słońcu i wietrze. W Rosji z kolei najważniejszą potrawą jest słodka kasza, którą dawniej wszyscy domownicy jedli z jednej miski. Po kolacji należało rzucić łyżką w sufit. Taka książka może stać się wspaniałym zaczątkiem do chęci poznawania świata dla młodego człowieka. Ukazuje ona jak bogate i różnorodne mogą być tradycje w innych krajach.
Na rynku wydawniczym jest mnóstwo pozycji, które warto przeczytać. Polecić możemy również takie książki jak „Mania dziewczyna inna niż wszystkie” Julity Grodek czy choćby „Tajemnica galopu” Martina Widmarka z serii Biuro detektywistyczne Lassego i Mai.

Jesteśmy pewni, że wśród naszych propozycji książek dla nastolatków znajdą coś dla siebie zarówno wasi nastoletni synowie, jak i córki. Proponowana Literatura dla młodzieży niosą ze sobą pouczające lekcje dotyczące empatii, tolerancji, przyjaźni czy miłości, a jako rodzic zapewne doskonale wiesz, że wszystkie z tych uczuć są niezwykle ważne dla twojego nastoletniego dziecka.

Warto podczas poszukiwań kierować się takimi wyszukiwarkami jak Ceneo.pl, gdzie po przefiltrowaniu treści z łatwością znajdziemy książki dla młodszych, jak i nieco starszych dzieci. Każda z wyżej wymienionych pozycji książkowych z pewnością będzie świetnym prezentem i ciekawą przygodą dla młodego człowieka. Może stać się również początkiem miłości do czytania książek.

Autorka: Klaudia Borycka