Data publikacji:

Jakie puzzle dla 3-latka wybrać?

Jakie puzzle dla 3-latka wybrać? Takie pytanie często zadają sobie rodzice, których pociecha staje się coraz bardziej aktywna i chętnie sięga po nowe, nieznane dotąd zabawki. W poniższym artykule podpowiadamy więc, czym kierować się przy zakupie najprawdopodobniej pierwszych puzzli dla naszej latorośli. Wyjaśniamy również, dlaczego warto wspólnie z maluszkiem bawić się właśnie w układanie prostych, nieskomplikowanych obrazków. Czego nauczy się nasze dziecko i jakie umiejętności rozwinie? Sprawdźcie koniecznie odpowiedzi - zapraszamy do lektury!
pizza

Puzzle dla 3-latka - jakie będą najlepsze?

Trzyletnia pociecha staje się coraz bardziej samodzielna - chętnie eksploruje świat, uczy się nowych rzeczy i coraz lepiej rozumie otaczającą ją rzeczywistość. My, jako opiekunowie, możemy wspierać rozwój ukochanego maluszka i zachęcać go do zabaw, które nie tylko sprawią masę frajdy, ale też korzystnie wpłyną na jego procesy poznawcze. Wśród wielu różnorodnych zabawek czy gier dostępnych na rynku są również puzzle. Czy jednak będą one odpowiednie dla tak małych dzieci? Jakie puzzle dla 3-latka wybrać? Przede wszystkim duże i czytelne! Nie mylmy ich przypadkiem z propozycjami układanek dla dorosłych. Kupmy maluchom zestaw dużych, drewnianych klocków. Ogromną popularnością cieszą się również puzzle z pianki, które można komfortowo układać na podłodze. Po złożeniu tworzą one matę i zarazem idealną przestrzeń dla dalszej zabawy! Wśród dużych puzzli dla 3-latka szukajmy także przestrzennych zestawów.

Kolejną ważną kwestią, o której nie należy zapominać podczas poszukiwania odpowiednich układanek, jest oczywiście liczba poszczególnych „klocków”. Żaden berbeć nie podoła złożeniu kilkudziesięciu czy nawet kilkunastu składowych obrazka. Zaczynajmy więc od niewielkich zestawów i zwiększajmy stopniowo poziom trudności puzzli dla 3-latka. Ile elementów warto brać na początku pod uwagę? Pięć czy dziesięć będzie w zupełności wystarczające! Kiedy nasza pociecha opanuje ich sprawne składanie, możemy zachęcić go do układania większych i nieco bardziej skomplikowanych obrazków.

Co jeszcze musimy wziąć pod uwagę, gdy kupujemy puzzle? 3 lata to wiek, gdy maluszek zwiększa zakres zainteresowań, ogląda coraz więcej bajek, uczy się nazw zwierzątek czy poszczególnych kolorów. Wybierajmy więc takie układanki, które będą również atrakcyjne dla latorośli. Kolorowe zestawy, przedstawiające między innymi ulubione postaci z kreskówek, niewątpliwie uatrakcyjnią wspólną zabawę. Puzzle dla 3-latka możemy potraktować także jako narzędzie edukacyjne, dzięki któremu nasz maluch nauczy się między innymi rozróżniać barwy.

Jak kupić najlepsze puzzle dla 3-latka?

5 najważniejszych zasad Przygotowaliśmy również poradnik, który zawiera najważniejsze informacje umożliwiające dokonanie trafnego zakupu puzzli dla 3-letniego dziecka. Jak wybrać zestaw idealny? Z przewodnikiem krok po kroku nie będzie to problemem
  1. Puzzle dla 3-latka muszą składać się z kilku „klocków” (5, 10, 15)
  2. Układankę powinny tworzyć duże, bezpieczne elementy. Warto wybrać puzzle drewniane dla 3-latka lub takie wykonane z pianki.
  3. Należy szukać zestawów z czytelnymi i atrakcyjnymi puzzlami dla 3-latka. Psi Patrol, Świnka Pepa lub inne bajkowe postaci na pewno przypadną do gustu maluszkowi, jeśli rozpozna je po złożeniu.
  4. Frajdę z układania przyniosą również puzzle duże dla 3-latka, które tworzą przestrzenne, znane dziecku figury (przykładowo samochody lub też zwierzątka). 
  5. Puzzle dla 3-latka powinny być wykonane przede wszystkim z bezpiecznych materiałów. Informacje na ich temat znajdują się na opakowaniu. Kupujmy wyłącznie takie zestawy, które nie wiążą się z ryzykiem połknięcia poszczególnych elementów i zawsze czuwajmy nad maluchem układającym swoje pierwsze obrazki.

Puzzle dla 3-latka - czego nauczą dziecko?

Puzzle to nie tylko świetna zabawa! Podejmowanie prób samodzielnego składania obrazków przynosi bardzo wiele korzyści dla rozwijającego się ciała i umysłu maluszka. Dlaczego warto zachęcać więc dziecko do łączenia poszczególnych elementów w spójną całość? Oto zalety korzystania z zabawki edukacyjnej, takiej jak puzzle!
  • Pociecha rozwija wyobraźnię przestrzenną. To niezwykle cenna umiejętność, bo dla 3-latka odtworzenie nawet prostego obrazka z kilku rozsypanych elementów może być prawdziwym wyzwaniem.
  • Puzzle pomagają w ćwiczeniu motoryki. Nasza pociecha musi samodzielnie wziąć w dłonie każdy z „klocków”, a także dopiąć lub ułożyć go obok innych części obrazka. Takie działania poprawiają sprawność rączek pociechy, co ułatwi jej niewątpliwie naukę pisania w przyszłości.
  • Puzzle dla 3-latka uczą przez zabawę. Układanie obrazków daje szansę poznania dziecku zupełnie nowych historii. Wielobarwne elementy, które przedstawiają zwierzęta, kolory czy inne proste przedmioty, mogą stanowić świetną pomoc edukacyjną, kiedy chcemy stopniowo zwiększać zasób słów naszej latorośli.
  • Maluszek układający puzzle uczy się również cierpliwości, samodzielności oraz pracy w skupieniu. Takie aktywności sprawdzą się więc w przypadku ruchliwych dzieci, które - zaangażowane w odkrywanie tajemnic poszczególnych części układanki - dadzą również nieco wytchnienia rodzicom.
W sklepach czeka na nas wiele różnorodnych zabawek - piankowe czy też drewniane puzzle dla 3-latka pozwolą mu na poznawanie nowych faktur oraz materiałów. Dziecko, które samodzielnie składa rozrzucone elementy w całość, czuje się także ważne, zdolne oraz zmotywowane do dalszych działań - jeśli widzi, że jego praca przynosi zamierzone efekty. Wspierajmy więc naszą latorośl w rozwoju i wybierajmy takie zabawy, dzięki którym wspólna zabawa stanie się także edukacyjną przygodą.
Autorka: Anna Mlonka